Uppmanar till bojkott av GB Glace

2023 07 08

Den svenska glassjätten GB Glace får hård kritik.

Gastronomen Edward Blom är mycket missnöjd med det svenska glassföretaget.

Glassjätten ägs av det brittiska bolaget Unilever som alltjämt är verksamma i Ryssland trots det pågående kriget.

Blom uppmanar nu till bojkott av GB Glace, och hänvisar till företagets symbol som “folkmordsclown”, annars känt som Glassgubben.

– GB är genom sitt moderbolag Unilever svartlistat av Ukraina för att det verkar och betalar skatt i Putinryssland, säger han till Expressen.

Globalt företag

Det brittiska bolaget äger märken inom bland annat livsmedel och hygienprodukter och bedriver global verksamhet.

Företagets varumärken erbjuds i mer än 190 länder och enligt företaget använder drygt tre miljarder människor produkterna dagligen.

År 2022 hade Unilever 60 miljarder euro i omsättning.

“Vill göra bra saker”

Unilever, som äger bland annat glassen Cornetto och Dove-tvål, beräknas av en aktivistgrupp bidra med 579 miljoner euro årligen till den ryska ekonomin.

– Unilever måste sluta gömma sig bakom sin balansräkning och ursäkter för att inse verkligheten att försäljning av en glass kan göra det möjligt för Putin att betala för en kula, säger The Moral Rating Agencys grundare Mark Dixon till BBC.

“Borde bojkottas”

Det är den ukrainska antikorruptionsmyndigheten NACP som svartlistat Unilever.

Edward Blom har nu tagit till Twitter för att rikta sin kritik mot GB Glace.

– Så beklämmande att åka runt i Sommarsverige och se folkmordsclownen överallt. Förstår inte varför inte alla butiker och cafeer kastar ut GB, menar han. 

– Ryssland borde bojkottas 100 % av väst. Fullständigt. Ingen idrott, inga varor, inga resor.

Har svarat

Unilever framhåller att det inte är helt okomplicerat att lämna Ryssland.

Företagets pressansvarig Maria Stareborn menar att “Vi vill också vara tydliga med att vi inte försöker skydda eller hantera vår verksamhet i Ryssland”.

Flera varumärken har bojkottats då deras ägare fortfarande är verksamma i Ryssland, däribland Marabou och Toblerone.

Foto: GB Glace

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


1 okt 2026

Vanligt elavtal stoppas i hela Sverige – hushåll måste byta

2026 10 01

Hundratusentals svenskar kommer att behöva nya elavtal.

I grunden är det dock en nyhet som väntas gynna konsumenterna ekonomiskt.

Det handlar om de anvisade avtalen, ibland kallat soffliggaravtal, som du får automatiskt av elnätsföretaget om du inte tecknar ett eget elhandelsavtal. Från och med den 1 juli 2027 förbjuds avtalen, rapporterar Di.

– Det här är kunder som har låg kunskap om elmarknaden. Det är i grunden fel att man utnyttjat det och gett dem ett riktigt dåligt avtal, säger Maria Erdmann, vd på God El, till tidningen.

"Inget avtal, ingen el"

De anvisade elavtalen kan du få om du till exempel flyttar till en ny bostad och glömmer eller skippar att teckna ett eget elavtal. Varianten är dock ofta betydligt dyrare än om du skulle välja ett avtal själv.

Nu har riksdagen fattat beslut om att förbjuda avtalen.

Omkring 400 000 kunder berörs. Principen är “inget avtal – ingen el”, uppger Di. Maria Erdmann på God El hade dock hellre sett att de anvisade elavtalen kunde finnas kvar, men utan den så kallade “straffavgiften” för anvisade kunder.

– Det går ju uppenbarligen att erbjuda anvisade avtal utan att ta ut de här stora påslagen, säger hon.

Förlorar pengar

Förändringen innebär också att elnätsbolagen förlorar pengar man tidigare fått “gratis”. Hos exempelvis Vattenfall är priset på anvisade avtal 19 öre högre än ordinarie månadsavtal.

– Det är ett avtal som gäller tillsvidare med ett elpris som följer elbörsen och ändras varje månad. Det är ingen uppsägningstid så du kan när som helst byta till ett bättre avtal, framhåller Vattenfall.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Energimarknadsbyrån, en oberoende upplysningstjänst för konsumenter, har sedan tidigare en stående varning för att passivt ta ett anvisat avtal.

– Om du inte aktivt har valt att ingå avtal om elpris anvisar elnätsföretaget dig till en elleverantör och du debiteras ett så kallat anvisat pris. Det förekommer även att du får ett anvisat pris när ditt elavtal har löpt ut och du inte gjort något nytt val, förklarar byrån och tillägger:

– Det anvisade priset är ofta högre än priset för andra alternativ. Priset kan förändras flera gånger under året, det brukar dock vara trögrörligare än ett avtalat rörligt pris (månadsbörspris).

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Foto: J. Schenk

Text: Redaktionen