Stor polisinsats – insatsstyrkan på plats

2023 04 04

Det pågår just nu en stor polisinsats i Hisings Backa i Göteborg.

En hotfull man beväpnad med en pilbåge har barrikaderat sig i en lägenhet.

Initialt rapporterades det om ett gisslandrama, men polisen har senare dementerar uppgifterna, rapporterar Expressen.

– Det ligger psykisk ohälsa bakom, säger Martin Hallberg, polisens vakthavande befäl, till tidningen.

Insatsstyrkan på plats

Både insatsstyrkan och förhandlare uppges vara inkopplade.

Även polishelikopter och hundpatrull ska ha larmats till platsen.

Polisen är i nuläget fåordiga om händelsen.

– Så fort vi har mer information kommer vi att delge den, säger Anna Hammarström, polisens presstalesperson i Region Väst, till GP.

Kastat knivar

Enligt uppgifter till Expressen har mannen i lägenheten agerat hotfullt mot en kronofogde.

Mannen uppges ha kastat knivar mot kvinnan som arbetar för myndigheten.

Vidare skriver tidningen att det ska röra sig om en vräkning.

Mannen ska ha vägrat lämna lägenheten och i stället gått till attack mot kvinnan.

Ingen fara för allmänheten

Polisen framhåller att det inte är någon fara för allmänheten, men reportrar som befinner sig i närheten av platsen uppmanas att hålla avstånd.

– Du får inte gå närmare den byggnaden, det kan vara farligt, ska polisen ha sagt till Expressens reporter som befinner sig i närheten av lägenheten.

En granne, som samma reporter har talat med, uppger att han på grund av den massiva polisinsatsen inte får komma in i lägenheten.

En person har gripits 

Vid 13.30-tiden uppger polisen att man tagit sig in i lägenheten.

En person har gripits och kommer i första hand att omhändertas för sjukvård, enligt vakthavande befäl.

Det finns inga uppgifter om att någon har skadats i samband med insatsen.

Fakta Nationella insatsstyrkan (NI)

Nationella insatsstyrkan är Sveriges yttersta polisiära resurs som ska hantera situationer som är så allvarliga, ovanliga eller riskabla att de inte går att hantera inom den vanliga polisverksamheten.

Det kan bland annat handla om:

  • Ingripanden vid förberedelser eller pågående terrorbrott.
  • Insatser mot brottsliga handlingar med stöd av främmande makt.
  • Insatser vid gisslansituationer och kidnappningar.
  • Ingripanden mot särskilt farliga gärningsmän.
  • Insatser vid grova rån.
  • Spaning och kartläggning i svårtillgängliga miljöer.
  • Insatser i marin miljö.
  • Bistå med specialiserad kompetens vid statsbesök.
  • Förhandling i krissituationer.
  • Förstärkt livvaktsskydd.
  • Insatser för bevissäkring med hög komplexitet eller svårighetsgrad.
  • Andra polisoperationer med särskilt skyddsvärde eller svårare koordinering.

Källa: Polisen

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen


31 aug 26

UPPGIFTER: Svenskt bilmärke nära konkurs

2026 08 31

En svensk elbilstillverkare blöder ekonomiskt.

Det handlar om Polestar, som under en längre tid har tampats med ekonomiska svårigheter. Vid årsskiftet 2025/26 uppgick nettoskulden till 50 miljarder kronor, rapporterar EFN med hänvisning till källor med insyn.

Nu hotas bolaget av konkurs, enligt samma källor.

Enligt uppgifterna kan Polestar i närtid komma med ett rekonstruktions- eller nedläggningsbesked.

– Man sitter i en väldigt svår situation och det ser svårt ut att lösa utan någon form av rekonstruktion. På något sätt kommer det inte att bli trevligt, säger en källa till EFN.

Största ägarna

Polestar har en internationell ägarstruktur, där kinesiska Grely och Volvo Cars är de största ägarna.

– Det är utmanande för Geely att finansiellt hålla Polestar under armarna. Det är dyrt och Geely måste vårda sin balansräkning, säger en källa till kanalen.

Hävdar: Gör framsteg

Under andra kvartalet 2026 sjönk Polestars försäljning med omkring 4 procent till 17 269 bilar jämfört med motsvarande period föregående år.

På halvårsbasis har dock försäljningen ökat med 0,4 procent – från 30 289 bilar 2025 till 30 423 bilar 2026.

Polestars vd Michael Lohscheller uppger att bolaget noterade rekordsiffror under första halvåret, trots ”regulatoriska utmaningar och en fortsatt utmanande marknad”.

– Vi fortsätter att göra framsteg i verksamheten och levererar stark tillväxt på flera viktiga marknader, särskilt i Storbritannien, Tyskland, Sydkorea och den iberiska regionen, säger han i ett uttalande.

ANDRA LÄSER: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

FAKTA: Polestar

- Svensk elbilsmärke med huvudkontor i Göteborg

- Bolagets bilar finns tillgängliga online på 27 marknader globalt i Nordamerika, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- I Sverige finns totalt fem retail-ställen, som går under namnet Polestar Spaces, där kunder fysiskt kan få hjälp av icke provisionsbaserade Polestar-specialister för att ordna provkörningar och planera leverans av bil. Polestar finns i Göteborg, Malmö, Stockholm city, Umeå och vid Landvetter flygplats

Källa: Polestar

LÄS OCKSÅ: Nordnet: Mest köpta och sålda aktierna i augusti 

Foto: Redcharlie

Text: Redaktionen