Uppmaning till 1,1 miljoner människor – ”Lämna omedelbart”

2023 10 13

Israels militära ledning uppges ha beordrat en evakuering av norra Gaza.

Cirka 1,1 miljoner människor i området uppmanas att ”lämna omedelbart”. Evakueringen ska ske inom 24 timmar.

Israel uppges ha utfärdat uppmaningen genom FN.

Det säger FN:s talesperson Stéphane Dujarric, rapporterar AFP.

Enligt Dujarric ställer Israel ett omöjligt krav.

– Det är en order som omöjligt kan äga rum utan förödande humanitära katastrofer, säger han enligt nyhetsbyrån.

Uppmanar: Dra tillbaka ordern

Dujarric tillägger att FN ”vädjar med eftertryck” om att ordern ska dras tillbaka.

Enligt talespersonen gäller uppmaningen om evakuering samtliga människor i området, inklusive FN-personal och alla som sökt skydd i skolor och kliniker som drivs av Förenta nationerna.

Tydlig signal

AFP bedömer att  den israeliska ordern är en signal på att landet är nära att inleda en markoffensiv i Gaza för att slå ut den terrorstämplade gruppen Hamas.

Den israeliska militären har bekräftat uppgifterna. 

– Evakueringen är för er säkerhet, framhåller man i ett uttalande som riktar sig till boende i området. 

Tusentals döda 

Efter den palestinska terrorgruppen Hamas attacker mot Israel har landet bombat flera militära mål på Gazaremsan. Sedan i lördags har över 6 000 bomber fällts över området.

Den israeliska regeringen har även infört en "total blockad” av förnödenheter till Gaza. 

Över 1 400 personer uppges ha dödats i israeliska vedergällningsattacker.

På den israeliska sidan har över 1 300 personer bekräftats döda.

Svår uppgift

Anders Ekholm, som är överstelöjtnant och har studerat israelisk krigsföring, menar att en israelisk markoffensiv är trolig.

Det berättar han i SVT:s Morgonstudio.

Ekholm konstaterar att den israeliska militären står inför en komplex uppgift.

– När man ger sig in i den här miljön är man fast väldigt länge. Det krävs så mycket soldater för att gå in i den här komplexa miljön. Det är så mycket vinklar och vråer och skrymslen som man måste ha koll på, säger han till SVT.

Överstelöjtnanten varnar även för att det kommer att vara i princip omöjligt att inte skada och döda civila i en operation på marken. Gazaremsan är ett av de mest tätbebyggda områdena i världen med 2,2 miljoner invånare.  

– Det är det som är det stora dilemmat som IDF (Israels försvarsmakt) står inför, säger Anders Ekholm.

 

 

 

Text: Redaktionen


15 november 2025

Forskare varnar – gör inte det här med dina tänder

2025 11 15

Forskare varnar för att tänderna kan skadas.

Att ha hela och fina tänder är nog viktigt för de flesta av oss.

Men vissa begår allvarliga misstag när de försöker göra sina tänder finare.

Nu varnar forskare för ”horribla exempel” på beteenden och produkter som kan skada tänderna.

Varning om tänderna

Många väljer att bleka tänderna för att få ett vitare och finare leende.

Men det är förknippat med vissa risker, rapporterar SVT.

Forskare varnar nu för tandblekningsprodukter som marknadsförs på sociala medier, och som är till för att man ska bleka tänderna själv hemma.

Vissa av dessa produkter innehåller en alltför stor koncentration av ämnen som väteperoxid och karbamid, säger Lena Karlsson, docent i cariologi vid Karolinska Institutet, till kanalen.

Dessa ämnen kan skada tänderna och tandköttet.

– Jag hittar horribla exempel som har väteperoxid 90 gånger mer än det tillåtna och väldigt, väldigt taffliga användarinstruktioner. Någon påstår att man ska applicera det här på tänderna en till två gånger om dagen, säger Lena Karlsson.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Gör det inte hemma”

Tänderna kan också få ett gråaktigt utseende av dessa ämnen, vilket knappast är syftet när man bleker tänderna hemma.

En granskning som Läkemedelsverket har gjort visar att 19 av 23 tandblekningsprodukter har stora brister när det gäller antingen innehåll eller märkning.

Om man absolut vill använda tandblekningsprodukter hemma så bör man jämföra dem med rådande EU-direktiv.

Men det bästa rådet är att inte bleka tänderna hemma, utan hellre gå till tandläkaren i så fall, menar hon.

– Ett jätteenkelt svar är nej, man ska inte syssla med det här hemma, säger Lena Karlsson till kanalen.

52 procent vill bleka tänderna

Många, i synnerhet unga, tycker dock att det är väldigt viktigt att ha vita tänder, vilket gör att de lockas av tandblekningsprodukter som marknadsförs i sociala medier.

En studie från Göteborgs universitet visade nyligen att unga tycker att det är viktigt att ha vita tänder, vilket SR har rapporterat.

Enkätundersökningen visade dock också att det är viktigare för unga att tänderna har en jämn färg än att de är vita.

52 procent av deltagarna i undersökningen svarade att de var intresserade av att bleka tänderna.

– Egentligen borde ju tandvård mer arbeta för hälsa och kanske inte estetisk tandvård. Men jag ser ju ändå riskerna om man inte bleker inom tandvården för vad som kan ske. Och att det också kanske ingår i munhälsa att vilja skratta och le, säger Nina Sabel, docent och övertandläkare i pedodonti vid Göteborgs universitet, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik - så mycket tvingas han betala

Foto: Marek Studzinski

Text: Redaktionen


15 november 2025

JUST NU: Kyiv och Moskva överens – glädjebesked för Ukraina

2025 11 15

Ryssland och Ukraina har nått en överenskommelse i en viktig fråga.

Rysslands krig mot Ukraina fortsätter att skörda offer på båda sidor varje dag.

Men nu har Kyiv och Moskva nått en överenskommelse i en viktig fråga, meddelar den ukrainska sidan.

Kyiv och Moskva överens

Parterna har kommit överens om att gå vidare med avtal som har ingåtts i Istanbul angående fångutväxling, rapporterar Kyiv Independent.

Det innebär för ukrainsk del att 1 200 ukrainska fångar ska friges från ryskt fångenskap, uppger det ukrainska säkerhets- och försvarsrådets sekreterare Rustem Umerov i ett inlägg på Telegram.

Beskedet kommer efter att Umerov haft möten med medlare från Turkiet och Förenade Arabemiraten angående att återuppta utbytesprocessen.

Processen ska snart slutföras praktiskt.

Förhoppningen är nu att 1 200 ukrainare ska få komma hem så att de får fira jul hemma i Ukraina.

– Vi arbetar utan paus så att ukrainare som ska återvända från fångenskap kan fira nyår och jul hemma, vid familjens bord och med sina nära och kära, säger Rustem Umerov, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Aktie rusar när storbank lämnar Ryssland

Har fått hem över 5 000

Enligt Umerov har samtalen resulterat i ett ”tydligt åtagande” för att fångutbytet ska genomföras.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav i somras att Kyiv har fått hem mer än 5 800 ukrainska fångar genom utbyten med Ryssland.

Kyiv har å sin sida velat få till en överenskommelse om ett utbyte enligt principen ”alla för alla”.

Putinregimen har dock avvisat det förslaget.

Änka till Tjernobyloffer dödad av Ryssland

Samtidigt fortsätter Rysslands invasionskrig som kräver nya offer varje dag.

På lördagen rapporterar ukrainska medier att änkan till Tjernobylkatastrofens första offer har dött i Kyiv efter att ha skadats allvarligt i en rysk attack natten till den 15 november.

Det handlar om Natalia Khodymchuk, änka efter Valerii Khodymchuk, som alltså var den första som dog vid Tjernobylkatastrofen 1986.  

Natalia Khodymchuk, 73, dog efter att hennes hus hade träffats i en rysk attack som ledde till att hela hennes lägenhet brändes ner.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: "Enorma mängder" ryska bomber avslöjas

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen