Ungdomsförbund kräver att få kalla poliser ”idioter”

2025 05 20

Ett politiskt ungdomsförbund frågar sig om det alltid är fel att kalla poliser för ”idioter”.

Förolämpning av tjänstemän ska bli brottsligt i Sverige.

Riksdagen har godkänt ett förslag som innebär att det från och med i sommar blir förbjudet att förolämpa offentliganställda i samband med deras myndighetsutövning, rapporterar Altinget.

Men företrädare för ett av partiernas ungdomsförbund menar att det finns lägen då det är försvarbart att exempelvis kalla poliser för ”idioter”.

”Kan utnyttja sitt våldskapital”

Två företrädare för Vänsterpartiets ungdomsförbund Ung Vänster i Stockholm har skrivit en debattartikel där de ställer den retoriska frågan: ”Är det fel att kalla poliser för idioter?”

Ung Vänster Stockholms distriktsstyrelseledamot Ebba Axelsson och distriktsordförande Dilki Jayasooriya Patabendige, menar att det nya lagförslaget är ett hot mot yttrandefriheten.

– Vi har sett hur poliser kan rasprofilera och utnyttja sitt våldskapital. Är det fel att kalla poliser för inkompetenta, rasistiska idioter när deras agerande faktiskt har bidragit till en 14-årig pojkes död? frågar sig Ung Vänster-företrädarna i debattartikeln i Expressen.

Det sistnämnda syftar sannolikt på polisens agerande i samband med 14-åriga Mohameds död i Nyköping.

Ung Vänster-företrädarna menar att den nya lagen innebär att ”meningsskiljaktigheter mellan staten och medborgare blir ett brott”.

”Poliser döms sällan”

Debattörerna menar också att polisers felaktiga agerande sällan får konsekvenser, och att medborgare ofta har väldigt liten makt när sådant händer.

– Poliser döms väldigt sällan för våld i tjänsten, just för att de har rättsväsendet på sin sida, menar Ung Vänster-företrädarna.

Nu blir det ännu svårare för medborgare att säga ifrån, menar de.

– Risken för åtal gör att vi kommer att fundera en extra gång innan vi ifrågasätter beslut som fattas, påpekar missförhållanden eller rapporterar brott vi blir utsatta för, skriver Ebba Axelsson och Dilki Jayasooriya Patabendige.

Flera fackförbund har emellertid uttalat sitt stöd för regeringens förslag, enligt Arbetsvärlden. Samtidigt har bland annat Journalistförbundet protesterat.

Enligt justitieminister Gunnar Strömmer (M) handlar den nya lagen om att skydda offentliganställda.

– Vi måste säkerställa att de som arbetar för våra myndigheter kan utföra sina uppgifter utan rädsla för sin egen säkerhet, kommenterar Gunnar Strömmer i ett uttalande.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaosscener i Grekland – svenska turister i fara

2025 07 03

Massevakuering inleds på den grekiska semesterön Kreta.

En massiv skogsbrand har brutit ut på paradisön.

Branden har eskalerat på bara några timmar och är “utom kontroll” på östra sidan av ön, rapporterar bland annat Reuters.

Alla sjukhus har satts i beredskap och omkring 3 000 personer har evakuerats från byar och turistområden.

Flera turister har fått lämna sina hotell och spenderat natten i en gymnastiksal.

Väldigt svår situation

Minst 155 brandmän deltar i släckningsarbetet.

Ännu fler är på väg, enligt den grekiska brandkåren.

– Det är en väldigt svår brand, och den pågår fortfarande, säger en talesperson från räddningstjänsten till Reuters.

Exakt vad som har orsakat de omfattande bränderna är i dagsläget oklart. Grekland drabbas frekvent av skogsbränder, särskilt under sommaren vid kraftiga värmeböljor.

Svenskar i fara

Grekland är ett av de mest populära resmålen för svenskar.

I synnerhet Kreta lockar mängder med turister varje år.

Flera svenska turister som befinner sig på paradisön har vittnat om kaotiska scener under natten. Nödsignalerna tjöt från folks mobiltelefoner.

– Vi skyndade oss till rummet och började packa väskorna. Vi väntade på att Apollo skulle ge besked, men fick ingen tydlig information, säger 33-årige Andreas Jansson till Aftonbladet.

Apollo har ett hotell drygt sju kilometer från där branden rasar och följer situationen noga. Även Ving har gett liknande besked, skriver tidningen.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaffepriset störtdyker – här är prislappen på ICA

2025 07 03

Kaffet blir billigare.

Efter chockhöjningen på det “svarta guldet” i våras, då priset ökade uppemot 20 kronor per paket för vissa varor från en dag till en annan, har det nu vänt.

Nu är kaffe den vara som sjunker mest i pris.

Prisfallet ligger på 7 procent under juni månad, enligt SVT som hänvisar till en rapport från jämförelsesajten Matpriskollen.

Det kan motsvara uppemot 15 kronor per paket, beroende på märke och pris. I snitt motsvarar sänkningen 3-15 kronor per paket.

– Generellt är det inte lika mycket externa faktorer som pressar på. Det är inte lika högt tryck på producenterna, säger Ulf Mazur, Matpriskollens vd och grundare, till tv-kanalen.

På det stora hela är det den största nedgången på matpriser på två år.

Dyrast på Coop

Exakt vilka kaffemärken som sjunkit mest i pris framgår inte i Matpriskollens granskning.

Priset på populära Zoegas Skånerost, södra Sveriges stora kaffejätte, ligger just nu på 77,90 kronor i många Icabutiker, enligt matjättens hemsida.

På Willys kostar motsvarande kaffe 75,90 kronor och på Coop 77,95 kronor, det vill säga mer eller mindre samma som på Ica, enligt onlinepriserna.

Lokala variationer kan dock förekomma.

LÄS MER: Fullständig mardröm för Coop – “en flopp”

Kritiserade kaffet

Gevalia Mellanrost har tidigare pekats ut som Sveriges mest populära bryggkaffe av tidningen Land. I slutet av förra året hamnade dock varumärket i kris efter att Ica plockat bort dess produkter från sortimentet. Kritik haglade även mot Gevalias moderföretag JDE Peets som fortsatte sin verksamhet i Ryssland.

Idag kostar ett paket bryggkaffe av sorten mellanrost från Gevalia 76,90 kronor på Ica.

Willys har samma prislapp medan Coop är dyrast med prislappen på 80,95 kronor.

Fortfarande relativt hög nivå

En tredje storsäljare, Arvid Nordquist, är dyrare än båda ovanstående kaffemärken.

Trots prissänkningarna i juni ligger 500 gram av Arvid Nordquist Classic Mellan på 87 kronor hos Ica, 84,90 kronor hos Willys och 93 kronor hos Coop.

Tidigare har Torbjörn Iwarson, råvarustrateg på Caentaur Fonder, framhållit att lägre kaffepris är att vänta även framöver.

– Absolut, det kommer ett rejält prisras så småningom. Kanske redan i höst eller under nästa år, säger Torbrjörn Iwarsson till SvD.

LÄS MER: Unik svensk produkt skyddas – läggs i kaffe

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen