15 jun 26

Unikt vaccin testas i Sverige

2023 01 16

Om några år kan det bli fullt möjligt att kunna vaccinera sig mot urinvägsinfektion.

Men redan nu ska ett unikt vaccin mot infektionen testas i Sverige, närmare bestämt på Blekinge Tekniska Högskola, BTH, rapporterar SVT.

"Unik klinik"

Forskare från hela världen är med och testar vaccinet på totalt 18 500 testdeltagare i en studie som ska pågå fram till och med 2027.

– Det finns ingen annan studie i den här storleken om urinvägsinfektion, säger professor Johan Sanmartin Berglund på BTW.

Tillsammans med forskare från Uppsala, Örebro och Malmö universitet leder han forskningen på urinvägsinfektionsvaccin i Sverige.

– Vi har en unik klinik för norra Europa med forskning, klinisk verksamhet och utbildning under samma tak, säger professorn till tv-kanalen.

Hälften får placebo

Just nu befinner sig projektet i Fas 3 – den fas där man undersöker vaccinets effektivitet på en stor grupp människor.

En av dem som medverkar i studien är 75-åriga Eva Olausson från Karlskrona.

– Jag blev jätteglad när jag hörde om studien eftersom jag själv har mycket urinvägsinfektioner, säger hon till SVT.

Det är dock först om tre år som Eva Olausson och resten av deltagarna får reda på om hon verkligen fått ett vaccin – eller om hon har fått en placebospruta.

Hälften av deltagarna har nämligen enbart bara fått saltlösning.

Vanligare hos kvinnor

Urinvägsinfektion kan uppstå om bakterier kommer in i urinröret och urinblåsan.

Symtom är exempelvis att man behöver kissa ofta och att det svider.

Det är lättare för bakterier att komma in i urinvägarna om urinröret är kort.

– Därför är urinvägsinfektion vanligare hos kvinnor som har kortare urinrör än män, framhåller vårdguiden 1177.

Riktas till äldre

Majoriteten av de som drabbas av urinvägsinfektion får lindriga besvär och behöver inte behandlas.

För andra, exempelvis för äldre, kan dock komplikationerna bli allvarliga.

– Urinvägsinfektion med feber kan ge komplikationer som kan skada njurens vävnad. Det gäller speciellt hos små barn och äldre personer, framhålls på 1177:s hemsida.

Därför riktar sig studien vid BTH till deltagare över 60 år som drabbats av urinvägsinfektion det senaste året, skriver SVT.

Foto: M. Nap

Text: Redaktionen


Ska man dra ur sladden när det åskar? Här är svaret

2026 07 12

Många undrar vad som egentligen gäller när det åskar.

På sommaren är det vanligt med åskoväder, och då är det viktigt att tänka på säkerheten.

Men hur är det egentligen – behöver man dra ur kontakter hemma, trots att moderna hus i regel har åskledare?

Nu ger experter besked.

Expertens besked: Gör det här

Många svenskar bryr sig inte om att dra ur kontakter när det åskar.

De känner sig trygga i alla fall, visar en rundfrågning på stan, rapporterar SR.

– Jag litar på att moderna hus har åskledare, jag är aldrig orolig över det. Jag tror inte att folk drar ut det idag, det var nog mer förr man gjorde det, säger Micke till radiokanalen.

Experterna håller dock inte med.

Man bör absolut dra ur kontakterna när det åskar.

Blixten kan slå ner, färdas genom elnätet och skada elektronisk utrustning, även om risken är ganska liten.

– Se till att koppla bort känslig utrustning när det är åskväder, i synnerhet när det pågår. Då ska man göra det, och ska man vara riktigt försiktig så ska man inte sitta nära strömuttag eller liknande, säger Björn Persson, regional kommunikationschef på Eon, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Kan färdas via elledningar

Försiktighetsåtgärder bör alltså vidtas även om man till exempel bor i lägenhet i stan.

Även om blixten inte slår ner direkt i byggnaden så kan den färdas långa sträckor via elledningar och orsaka skador.

– Detta innebär att både elprodukter och delar av den fasta anläggningen som är i kontakt med ledningen kan skadas utan att det skett ett blixtnedslag direkt i ditt hem, skriver Elsäkerhetsverket på sin hemsida.

Den elektroniska utrustning vi har hemma riskerar att gå sönder.

– I dag finns det betydligt fler tekniska prylar hemma som kan ta stryk, så dra ur alla stickproppar och antennkablar när åskan går, säger Jonas Bengtsson, elinspektör vid Elsäkerhetsverket, i ett uttalande.

– Om man har möjlighet bör man dra ur kontakten till TV, bredbandsmodem, telefoner och datorer redan innan ovädret bryter ut. Det kan också vara bra att alltid göra så när man åker hemifrån en eller flera dagar till exempel på semester, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut - då kan allt rasa

Foto: Babak Eshaghian resp Kelly Sikkema

Text: Redaktionen


12 jul 26

Biljätte varnar sina kunder för Ryssland

2026 07 12

En biljätte rasar mot Ryssland.

BMW varnar sina kunder för att bilar med företagets namn säljs i Ryssland.

Detta trots att de tillverkas utan företagets tillstånd och utan att ha genomgått kontroller, rapporterar oberoende Moscow Times.

Säljs utan tillstånd

Den tyska biljätten BMW säger att deras varumärke produceras utan tillstånd.

– BMW uppger till den tyska tidningen Bild att produktionen vid fabriken i Kaliningrad, som drivs av företagets tidigare ryska samarbetspartner Avtotor, pågår utan BMW:s godkännande, skriver Moscow Times.

Enligt BMW handlar det om så kallade ”piratbyggda” bilar.

BMW lämnade den ryska marknaden efter Rysslands invasion av Ukraina 2022.

Trots det ska Avtotor ha återupptagit monteringen av modeller som BMW X5, X6 och X7 med hjälp av komponenter som fanns kvar från tiden innan produktionen stoppades.

En talesperson för BMW säger att tillverkningen sker på ett oregelbundet sätt och att bilarna inte har gått igenom företagets vanliga kvalitetskontroller.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump redo att ge upp

Saknar garanti

BMW varnar för att de nya fordonen skiljer sig från de bilar som producerats av företaget själva.

När lagren av originaldelar har minskat har Avtotor i större utsträckning börjat använda lokalt tillverkade komponenter.

Det innebär bland annat att vissa digitala funktioner kopplade till BMW officiella system inte längre fungerar.

BMW uppger att bilarna inte har certifierats av företaget och att kunder därför inte kan räkna med samma kvalitetssäkring som vid ett vanligt BMW-köp.

Efterfrågan ökar

Trots att BMW inte längre har egen produktion i landet fortsätter intresset för märket att växa.

– Den tyska biltidningen Auto Motor und Sport rapporterar att registreringarna av rysktillverkade BMW-bilar i Ryssland nästan tredubblades under 2025 jämfört med året innan, skriver tidningen.

De ryska bilarna säljs enligt rapporter för mellan 12 och 14 miljoner rubel, motsvarande ungefär 1,5 –1,8 miljoner kronor.

Det är betydligt mer än priset för en ny BMW X7 på den tyska marknaden.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: President of Russia Office resp A Shuraev

Text: Redaktionen