Ungern säger ja – det här händer nu

2024 02 26

Ungerns parlament röstar ja till Sveriges Natoansökan.

Sveriges ansökan godkänns av en förkrossande majoritet. Hela 188 parlamentsledamöter röstade ja, endast sex röstade nej.

– En historisk dag. Alla Natoländers parlament har nu röstat för Sveriges Natomedlemskap. Vi står redo att axla vår del av ansvaret för Natos säkerhet, framhåller statsminister Ulf Kristersson (M) på X efter Ungerns besked. 

Det här händer nu  

Nu återstår endast en underskrift av protokollet från Ungerns tillförordnade president eller talmannen László Kövér. Sedan har samtliga Natomedlemmar gett grönt ljus till Sveriges medlemskap.

Presidentens eller talmannens underskrift betraktas som en formalitet och måste ske inom fem dagar. När det är klart skickas Sveriges ansökan vidare till USA. I samband med det kommer Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg att bjuda in Sverige till försvarsalliansen.

– Nu återstår ytterligare några formella steg innan Sverige är Nato-medlem och vår flagga kan hissas utanför Natos högkvarter i Bryssel, skriver Ulf Kristersson. 

Orbáns hint

Ungerns premiärminister Viktor Orbán flaggade för att Ungern skulle rösta ja inför dagens öppning av parlamentet.

–  I dag ska vi godkänna Sveriges Natomedlemskap, sa han vid 13-tiden.

Fyra Gripenplan

Det ungerska parlamentet godkänner den svenska ansökan efter en lång och utdragen process. Det ungerska tonläget har förändrats markant efter statsminister Ulf Kristerssons (M) besök i fredags.

Under statsministerns besök undertecknades ett nytt militärt avtal som innebär att Ungern får köpa fyra Jas 39 Gripen-stridsflygplan.

Ungern har haft fjorton svenska Gripenplan sedan 2006. Gripenplanen, som landet har hyrt sedan 2006, kommer att övergå helt i Ungerns ägo i början av 2026. Utöver dessa köper Ungern nu ytterligare fyra nya Gripenplan.

– Jas 39 Gripen är en svensk stolthet, och en av de tillgångar som vi kommer föra med oss in i Nato, parallellt med undervattensförmåga, radarteknologi och mycket annat. Och det gläder mig att det snart kommer flyga ännu fler Gripen i det europeiska luftrummet, kommenterade Ulf Kristersson.

Text: Redaktionen


Skatteverket går ut med viktig uppmaning till alla med e-legitimation

2025 01 17

I bedrägeritider är det bra att vara vaksam.

Det meddelar Skatteverket.

Under de senaste åren har olika typer av bedrägerier ställt till med stora problem.

Många svenskar har förlorat pengar på grund av bedrägerierna, och myndigheter är måna om att se till att svenskarna är så svårlurade som bara möjligt.

Går ut med uppmaning

Skatteverket går på torsdagen ut med en viktig uppmaning till alla som har e-legitimation.

Detta för att försöka öka vaksamheten.

– En e-legitimation är en identitetshandling. Det är därför viktigt att hantera din e-legitimation med varsamhet. Använd den aldrig på uppmaning av någon annan, understryker myndigheten.

Mejl och sms

Skatteverket fortsätter.

– Var också vaksam om du får e-post eller sms med länkar till webbsidor där du uppmanas logga in med e-legitimation. Även det kan vara ett bedrägeriförsök.

Så håller du bedragarna borta

I tider då bedragarna arbetar hårt för att lura folk på pengar är det extra bra att vara försiktig med känsliga uppgifter.

E-legitimation är som bekant en värdehandling, och webbsidan Elegitimation har på uppdrag av DIGG - Myndigheten för digital förvaltning, gått ut med flera tips.

– Det är vanligt att bedragare hör av sig och säger att de representerar någon som man litar på, till exempel Polisen eller banken. De kan till exempel säga att det har hänt något akut och att du genast måste logga in med din e-legitimation. 

– Gör aldrig det! Om du gör det finns det risk för att du släpper in dem så att de kan komma åt dina pengar eller känsliga uppgifter.

Fem tips

Här är fem tips som Myndigheten för digital förvaltning rekommenderar via sidan:

- Använd aldrig din e-legitimation om du blir uppringd.

- Klicka inte på okända länkar via e-post eller sms.

- Låt inte någon annan logga in åt dig.

- Lämna aldrig ut ditt personnummer.

- Anmäl alltid bedrägerier till polisen på telefonnummer 114 14.

Bedragare arbetar konstant på att hitta nya sätt att lura folk på, och kapar ofta välkända varumärken för att göra det.

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Stor explosion – flera flygplan i fara

2025 01 17

Världens största rymdraket har exploderat.

Uppskjutningen av Starship genomfördes av Elon Musk-ägda Space X strax efter midnatt svensk tid.

Åtta minuter in i flygningen exploderade raketen.

– Vi förlorade all kommunikation med farkosten, säger Space X kommunikationschef Dan Huot i ett uttalande.

Flera flygplan blixtagerade

På bilder och filmer som sprids på nätet syns hur skrot och skräp från den exploderade rymdraketen faller från himlen, sannolikt över de turisttäta karibiska öarna.

Olyckan har även orsakat omfattande störningar i flygtrafiken.

Dussintals passagerarplan i luften har omedelbart omdirigerats till andra flygplatser eller tvingats ändra kurs för att undvika fallande skräp, rapporterar CNN som hänvisar till spårningssajten FlightRadar24.

Dessutom har flera flyg på Miamis internationella flygplats ställts in direkt.

Musk: Garanterad underhållning

Rymdraketen var planerad att flyga från Texas och över Mexikanska golfen under sin testrunda. 

Det här var den första flygningen av denna nya och uppgraderade farkost.

Elon Musk har kommenterat bakslaget på X.

– Framgång är osäker, men underhållning är garanterad, framhåller entreprenören och meddelar att en förbättrad version redan väntar på att bli lanserad.

Ny lansering planeras

Enligt Elon Musk tyder de första uppgifterna på att explosionen har att göra med ett läckage av syre- eller bränsle som påverkade ventilationskapaciteten.

Detta ska nu åtgärdas inför nästa uppskjutning.

– Inget hittills tyder på att nästa lansering skjuts till nästa månad, uppger Musk.

Gratulerar trots fiaskot

Själva bärraketen kunde återvända till jorden och togs planenligt emot av mekaniska armar när den närmade sig basen.

Trots fiasko har Nasachefen Bill Nelson uttryckt sina gratulationer till såväl Elon Musk som Space X.

– Rymdfärder är inte lätta. Det är allt annat än rutin. Det är därför dessa tester är så viktiga – var och en för oss närmare vår väg till månen och vidare till Mars, skriver han på X.

Foto Josue Isai Ramos Figueroa

Text: Redaktionen