Uppmaning om Ica, Hemköp och Willys cirkulerar på sociala medier

2023 12 13

Kunder bojkottar nu vissa produkter vid svenska matbutiker.

Under den senaste tiden har uppmaning om bojkott spridit sig på sociala medier i Sverige.

Uppmaningarna sprids i svensk pro-palestinska grupper på bland annat facebook.

Det hela handlar om att undvika produkter vars streckkoder börjar med 729 och 871, då de menas vara tillverkade i Israel.

Det rapporterar Expressen.

Även Tiktok

Även på Tiktok sprids uppmaningen, där bilder publiceras på de produkter som man uppmanas att undvika.

Produkter från bland annat Ica, Hemköp och Willys pekas ut.

Samtidigt anklagas Israel för att ha ändrat streckkoden för att undvika bojkotten.

“Inget som hindrar”

Organisationen GS1 tecknar licenser och delar ut streckkoder till företag över hela världen.

Staffan Olsson, som är ansvarig för omvärldsrelationer vid den svenska delen, menar att det inte stämmer.

– Israel har inte bytt kod. Däremot är det inget som hindrar något bolag i världen att teckna licens med GS1 i Nederländerna och får sätta ett nummer med deras siffror på sin produkt, oavsett var den tillverkas, säger han till tidningen.

Kritik mot Zara

Under den senaste tiden har uppmaningar om bojkott även förekommit mot klädföretaget Zara.

Detta efter en annonskampanj där mannekänger varit insvepta i vita tyger och saknat kroppsdelar, någonting som kritiker menar liknar de döda insvepta kropparna som ses på bilder från Gaza.

Det rapporterar SVT.

Ber om ursäkt

Zara har gett ett uttalande där man menar att syftet med kampanjen var att visa ofärdiga skulpturer i en skulptörs ateljé.

Zara har sedermera valt att ta bort bilderna och bett om ursäkt.

– Zara beklagar missförståndet och vi försäkrar återigen om att vi har den djupaste respekten gentemot alla, framhåller företaget via Instagram.

Hårda strider pågår fortsatt mellan Israel och Hamas samtidigt som stora diskussioner förs bland det internationella samfundet.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska tåg attackerade

2025 09 14

Två ryska tåg har spårat ur.

Ukraina fortsätter att attackera rysk infrastruktur.

Främst rör det sig om gas-och oljeinfrastruktur.

Nu kommer dock uppgifter om att två ryska tåg har spårat ur – och Ukraina tar enligt källor på sig attacken, rapporterar AFP.

Två tåg urspårade

Det framgår i nuläget inte exakt vad anledningen till urspårningarna är.

Klart står dock att två tåg i olika delar av den västra Leningradregionen i Ryssland spårade ur tidigt på söndagen, vilket ledde till att en tågförare omkom och tågtrafiken stördes.

Incidenterna inträffade några timmar efter att en sprängladdning detonerat på en järnvägssträcka i den västra regionen Oryol i Ryssland sent på lördagen.

“Undersöker sabotage”

En källa inom den ukrainska underrättelsetjänsten uppger att Ukraina står bakom attackerna.

Syftet ska vara att förhindra leveranser till fronten.

– Utredarna undersöker möjligheten att det rör sig om sabotage, säger guvernör Alexander Drozdenko enligt Moscow Times.

Läs mer: Nya regler för ryssar i Sverige

“Är viktiga”

Så här lyder kommentarerna från den ukrainska källan:

– Dessa järnvägslinjer är viktiga försörjningsvägar för ryska styrkor som opererar i riktning mot Kharkiv och Sumy, säger personen enligt Kyiv Independent.

– Skadorna på dessa järnvägslinjer kommer att medföra allvarliga logistiska utmaningar för Ryssland, vilket kommer att ha en betydande inverkan på landets förmåga att genomföra offensiva operationer mot Ukrainas styrkor.

Situationen just nu

Situationen vid frontlinjen är alltjämt låst, ryska styrkor gör vissa framsteg i de östra delarna av Ukraina men det rör sig inte om några större sådana.

Samtidigt fortsätter Ukraina att attackera rysk infrastruktur för att försvaga landets ekonomiska styrka.

Förhandlingar mellan Ukraina och Ryssland är pausade, uppger Kreml.

Läs mer: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


Kaffepriset förändras i höst

2025 09 14

Kaffemarknaden väntas återigen röra på sig med förändrade priser.

Med en global prisökning på kaffe kan svenska hushåll nu även förvänta sig en betydande höjning i butikshyllorna.

Effekterna märks främst på snabbkaffe, kapslar och hela bönor under hösten.

I USA steg detaljhandelspriserna på kaffe med nästan 21 procent i augusti jämfört med samma månad förra året – den största årliga ökningen sedan 1997, rapporterar The New York Times.

På månadsbasis ökade priserna med fyra procent, den största uppgången på 14 år.

– Kaffepriserna kommer lätt att överstiga tidigare rekord när effekterna av de 50-procentiga tullarna på Brasilien slår igenom i butikshyllorna, säger Diane Swonk, chefsekonom på revisionsföretaget KPMG, till CNN.

LÄS MER: Matpriserna sjunker

Brasilien drabbas hårt

De största exportländerna är de som drabbas hårdast av tullarna.

Brasilien, en av de största leverantörerna i världen, möter 50-procentiga tullar.

Colombia och Vietnam har fått tullar på 10 respektive 20 procent. Dessa åtgärder infördes som ett svar på politiska spänningar med Brasilien, vilket nu påverkar marknaden direkt.

Sverige påverkas

Denna snabba prisuppgång påverkar även den svenska marknaden, eftersom Sverige importerar nästan allt kaffe och är beroende av samma stora exportländer som USA.

Om man ser till de senaste fem åren blir prisökningen ännu mer påtaglig.

Sedan sommaren 2020 har kaffepriset mer än fördubblats, medan andra varor – och svenskarnas löner – endast har stigit med drygt 20 procent.

Prishöjning i butik

Enligt ny statistik från Matpriskollen har matpriset stått still i augusti. Men för kaffe ser det inte likadant ut.

– Råkaffepriserna som minskat stabilt sedan slutet på april fick en stark rekyl uppåt i slutet av sommaren vilket har skapat rejäla skillnader i hyllan, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Prishöjningarna i butik har ännu inte slagit igenom helt då förändringar i råvarupriserna ofta påverkar hyllpriserna med viss fördröjning.

LÄS MER: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Foto: Public Domain Pictures

Text: Redaktionen