Uppmanar 10 000 svenska resenärer – lämna omedelbart

2024 07 30

Uppemot 10 000 svenska medborgare kan befinna sig i Libanon.

Nu uppmanas samtliga att lämna landet.

Det meddelar utrikesminister Tobias Billström (M) på tisdagsmorgonen, rapporterar SvD.

I en skriftlig kommentar framhåller Billström att det är ”nödvändigt för svenskar att lämna Libanon”.

”Lämna landet”

Sedan den 19 oktober 2023 ligger reseavrådan till Libanon på högsta nivån.

– Utrikesdepartementet avråder från alla resor till Libanon och uppmanar svenskar som befinner sig i Libanon att lämna landet, framhåller UD i sin reseavrådan.

Trots avrådan beräknas uppemot 10 000 svenska medborgare befinna sig i Libanon under sommaren.

Utrikesminister Tobias Billström betonar allvaret i situationen i en kommentar till DN.

– Det är den strängaste graden av avrådan. Man kan inte förvänta sig att få hjälp av staten att lämna landet. Det är nödvändigt för svenskar att lämna Libanon, respektive att avstå från att åka till landet i fråga.

”Särskilt upprörande”

Bakgrunden till UD:s reseavrådan är det spända säkerhetsläget i Libanon. De senaste veckorna har stridigheterna mellan den terrorstämplade libanesiska Hizbollah-milisen och Israel ökat.

Risken för ett storkrig i Mellanöstern är påtaglig, enligt Billström.  

– Läget är spänt och oförutsägbart. På mycket kort tid kan det komma att eskalera till ett fullt krig, framhåller utrikesministern i Expressen.

Att så många svenskar befinner sig i Libanon, trots UD:s avrådan, beskriver Billström som ”upprörande”.

– Att så många svenskar befinner sig i eller är på väg till Libanon är mycket oroande. Det är särskilt upprörande att se föräldrar utsätta sina barn för de risker det innebär. Libanon är inte ett lämpligt val av semesterland nu och det finns starka skäl till att UD uppmanar svenskar att lämna landet.

Begränsade möjligheter till hjälp

UD har tidigare betonat att den som väljer att stanna i Libanon eller resa dit bär ett stort eget ansvar. 

– Det är viktigt att den som i nuvarande situation väljer att stanna i Libanon eller resa dit är medveten om att UD och ambassaden kommer att ha starkt begränsade möjligheter att lämna konsulärt stöd om situationen skulle försämras, framhöll UD i ett uttalande för tio dagar sedan.

Foto: S. Grochowicz

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Historiskt nederlag för Putin – värre än andra världskriget

2026 01 12

Den 22 juni 1941 blev Sovjetunionen indragna i kriget mot Adolf Hitlers Tyskland under andra världskriget.

Naziregimen i Tyskland invaderade och inledde det som i Ryssland kallas för ”Stora fosterländska kriget”.

I maj 1945 lades vapnen ner i Europa, vilket innebar att Sovjetunionen lämnade 1 418 dagar av krig bakom sig.

Nu befinner sig den ryska nationen i ett nytt krig som nu går in i ett historiskt skede.

1 419 dagar

Den 24 februari 2022 invaderade Ryssland, med full kraft, Ukraina.

Efter snart fyra år av krig passeras nu ett historiskt skede i kriget.

– Den "särskilda militära operationen" mot Ukraina, som Vladimir Putin inledde den 24 februari 2022, överskrider nu varaktigheten av Stora fosterländska kriget. Den 12 januari 2025 är den 1 419:e dagen av kriget, rapporterar The Moscow Times.

Var tänkt som ett blixtkrig

Att Ryssland fortfarande, efter nästan fyra år, skulle befinna sig i krig med Ukraina var det troligtvis inte många som trodde i början av invasionen.

Allra minst ryssarna i Kreml.

– Kriget, som var tänkt som ett segerrikt blixtkrig där Kiev skulle falla på tre dagar, har förvandlats till en blodig uppgörelse som gjort Ryssland till världsrekordhållare i antal sanktioner och som har inneburit förluster många gånger högre än krigen i Afghanistan och Tjetjenien tillsammans, uppger tidningen.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Ryska armén lider stora förluster

Under det långa kriget har den ryska armén lidit stora förluster på slagfältet.

– Enligt Natos uppskattningar har den ryska armén i december 2025 förlorat över 1 miljon soldater som dödats eller sårats, uppger tidningen.

– Bland de skadade är omkring 400 000 personer nu funktionshindrade.

Stora ekonomisk smäll

Utöver de stora mänskliga förlusterna har kriget också inneburit stora ekonomiska bakslag.

– Kriget suger ut ekonomiska, materiella och mänskliga resurser, säger den ryska ekonomen Sergej Aleksasjenko, rapporterar The Moscow Times.

– Trycket från västerländska sanktioner som begränsar tillgången till modern teknik och utrustning gör produktionen omodern och ineffektiv.

LÄS MER: Total “blackout“ efter attack – hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen