Upp emot 2 000 personer sitter fast i tåg i södra Sverige

2021 07 18

Vatten delas ut till drabbade passagerare i hela tio tåg som sitter fast i trafiken.

Anledningen är att tågtrafiken mellan Malmö Central och  Köpenhamns Hovedbanegård står stilla på grund av ett signalfel. Det uppger TT enligt Aftonbladet som rapporterar att tio tåg med omkring 150 till 200 personer per tåg har drabbats enligt  Pernilla Lyberg, försäljnings- och marknadschef vid Skånetrafiken.

Eventuell evakuering

Sydsvenskan uppger att ersättningsbussar har satts in mellan Kastrups flygplats och Hyllie.

Många resenärer är frustrerade och frågan om tågen ska evakueras hanteras av den danska sidan.

–  Vi delar ut vatten som finns ombord. Det är en danska sidan som beslutar om eventuell evakuering och tar hand om tågstoppet eftersom det är på den danska sidan, säger Pernilla Lyberg till SVT Skåne.

ANALYS

Det är ofta frustrerande och jobbigt att fastna på ett tåg en varm sommardag. Då kan det underlätta om man har någon bra uppgift att utföra. Mitt tips är att rensa bort oviktiga bilder i sin telefon så att man skapar mer lagringsutrymme genom att bara ha kvar de bra bilderna. Ett annat tips är att planera en trevlig fest och klura ut vilken meny man ska ha. Eller kom på en trevlig överraskning till din nästa. Vips går tågförseningen mycket snabbare!

[yop_poll id="366"]

JUST NU: Ny åldersgräns på väg i Sverige – aldrig hänt förr

2025 07 08

En ny och omdiskuterad åldersgräns i Sverige kommer allt närmare.

Regeringen kommer att utreda en lagstadgad åldersgräns för sociala medier.

Det bekräftar socialminister Jakob Forssmed (KD) på tisdagsmorgonen.

– Vi ser att vi behöver skydda barn bättre online, och då behöver vi också utreda en fungerande åldersgräns så inte barn får tillgång till material som de absolut inte ska ha tillgång till, säger han till SR.

Ska vägas mot grundlagen

Utredningen kommer att sättas igång till hösten.

Redan nu finns en åldersgräns på 13 år för många sociala medier. Den efterföljs emellertid sällan.

Något förbud i svensk lag finns däremot inte. Det som nu ska utredas är hur gränsen ska följas och om den kan bli skarpare samt hur åldern ska kunna verifieras.

Det förslag som läggs fram kommer att ställas i relation till exempelvis yttrandefriheten och andra grundlagar.

– Ja, vi behöver se hur förutsättningarna ser ut för att införa den här typen av åldersgränser. Det behöver naturligtvis vägas av mot annat som gäller just information och yttrandefrihet, säger Jakob Forssmed.

Förslag från EU

Flera EU-länder har tidigare gått fram med ett nytt förslag om en gemensam digital åldersgräns inom hela EU.

Detta skulle innebära att minderåriga behöver föräldrars samtycke för att använda populära appar som TikTok, Instagram och Snapchat

– Frågan har fått ökad uppmärksamhet sedan Australien beslutade att införa en minimiålder på 16 år för att skapa konton på vissa sociala medieplattformar, rapporterade Politico i våras.

Danmark trycker på

Förslaget har redan fått stöd från flera medlemsländer, inklusive digitalt framstående nationer som Frankrike och Spanien.

Positiva signaler kommer också från Sveriges grannland Danmark, som nu tagit över ordförandeskapet i EU.

– Skyddet av våra barn online kommer att vara en central prioritet för det kommande danska EU-ordförandeskapet, säger Danmarks digitalminister Caroline Stage Olsen i ett uttalande.

Foto:

Text: Redaktionen


Tidigare Trumpallierad varnar världen: “Total galenskap”

2025 07 07

John Bolton, nationell säkerhetsrådgivare i Vita huset under Donald Trumps första mandatperiod, dundrar mot sin före detta chef.

I en lång intervju går Bolton till kraftfull attack mot den amerikanska presidenten.

Mest kritisk är han kanske till hur Trump hanterat en av sina största prestigefrågor.

Tullarna gentemot omvärlden.

Enligt Bolton är alltihop en “röra” som skapat “enorm osäkerhet” i näringslivet. Han flaggar också för stora konsekvenser.

– Hela tullinitiativet är ett enormt misstag som kommer att kosta oss ekonomiskt och politiskt eftersom det drabbar våra bästa och närmaste handelspartners. Jag tycker att det som händer är fullständig galenskap, säger Bolton till norska Dagbladet.

Var "kaos" i Vita huset

John Bolton jobbade för Trump mellan 2018 och 2019. 

Därefter har han blivit en av presidentens största kritiker. I en bok har Bolton beskrivit livet i Vita huset som ett flipperspel.

– Det är kaotiskt. Han är inte disciplinerad i sitt tänkande och ändrar sig beroende på vem som pratade med honom senast. Det han säger på morgonen kanske inte gäller på eftermiddagen.

Bolton kommenterar även Trumps löfte om att skapa fred i Ukraina. Om något skulle gå fel i Ukraina, eller om något händer med ett annat Natoland, är det "omöjligt att säga hur Trump kommer att reagera”, menar den tidigare säkerhetsrådgivaren.

– Hans grundläggande brist på förståelse för hur alliansen fungerar är fortfarande ett problem. Det kommer inte att försvinna.

Löftet ett "stort nederlag"

John Bolton anser att hela situationen kring Ukrainafrågan är frustrerande. 

Sex månader efter att Trump tillträtt fortsätter Ryssland att attackera sitt grannland, trots republikanens löfte om fred på "24 timmar".

– Det skulle aldrig ske, men vi är definitivt inte närmare en diplomatisk lösning. Det här har varit ett så stort nederlag att jag inte tror att han vill ha uppmärksamhet kring det här, säger Bolton.

LÄS MER: Obama går ut med sällsynt varning – “ett kolossalt misstag”

Trump: "Kan inte säga om det sker"

Donald Trump uttalade sig i helgen om utsikterna för att få ett slut på kriget i Ukraina.

Han är numera betydligt mindre säker på sin sak än för ett halvår sedan.

– Jag vet inte. Jag vet inte. Jag kan inte säga om det kommer att hända eller inte, säger presidenten om möjligheten, enligt Politico.

Trump uttryckte även förra veckan att han “inte gjorde några som helst framsteg” i sitt senaste samtal med Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Jag är inte glad över det, tillade han enligt Newsweek.

Enligt Donald Trump gav han John Bolton sparken i september 2019. Bolton själv har uppgett att han avgick frivilligt.

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen