Ungern i blåsväder – straffas stenhårt av EU

2024 06 13

Ungern fälls av EU-domstolen.

Domstolen fastslår att landet systematiskt ignorerat EU:s asyllagar. Bland annat har Ungern utvisat migranter utan lagligt stöd.

Nu straffas landet av EU.

Ungern ska betala ett engångsbelopp på 200 miljoner Euro, motsvarande cirka 2,2 miljarder kronor.

Dessutom kommer Ungern behöva betala en straffavgift på 1 miljon euro (11 miljoner kronor) för varje dag som landet fortsätter att bryta mot EU:s regelverk.  

– Straffavgiften kommer automatiskt att dras från Ungerns tilldelade andel av EU:s budget, rapporterar Euronews.

Delar av Ungerns EU-medel kommer även förbli frysta, uppger sajten.

”Exceptionellt allvarligt brott”

EU-domstolen (ECJ) kommenterar beslutet i ett pressutskick.

– Underlåtenheten att uppfylla skyldigheterna utgör ett aldrig tidigare skådat och exceptionellt allvarligt brott mot EU-lagstiftningen, framhåller ECJ i pressmeddelandet.

Började 2020

Tvisten mellan EU och Ungern går tillbaka till december 2020, då domstolen fastslog att Ungern begränsat asylrätten för de som söker internationellt skydd i landet. 

De ungerska myndigheterna anklagades för att ha brutit mot EU:s asyllagar genom att inte följa procedurerna för asylsökanden och utvisa migranter utan lagligt stöd.

Bland annat införde Ungern en ny lag som innebar att migranter var tvungna att genomgå ytterligare en process i ett grannland innan de gavs möjlighet att söka asyl i Ungern. Proceduren beskrevs av ECJ som ett ”uppenbart oproportionerligt ingrepp” i människors rätt att söka asyl i EU.

Eftersom Ungern ignorerade domen från december 2020 inledde EU-kommissionen nya rättsliga åtgärder, vilket resulterade i torsdagens dom.

ECJ drar slutsatsen att Ungern ”medvetet har kringgått” unionens tillämpning av asyllagstiftningen.

– Beteendet utgör ett allvarligt hot mot EU-rätten, säger en av domarna enligt Euronews.

Ungern har även anklagats för att bryta mot asylrätten genom en uppmärksammad lag från 2018. Lagen som kallas för ”Stoppa Soros” gör det olagligt att hjälpa asylsökande och begränsar kraftigt vilka som får söka asyl i landet.

Lagen underkändes av EU-domstolen 2019.

Foto: Nato 

Text: Redaktionen


“Köp inte deras prylar” – större teknikföretag nära konkurs

2025 11 23

Den årliga reaperioden kring Black Friday är kommen.

Mängder av företag sänker sina priser just nu för att locka kunder inför julhandeln.

Ett av dem, och som sannolikt kommer att erbjuda historiskt låga priser, är det större teknikbolaget iRobot som på senare år framför allt specialiserat sig på robotdammsugare.

I synnerhet är det den mycket populära Roomba, företaget stora flaggskepp, som kan bli extremt billig.

Men nu varnas kunder för att nappa på iRobots erbjudanden.

Anledningen är att företaget står på ruinens brant. Och går iRobot under blir deras robotar värdelösa, rapporterar Ekstra Bladet.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppger den danska tidningen.

Produkterna kan sluta fungera

iRobot grundades 1990 i USA. År 2021 hade företaget sålt över 40 miljoner hemrobotar över hela världen.

Krisen har dock eskalerat sedan ett planerat förvärv av giganten Amazon gick upp i rök tidigare i år. Någon plan B fanns inte och iRobot lämnades därmed med ett enormt skuldberg och utan någon väg framåt.

Den 1 december löper ett kritiskt låneavtal ut – och skulle kunna innebära slutet för företaget.

– En modern robotdammsugare är mer än bara hårdvara; den är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren, förklarar Ekstra Bladet.

Om iRobot lägger ned lär även deras servar stängas. Då står du där med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller navigera optimalt i hemmet.

LÄS MER: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Kan bli oanvändbar om några veckor

Flera teknikmedier har nu gått från att avråda från iRobots produkter till att istället aktivt uppmana om att inte köpa dem just nu, skriver exempelvis danska Mere Mobil.

– Slutsatsen är därför tydlig: Oavsett hur bra Black Friday-erbjudandet på en Roomba än ser ut, är risken att produkten blir oanvändbar om några veckor helt enkelt för stor, konstaterar Ekstra Bladet.

LÄS MER: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: J. Żerdzicki resp Kindel Media

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter nedskjuten – inne i Ryssland

2025 11 23

Ukraina säger sig ha lyckats med en unik bedrift.

Ukrainska drönaroperatörer fortsätter att träffa måltavlor i Ryssland.

Vanligtvis rör det sig om oljeraffinaderier, annan energiinfrastruktur eller militära måltavlor.

Men på söndagskvällen uppger Ukrainas specialstyrkor att de med hjälp av drönare har skjutit ner en rysk militärhelikopter – inne i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Första gången

Ukrainska styrkor har skjutit ner en rysk Mi-8-helikopter i Rostov-området med en "deep strike"-drönare.

Det uppger Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO.

Operationen markerar första gången Ukraina har använt en "deep strike"-drönare för att skjuta ner en rysk Mi-8.

Helikoptern sköts ner nära Kuteynikovo i Rostov-regionen.

“Ändrar reglerna”

Så här lyder ett meddelande från de ukrainska specialstyrkorna:

– Vi ändrar spelets regler: nu är vi på jakt!

Mi-8 är en tvåmotorig, Sovjetdesignad helikopter som bland annat används i stor utsträckning för transport och stridsstöd.

Läs mer: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Oklart i Kupjansk

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken i Ukraina.

De kanske mest intensiva striderna pågår i Pokrovsk i Donetsk, och i Kupjansk nära Kharkiv.

Ryssland hävdar att de har tagit över Kupjansk – någonting som ukrainarna menar är falskt.

“Trycker tillbaka”

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ukrainska militära tjänstemän fortsätter att indikera att ukrainska styrkor trycker tillbaka ryska försök att inta Kupjansk – i motsats till upprepade ryska påståenden om att ha intagit staden, uppger ISW.

– Talespersonen för Ukrainas samlade styrkor – Joint Forces Task Force – överste Viktor Trehubov, uppgav den 21 november att ryska styrkor fortsätter att försöka infiltrera Kupjansk, men att antalet ryska soldater i den norra delen av staden har minskat.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: By Vitaly V. Kuzmin - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0

Text: Redkationen