SMHI uppdaterar vädervarning – plötslig blixthalka i elva län

2022 12 19

SMHI har gått ut med en gul varning för blixthalka i hela elva län på måndagen.

Södra Sverige riskerar att få det riktigt stökigt i trafiken under dagen, rapporterar flera svenska medier.

Därför har nu väderinstitutet SMHI utfärdat en gul varning, den första nivån av tre vädervarningar, från och med lunchtid ända fram till klockan 20 ikväll.

En uppdatering och kraftig eskalering av den trafikvarning som meddelades under söndagen.

– När regnet träffar backen så fryser det, och då kan det bli glashalt direkt. Om regnet är underkylt är risken att det fryser snabbt på vindrutan, säger Therese Fougman, meteorolog på SMHI, till SVT.

Hon tillägger:

– Tänk efter – behöver jag åka bil, eller kan jag ställa den hemma?

Elva län berörs

Enligt SMHI är det regn eller underkylt regn som orsakar ishalkan i stora delar av södra Sverige. Hela elva län berörs av måndagens varning:

- Skåne

- Blekinge

- Kronoberg

- Halland

- Kalmar

- Jönköping

- Västra Götaland

- Värmland

- Örebro

- Östergötland

- Södermanland

Flera konsekvenser

De som inte har möjlighet att jobba hemifrån utan måste ut på vägarna bör vara försiktiga och räkna med förseningar.

Väderinstitutetet pekar framför allt ut tre problemområden som riskerar att ställa till det för de som ger sig ut i trafiken idag:

- Långsammare trafik på grund av halka

- Begränsad framkomlighet på grund av olyckor

- Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.

Oklart om snö

Ett nederbördsområde rör sig in västerifrån, och regnet skapar plötslig ishalka när det faller över kalla vägbanor. 

Länen i norr och öster kommer drabbas av regnet först i eftermiddag, varför varningen är utfärdad även under kvällen då regnet kommer röra sig bort och det blir plusgrader.

Om det kan bli snö är i nuläget oklart.

– Det är osäkert hur pass mycket snöinslag det blir i framkanten av nederbördsområdet. På vissa håll kanske det bara blir nederbörd i form av snö, framhåller SMHI på sin hemsida.

Det innebär gul varning

Gul varning är det första nivån av vädervarningar som SMHI kan utfärda. Efter gul följer orange respektive röd varning.

Den gula varningen utfärdas när skador kan uppstå på egendom och miljö samt att det kan uppstå störningar i samhällsfunktioner.

– Enskilda eller vissa grupper kan drabbas allvarligt. De som bor eller vistas i utsatta områden eller tillhör en riskgrupp bör vidta förebyggande åtgärder, framhålls på Krisinformation.se

Allmänheten uppmanas också att följa väderutvecklingen extra noga när den gul varning utfärdas.

Foto: Läsarbild

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen