Uppgifter om kränkning av svenskt luftrum

2022 10 05

Ryska jaktplan har kränkt svenskt luftrum enligt uppgifter från Italien, men dementeras av Sverige.

Uppgifterna kommer från det italienska flygvapnet som meddelar att de skickade upp flyg för att följa efter fyra ryska stridsplan.

Stridsplanen från Ryssland ska ha “påverkat” både svenskt och polskt luftrum. 

Planen ska därefter ha tvingats flyga tillbaka till ryskt luftrum över Kaliningrad, uppger Italian AirForce på Twitter.

Det är oklart när exakt kränkningen ska ha ägt rum.

Försvarsmakten demenenterar

Expressen har sökt Försvarsmakten för att få en kommentar i ärendet.

– [Vi] håller på att kolla på det, säger myndigheten till tidningen.

Senare dementerade Försvaret de italienska uppgifterna.

– Uppgiften att ryska jaktplan idag har kränkt svenskt luftrum stämmer inte. Planen flög över internationellt luftrum, meddelar Försvarsmakten på Twitter.

Försvarsminister: "Inga uppgifter vi har"

Inte heller försvarsminister Peter Hultqvist (S) kan bekräfta att ryska jaktplan tagit sig in i svenskt luftrum.

– Det här är ingen uppgift som vi har. Jag har ingen uppgift om att det skett en sådan här typ av kränkning, säger han på en pressträff enligt Aftonbladet.

Upprepade kränkningar

Under året har flera ryska kränkningar ägt rum på svenskt territorium.

För lite mer än en månad sedan ska ett ryskt fartyg ha upptäckts i närheten av den sydskånska kusten på väg mot Ystad.

Då bekräftade Försvarsmakten händelsen.

– Det har varit ett ryskt bogseringsfartyg i vattnet söder om Skånes kust, säger Johanna Toll vid Försvarsmakten till Sveriges Radio.

"Oansvarigt och oprofessionellt"

I början av maj kränkte ett ryskt flygplan svenskt luftrum söder om Blekinge.

Då fångades planet på bild av svenska försvaret.

– Jag tycker det är oansvarigt och oprofessionellt, uttryckte Carl-Johan Edström, flygvapenchef, till SVT.

Misstänkt kärnvapenbestyckade flyg uppmärksammades

Mest uppmärksammat blev dock förmodligen en kränkning av svenskt luftrum utanför Gotland i mars.

Även då var det ryska flygplan som pekades ut. 

Uppgifter till TV4 gjorde även gällande att planen ska ha varit kärnvapenbestyckade.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen