Uppmaning om Ica, Hemköp och Willys cirkulerar på sociala medier

2023 12 13

Kunder bojkottar nu vissa produkter vid svenska matbutiker.

Under den senaste tiden har uppmaning om bojkott spridit sig på sociala medier i Sverige.

Uppmaningarna sprids i svensk pro-palestinska grupper på bland annat facebook.

Det hela handlar om att undvika produkter vars streckkoder börjar med 729 och 871, då de menas vara tillverkade i Israel.

Det rapporterar Expressen.

Även Tiktok

Även på Tiktok sprids uppmaningen, där bilder publiceras på de produkter som man uppmanas att undvika.

Produkter från bland annat Ica, Hemköp och Willys pekas ut.

Samtidigt anklagas Israel för att ha ändrat streckkoden för att undvika bojkotten.

“Inget som hindrar”

Organisationen GS1 tecknar licenser och delar ut streckkoder till företag över hela världen.

Staffan Olsson, som är ansvarig för omvärldsrelationer vid den svenska delen, menar att det inte stämmer.

– Israel har inte bytt kod. Däremot är det inget som hindrar något bolag i världen att teckna licens med GS1 i Nederländerna och får sätta ett nummer med deras siffror på sin produkt, oavsett var den tillverkas, säger han till tidningen.

Kritik mot Zara

Under den senaste tiden har uppmaningar om bojkott även förekommit mot klädföretaget Zara.

Detta efter en annonskampanj där mannekänger varit insvepta i vita tyger och saknat kroppsdelar, någonting som kritiker menar liknar de döda insvepta kropparna som ses på bilder från Gaza.

Det rapporterar SVT.

Ber om ursäkt

Zara har gett ett uttalande där man menar att syftet med kampanjen var att visa ofärdiga skulpturer i en skulptörs ateljé.

Zara har sedermera valt att ta bort bilderna och bett om ursäkt.

– Zara beklagar missförståndet och vi försäkrar återigen om att vi har den djupaste respekten gentemot alla, framhåller företaget via Instagram.

Hårda strider pågår fortsatt mellan Israel och Hamas samtidigt som stora diskussioner förs bland det internationella samfundet.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen