Uppmanar samtliga som kör bil i Sverige – anmäl alla ni ser

2024 04 30

Riksförbundet M Sverige uppmanar samtliga trafikanter att anmäla ett “stort och växande problem” i landet.

Från och med idag inleds den så kallade Nationella potthålsveckan.

I samband med det går M Sverige ut med en vädjan till alla bilister om att rapportera in varenda potthål som upptäcks på vägarna.

Det handlar inte bara om att skydda bilarna – det handlar om att skydda människorna som sitter i dem.

– Potthålen är ett stort och växande problem. Var tionde bilist i vår undersökning uppger att de nyligen råkat ut för en trafikolycka till följd av dåligt vägunderhåll, säger Tony Gunnarsson, sakkunnig i trafiksäkerhet på Riksförbundet M Sverige, i en kommentar.

Han tillägger:

– Hål och ojämnheter leder till trafikfarliga fordonsrörelser och vattenplaningsolyckor.

Tappar koncentrationen

Riksförbundet understryker att ojämna vägar kan medföra ökad dåsighet, nedsatt förmåga att hantera fordonet och att föraren distraheras från andra trafikanter – eftersom man måste koncentrera sig på vägen.

Var fjärde statlig väg uppges vara i dåligt skick på grund av eftersläpande underhåll och tung trafik.

– Problemet med guppiga vägar beror inte bara på ett oförutsägbart vinterklimat. Den växande underhållsskulden och brist på förebyggande underhåll gör att vägarna inte klarar påfrestningarna, säger Tony Gunnarsson.

Hela veckan

Under hela veckan uppmanar nu därför M Sverige att alla bilister och trafikanter ska rapportera in samtliga betydande vägskador man ser till väghållaren.

Ofta är det Trafikverket eller kommunen som anmälan ska gå till.

– Om vägarna ska bli säkrare behöver dels myndigheter få en bättre uppfattning om var problemen finns, dels behöver politiken uppmärksammas på problematikens omfattning. Det finns en risk att den stora mängden potthål normaliseras och att rapporteringsbenägenheten minskar, säger Tony Gunnarsson.

Trafikverket: "Hinner inte med"

Tidigare i år har bilverkstäder uppgett att man fått in ovanligt många kunder just på grund av fler potthål än normalt för årstiden.

E20 har varit en av de värst drabbade vägarna och Trafikverket sade i februari att man knappt hinner med att laga allihop.

– Det är väldigt mycket potthål, väldigt tidigt i år. Än så länge är det kanske inte extremt men vi har väldigt mycket i förhållande till hur det brukar vara just den här tiden, sade Trafikverkets enhetschef för vägunderhåll till TV4 då.

Foto: H. Berg

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


22 april 2026

Krisen total – ersättning kan skickas ut till hushållen

2026 04 22

Tidigare idag sade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att den “värsta energikrisen någonsin” har drabbat Sverige.

Regeringen är inte den enda aktören som hissar röd varningsflagg.

Idag har även EU-kommissionen gett besked om att tillfälligt ändra sina regler för statligt stöd. Det innebär att medlemsländerna får klartecken att kunna skydda sina invånare och företag med elstöd och sänkt elskatt, rapporterar Reuters.

Krisbeskedet kommer till följd av kriget i Iran och de skenande kostnaderna för EU:s energiimport.

– Även ett bästa möjliga scenario där kriget snart tar slut är ett dåligt scenario, säger Dan Jørgensen, EU-kommissionär med ansvar för energi, till nyhetsbyrån.

Svenskarnas elräkningar

Onsdagens nyheter innebär att EU:s medborgare, däribland svenska folket, ska få ekonomiskt hjälp med att betala sina elräkningar, uppger SR.

Radion konstaterar att det är ett ovanligt besked. Att ändra reglerna innebär att EU:s grundvalar, det som skyddar den inre marknaden och hela EU:s existens, nu justeras.

– Men enligt kommissionen är situationen så allvarlig att detta nu är nödvändigt, framhåller kanalen.

Läggs fram inom kort

Planen från EU är nu att gå fram med det nya lagförslaget i maj. Då ska medlemsländerna få större frihet att sänka avgifter och skatter “för utsatta grupper och energiintensiva industrier”, skriver The Guardian.

Förslaget att minska nät- och skattekomponenterna i elräkningen, som i genomsnitt i EU står för över 50 procent av hushållsräkningen, är ett snabbt steg i rätt riktning. Men dessa reformer kommer bara att vara så effektiva som de genomförs – och många regeringar har ännu inte utnyttjat sin befintliga möjlighet att minska beskattningen på el, säger Louise Sunderland från tankesmedjan Regulatory Assistance Projekt till tidningen.

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Busch: "En bred palett"

Tidigare idag sade Ebba Busch att det finns “en bred palett” med åtgärder som kan sättas in för att stödja hushållen. Ministern gav också besked om att det tills vidare inte finns någon skarp rekommendation om att spara bränsle.

EU uppmanar dock medlemmarna att fortsätta “göra vad de kan för att minska efterfrågan”.

– Vilka specifika åtgärder medlemsstaterna väljer att använda anser vi att det är bäst för medlemsstaterna att avgöra, säger Dan Jørgensen enligt The Guardian.

LÄS MER: Chocken: Två miljoner har förlorat jobbet – på två månader

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen