Uppmaning till allmänheten från polisen – “Ni måste anmäla”

2024 01 26

Polisen går nu ut med en skarp uppmaning efter hackerattacken mot Tieto Evry.

Den ryska gruppen Akira genomförde förra veckan en omfattande attack mot det finska IT-företaget Tieto Evry.

I samband med det har många svenska företag och statliga aktörer påverkats.

Nu går polisen ut med en skarp uppmaning till allmänheten, om att även privatpersoner har ett ansvar att anmäla direkt om man blir utsatt för något slags cyberbrott.

Måste anmäla

Polisen arbetar just nu intensivt med situationen.

Samtidigt förklarar de att “den här typen av ärenden är svårutredda bland annat för att det ofta är internationella grupperingar som ligger bakom attackerna och det krävs samverkan både nationellt och internationellt för att nå framgång”.

Björn Eriksson, chef för komplexa cyberbrott vid polisens nationella operativa avdelning, förklarar att nedlagd utredning i Sverige inte betyder att anmälan och bevisinsamlingen varit förgäves.

“Av största vikt”

Eriksson framhåller att alla har ett ansvar att agera om man blir utsatt.

– Det är av största vikt att alla som blir utsatta för cyberbrott polisanmäler och delger polisen så mycket bevisning som möjligt så snabbt som möjligt för att vi inte ska förlora tid, säger han.

Så fungerar det

Så fort polisen får in anmälningar så inleds ett arbete som grundar sig i att “lägga ett pussel där varje enskilt ärende och bevis kan ha ett stort värde när man sammanställer alla pusselbitar”.

– Syftet med våra utredningar är att identifiera och lagföra gärningspersoner, identifiera, övervaka och ta ner kriminell it-infrastruktur samt spåra och återta brottsvinster och stulen information, fortsätter Eriksson.

– Vill uppmana alla som drabbas av cyberattacker, företag som privatpersoner, att göra en polisanmälan.

Flera olika sätt

Dataintrång kan se ut på flera olika sätt och kan bland annat handla om utpressningsvirus eller olika program som har designats för att ta sig in i datorn.

– Utpressningsvirus som även kallas ransomware är skadlig programvara som kan låsa datorer och kryptera filer. Angriparen kräver att du betalar en lösensumma för att låsa upp din dator eller dina filer, meddelar polisen via sin webbsida.

Text: Redaktionen


18okt2025

JUST NU: Nederländerna mobiliserar trupper

2025 11 21

Nederländerna skickar soldater och försvar till Natoland.

Nederländerna har påbörjat utsändningen av soldater och avancerade luftvärnssystem till Polen.

Detta för att stärka Natos östra flank och skydda en viktig logistikbas, rapporterar Kyiv Post.

Stärker försvaret

Enligt Nederländernas försvarsminister Ruben Brekelmans skickas trupper på 300 soldater och två Patriot-luftvärnssystem för att skydda en logistikhub som hanterar militärt bistånd till Ukraina.

Polens statliga nyhetsbyrå PAP rapporterar att personal redan förbereder platsen för en tillfällig bas, och att systemoperatörer snart kommer att anlända för att ta över övervakningen av det polska luftrummet runt anläggningen.

Utsändningen började tidigare i veckan och enheten förväntas vara fullt operativ den 1 december.

Uppdraget planeras pågå fram till den 1 juni 2026.

LÄS MER: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Avancerad teknik 

De Patriot-system som skickas är utrustade med senaste radar- och mjukvarukonfigurationen, inklusive PAC-3-interceptorer som kan slå ut ballistiska missiler, kryssningsrobotar och drönare.

Varje missil uppskattas kosta omkring fyra miljoner euro.

Nederländerna skickar även NASAMS-lanseringssystem för att hantera lågt flygande hot, samt en särskild enhet som ska skydda basen mot drönare.

Operativt och symboliskt

– De senaste ryska attackerna i västra Ukraina utlöste larm i Polen, vilket tvingade polska stridsflygplan upp i luften och temporärt stängde flygplatser, säger kolonel Olav Spanjer, som leder den nederländska enheten.

– Spänningarna i regionen har därmed ökat den senaste tiden.

Nederländska tjänstemän betonar att uppdraget är både operativt och symboliskt, och visar Nederländernas engagemang för Natos östra flank.

I September skickade Storbritannien ut trupper och utrustning till Belgien för att hjälpa landet stärka sitt försvar efter drönarintrång i luftrummet, som misstänks ha utförts av Ryssland.

Detta som en del av ett brett Nato-stöd för att möta ökade säkerhetshot.

LÄS MER: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas

Foto: T. Haaja

Text: Redaktionen


21nov2025

Stort larm om Whatsapp – 3,5 miljarder konton berörs

2025 11 21

Appen Whatsapp är populär över hela världen.

I Sverige används appen av en stor del av befolkningen.

Sedan 2014 ägs tjänsten av techjätten Meta, som också driver exempelvis Facebook, Instagram och Messenger.

Appen används för kommunikation människor emellan.

– Enkla och pålitliga privata meddelanden och samtal gratis över hela världen, framhåller Whatsupp i sin marknadsföring.

Forskar har upptäckt

Nu kommer ett larm från forskare i Österrike.

Datavetare från Wiens universitet och SBA Research har upptäckt en betydande integritetssårbarhet i appen.

– Genom att utnyttja denna svaghet kunde de genomföra en aldrig tidigare skådad global uppräkning av alla Whatsappkonton och identifiera 3,5 miljarder konton världen över, framhåller SBA Research i ett uttalande.

Enkel mekanism

Genom enkla sökningar kunde forskarna komma åt uppgifter om mängder av användare.

På en timme kunde de söka upp över 100 miljoner användares telefonnummer och scanna av konton i 245 olika länder.

– Under normala omständigheter borde ett så stort antal förfrågningar från en enda källa eller server inte behandlas. Det var sårbarheten, att vi kunde skicka praktiskt taget obegränsade förfrågningar till servern och därmed genomföra en global uppräkning, säger forskaren Gabriel Gegenhuber.

Läs också: SBAB: 97 procent gör samma sak med räntan

Ska vara löst nu

Efter att larmet kom agerade Whatsapp snabbt.

Nu ska problemet vara löst efter att universitetets forskare hjälpt till.

– I samarbete med forskarna har Whatsapp åtgärdat problemet, framhåller SBA Research.

Studie lyfter fram

Den upptäckta svagheten hos den populära appen, som gjorde att forskarna kunde kommer åt 3,5 miljarder konton, var en del av en studie om säkerhet på liknande plattformar.

– Studien lyfter fram vikten av kontinuerlig, oberoende säkerhetsforskning om allmänt använda kommunikationsplattformar och pekar på riskerna med centralisering av snabbmeddelandetjänster, framhåller forskningscentrumet.

Läs mer: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto: Dimitri Karastelev

Text: Redaktionen