Ungern blixtagerar – militär upprustning vid gränsen

2024 11 21

Luftkriget eskalerar mellan Ryssland och Ukraina.

Under gårdagen avfyrade Ukraina flera brittiska långdistansrobotar av modellen Storm Shadow mot en underjordisk kommandocentral i Kurskregionen i Ryssland.

Enligt uppgift befann sig flera hög uppsatta nordkoreanska militärer i bunkern när robotarna slog ner. Preliminära uppgifter gör gällande att 18 personer dödades och 33 skadades i attacken.

Ryssland svarade med att avfyra en interkontinental ballistisk robot mot staden Dnipro, rapporterar flera ukrainska medier.

Det är första gången som robottypen används i kriget. En interkontinental ballistisk robot har en räckvidd på över 5 000 kilometer.

Ungern rustar upp

Upptrappningen i kriget får Natolandet Ungern att blixtagera.

Landet kommer flytta luftförsvarssystem till gränsen mot Ukraina, rapporterar Reuters.

Ungerns försvarsminister Kristóf Szalay-Bobrovniczky bekräftar att beslutet har att göra med krigets utveckling.

– Vi kommer installera luftförsvarssystem eftersom hotet om en eskalering av kriget mellan Ukraina och Ryssland är större än någonsin, säger ministern enligt nyhetsbyrån.

Enligt Szalay-Bobrovniczky rör det sig om flera luftförsvarssystem som Ungern nyligen köpt.

– Vi förbereder oss inför alla scenarier. Luftförsvarssystemen kommer placeras i nordost.

Vidare uppger den ungerske försvarsministern att beslutet fattats efter ett extrainsatt möte med den ungerska militärledningen. Premiärminister Viktor Orban deltog också på mötet.

Szalay-Bobrovniczky specificerar inte vilka delar av Ungerns luftförsvarssystem som ska placeras vid gränsen mot Ukraina.

Vill inleda samtal

Ungern har länge motsatt sig västvärldens stöd till Ukraina. Landet vill att Ukraina och väst ska inleda samtal med Ryssland.

– Vi litar fortfarande på att det kommer att bli fred så snart som möjligt, genom diplomati i stället för en militär lösning, säger Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Historiskt ras – svenskt jätteföretag kollapsar

2025 04 07

Stockholmsbörsen rasar på måndagen.

Det breda indexet OMXSPI har fallit med cirka 7 procent och storbolagsindexet OMXS30 har rasat med omkring 8 procent.

Det rör sig om ett historiskt ras. Nästan alla storbolag faller kraftigt, rapporterar flera medier.

Ett av de största rasen står förssvarskoncernen Saab för. Det svenska bolaget sjönk med hela 18 procent vid öppning.

”Vill ur marknaden”

Enligt Peter Malmqvist, oberoende aktieanalytiker, beror raset på att det inte finns några förhoppningar om en snabb lösning efter president Trumps nya strafftullar mot världens länder.

– Det här är väldigt extremt och tillhör verkligen inte vardagen. Det tyder på att det är en väldigt stor mängd placerare, inte alls bara professionella placerare utan även småsparare, som vill ur den här marknaden, säger han till SvD och tillägger:

– De tar ut pengarna och sätter in dem på ett vanligt bankkonto. I en sådan här kaotisk situation så är det bara att placera helt säkert som gäller just nu.

Enligt analytikern riskerar raset att bli värre än kraschen under coronapandemin.

Finansministern: ”Väldigt sorgligt”

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) är inte förvånad över raset.

– Det är inte förvånande eftersom det vi har sett från den amerikanska administrationen skapar en väldigt stor osäkerhet, båda hos stora och små investerare, säger hon i P1 Morgon.

– Det är inte förvånande, men det är väldigt sorgligt att det ska gå åt det här hållet, fortsätter Svantesson.

På frågan om hur skadligt raset är för Sveriges ekonomi, svarar finansministern:

– Svensk ekonomi står i grunden starkt. Vi har såklart företag i Sverige som drabbas hårdare av det som sker, exempelvis fordonsindustrin, men svensk ekonomi står starkt. Jämför vi med andra länder i EU så har vi världsklass på våra statsfinanser. Vi har muskler att göra mer.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Swedbank ändrar sig – nytt besked om räntan

2025 04 07

Nya och oväntade omständigheter gör att Swedbank svänger.

Räntan skulle ha varit färdigsänkt.

Den bedömningen gjorde Swedbank i sin föregående prognos, samtidigt som banken spådde en tillväxt om cirka två procent i år.

Det var då. Nu svänger storbanken. 

Riksbanken kommer att sänka räntan ytterligare en gång i augusti, hävdar Swedbank på måndagsmorgonen.

Minst.

“Riksbanken kommer behöva agera”

Bakgrunden till det nya beskedet är att den svenska kronan stärkts den senaste tiden samt ett oväntat lågt preliminärt inflationsutfall i mars.

Dessutom har USA:s tullar slagit samtidigt som “svensk ekonomi redan präglas av osäkerhet”.

– Utsikterna för en snar återhämtning i svensk ekonomi grumlas ytterligare av global osäkerhet och tullar som kommer att slå mot svensk export. Därutöver ser vi ett svagare inflationstryck. Sammantaget innebär detta att Riksbanken kommer behöva agera, säger Andreas Wallström, prognoschef på Swedbank, i ett uttalande.

Utesluter inte fler

Den nya prognosen är att Riksbanken sänker styrräntan minst en gång till – ned till två procent.

I samma bedömning görs att BNP-tillväxten når “måttliga 1,5 procent i år”.

– Inflationsutsikterna har också dämpats, bland annat på grund av den senaste tidens kronförstärkning, skriver Swedbank i Räntebladet för april och tillägger:

– De amerikanska tullarna, och de förväntade motåtgärderna från EU, bedöms inte påverka svensk inflation i någon nämnvärd utsträckning. Inflationsutfallet i mars kom därtill in något lägre än väntat. Vi utesluter inte att Riksbanken sänker räntan före augusti eller att det blir fler räntesänkningar. 

Det här sker med bolåneräntorna

Swedbank framhåller också att Riksbankens sänkning får följden att de rörliga bolåneräntorna sjunker till 3,1 procent. Det kan jämföras med den föregående prognosen på 3,3 procent.

– Vår prognos utgår ifrån att skillnaden mellan Riksbankens styrränta och den rörliga boräntan normaliseras till 1,1 procentenhet. De bundna bolåneräntorna förväntas stiga, men något mindre än i föregående prognos, meddelar banken.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen