30 juni 2026

Uppgifter: Panikdrag i kriget

2023 06 14

Ryssland uppges ha tagit till ett nytt, panikartat drag för att bromsa den ukrainska motoffensiven.

Ukraina anklagar sedan tidigare Ryssland för att ha sprängt den enorma kraftverksdammen i Nova Kavcovka. 

Dammkollapsen har lett till omfattande förödelse i Cherson-regionen i södra Ukraina.

Tiotusentals har evakuerats och flera dödsfall har rapporterats.

Sjutton personer har bekräftats döda på den ryska sidan. Ukraina har uppgett att tio personer har dött och att ytterligare 42 personer fortfarande saknas.

Ny anklagelse

Nu uppger Ukraina att den ryska armén har tagit till ett nytt ”panikdrag” för att hindra den pågående ukrainska motoffensiven. 

Ryska trupper uppges ha sprängt ytterligare en damm i Ukraina.

Den här gången längs Mokri Yalu-floden i östra Ukraina, rapporterar The Guardian.

Genom att spränga dammen hoppas de ryska styrkorna kunna bromsa den ukrainska motoffensiven i Donetsk-regionen.

Ukraina har rönt stora framgångar i regionen och har rört sig längs båda sidor av floden.

I går, måndag, uppgav Ukraina att man lyckats befria en rad byar på västra och östra sidan av floden.

Översvämningar  

Dammen längs Mokri Yalu-floden är betydligt mindre än kraftverksdammen i Nova Kavcovka.

Men sprängningen har ändå fått konsekvenser.

– Explosionen har orsakat översvämningar på båda stränderna, säger Valeriy Shershen, talesperson för den ukrainska militären, till nyhetsbyrån Ukrainska Pravda.

Han hävdar dock att översvämningarna inte kommer att påverka den ukrainska framfarten.

– Fienden försökte bromsa motoffensiven. Men det har misslyckats, säger Shersen till Pravda.

Brutal terrorbombning

Ukraina har gått till motattack.

Samtidigt fortsätter Ryssland att terrorbomba ukrainska städer och byar.

Ryska kryssningsrobotar avfyrades under natten mot staden Kryvyj Rih i centrala Ukraina.

Flera av robotarna slog ner i ett bostadsområde.

Ett flervåningshus har totalförstörts.

I nuläget har tio personer bekräftats döda. Ytterligare 28 personer uppges ha skadats.

Enligt det ukrainska flygvapnet avfyrade Ryssland 14 robotar och fyra drönare under natten mellan måndag och tisdag.

Foto:  President of Russia Office resp President of Ukraina Office 

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

Sverige utklassar Europa – inget land är bättre

2026 08 24

Sverige krossar övriga medlemsländer i EU.

Ren utklassning.

Så beskrivs de svenska siffrorna i förhållande till EU-länderna när det gäller att sänka utsläpp från nya bilar. 

Av alla länder i hela unionen är det nämligen Sverige som fått ned koldioxidutsläppen från nyregistrerade bilar snabbast de senaste åren, rapporterar Vi Bilägare.

Jämfört med år 2000 har de svenska snittutsläppen rasat med hela 70 procent, från 200 gram koldioxid per kilometer till 59 gram per kilometer.

Planat ut efter matkskiftet

Den största minskningen skedde mellan 2019 och 2022. Därefter har minskningen planat ut. Enligt Vi Bilägare skulle det kunna bero på att regeringen ersatt den tidigare elbilsbonusen med en premie som inte kan utnyttjas av lika många hushåll.

– Minskningstakten har dämpats sedan 2022, bland annat till följd av att klimatbonusen avskaffades och elbilsförsäljningen bromsade in. Utsläppen har ändå fortsatt att minska, bland annat genom en ökad andel laddhybrider, säger branschorganisationen Mobility Swedens vd Jessica Alenius till bilmagasinet.

De enda länderna som kan utmana Sverige i statistiken är Danmark, Finland och Nederländerna som minskat sina utsläpp från nyregistrerade bilar med över 60 procent.

I Tyskland har man enbart lyckats få ned utsläppen med 36 procent och i Spanien och Italien är siffrorna så låga som 26 respektive 23 procent.

LÄS MER: Experten: Då ska du binda bolåneräntan

Ny premie

Regeringens senaste elbilspremie öppnade i mars tidigare i år. Premien kritiserades när den infördes för att enbart omfatta vissa inomstgrupper i utvalda kommuner.

Bara drygt en fjärdedel av Sveriges 10,6 miljoner invånare bor i de kommuner som omfattas, och ännu färre uppfyller inkomstkravet, sade Carl-Erik Stjärnvall, hållbarhetsansarig på Riksförbundet M Sverige.

Hushåll som är berättigade stödet kan få upp till 46 800 kronor under en treårsperiod för att köpa en leasa en ny eller begagnad elbil.

 Jag är väldigt glad att den nya elbilspremien startar nu. Jag hoppas att många hushåll, inte minst barnfamiljer, ska kunna ta chansen att skaffa en elbil med hjälp av det här stödet, sade Johan Britz (L) i våras då han vikarierade som klimat- och miljöminister.

LÄS MER: Högkostnadsskyddet för mediciner kan göras om

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen