EU uppmanar att hålla djuren inomhus

2023 07 15

EU vänder sig direkt till katt- och hundägare i Sverige med en viktig uppmaning.

Håll djuren inomhus eller koppla dem när ni går ut.

Det är den tydliga rekommendationen som nu kommer direkt från EU, rapporterar Sveriges Radio.

Specifikt vänder man sig till katt- och hundägare som bor på platser där fågelinfluensa konstaterats.

Flera platser

Utbrott av fågelinfluensa har bekräftats på flera håll i Sverige.

Bland annat i Sölvesborg, där man nyligen upptäckte 50 döda måsar i närheten av Tredenborgs camping.

Det var inte oväntat att provsvaren var positiva för fågelinfluensa. Viruset är smittsamt och utbrott har setts hos måsar i flera delar av landet den senaste tiden, säger länsveterinären Malin Collin från Länsstyrelsen Blekinge till Sydöstran.

Även vilda fåglar på Gotland har konstaterat utbrott av fågelinfluensa.

Precis som förra sommaren har vi under juni kunnat se en ökad dödlighet bland vilda fåglar, säger Agneta Karlsson Norström, även hon länsveterinär, till SVT.

"Kan bli rejält sjuka"

Anna-Kristina Larsson i Sölvesborg är en av hundägarna som tar uppmaningen från EU på allvar.

– Jag tänker att man absolut ska göra det, det är inte jättelätt för hundarna att bli smittade, men om de blir smittade kan de bli rejält sjuka, säger hon till SR.

– Man ska vara rädd om dem och hålla dem under uppsikt.

Biter i fåglar

Redan i våras kom liknande uppmaningar efter larm om döda fåglar i Solna kommun.

Då från inhemska experter, bland annat Björn Olsen som är professor i infektionssjukdomar vid Uppsala universitet, efter att viruset börjat smitta däggdjur.

– Håll hunden kopplad säger jag rakt upp och ned. Ta in katterna. För katter och hundar kan drabbas av det här viruset och speciellt om de stöter på döda eller halvdöda fåglar och biter i dem, framhöll han till TV4.

– Det finns rapporter om både hundar och katter som smittats.

Oroar WHO

Att viruset den senaste tiden har börjat smitta däggdjur är någonting som har skakat Världshälsoorganisationen, WHO.

Man fruktar nu att det finns en risk för människor och en framtida pandemi.

– Det ökade antalet upptäckter av H5N1 bland däggdjur, som är biologiskt närmare människor än fåglar, väcker oro för att viruset kan anpassa sig till att infektera människor lättare, uttryckte WHO i ett pressmeddelande i veckan.

Foto: L Peng resp B Farca

Text: Redaktionen


02 jun 26

Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

2026 06 03

Flera historiska värmerekord har slagits i Sverige.

Det visar färska siffror från mätstationer runt om i landet.  

Ett 50-tal stationer i Svealand och Norrland med mycket långa mätserier noterade rekordhög vårmedeltemperatur, uppger SMHI.

Årstiden blev bland annat rekordvarm i:

- Uppsala, mätstart 1722

- Stockholm, mätstart 1756

- Härnösand, mätstart 1787

Varmaste sedan 1859

I sin helhet blev våren i Sverige 2026 den varmaste som uppmätts sedan de landsomfattande mätningarna inleddes 1859.

– Värmen märktes tydligast i landets norra delar, där flera gamla rekord slogs med god marginal. På flera platser i Lappland hamnade vårens medeltemperatur dessutom över noll grader för första gången sedan mätningarna startade, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

En stark bidragande faktorn till rekordvärmen var den ovanligt milda marsmånaden, som gav våren en mycket varm start.  

– April och maj blev inte lika extrema i hela landet. I södra Sverige låg temperaturerna tidvis närmare det normala, medan norra Sverige fortsatte att ha temperaturer över det normala, uppger Lasse Rydqvist.

Högsta temperaturen

Vårens varmaste dag inträffade den 1 maj i Oskarshamn, då termometern visade 28,6 grader.

Årstidens lägsta temperatur, 23 minusgrader, noterades den 2 mars i Gielas i Lappland.

LÄS OCKSÅ: Dråpslag för många som väljer elbil – stödet kan försvinna 

Extremvärme i Europa

Samtidigt drabbades stora delar av Europa av en extrem värmebölja i maj. Värmerekord har noterats i bland annat, Portugal, Storbritannien och Frankrike.

Extremvärmen kopplas till väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

Värmeböljan orsakades av en så kallade värmekupol, där varm luft från Nordafrika har fångats under ett kraftfullt högtrycksområde.

– Det handlar förenklat om ett kraftigt högtryck där varm luft stängs in och pressas nedåt, ungefär som under ett lock, framhåller Klarts Lasse Rydqvist.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen