Ung person död i olycka

2023 12 14

En yngre man som satte sig i bilen i natt kommer aldrig hem igen.

Det var under natten till torsdagen som ett larm kom in om en trafikolycka på E22:an i Lund.

Räddningstjänst, ambulans och polis ryckte ut omedelbart.

– En singelolycka med en person som kört av vägen och hamnat i diket, uppger polisens presstalesperson Katarina Rusin på polisens hemsida.

Enligt Sydsvenskan voltade bilen “ett hundratal meter” och landade därefter på sidan.

Har avlidit

Mannen som befann sig i bilen, en person som är i blott 30-årsåldern, fördes omgående till sjukhus med livshotande skador.

– Det är en bil som har gått av vägen. En person är införd med ambulans, sade vakthavande befäl vid räddningstjänsten Måns Krook till Sydsvenskan i natt, vilket är det enda uttalandet till medierna hittills.

På torsdagsmorgonen kommer det tragiska beskedet att mannen har avlidit.

– Anhöriga underrättade, bekräftar polisen.

Sökt av området

För närvarande finns det inga uppgifter om att fler personer ska ha skadats.

– Polishund har sökt av området för att säkerställa så att ingen annan befann sig i bilen, framhåller Katarina Rusin.

Bilen har nu tagits i beslag och har bärgats från platsen.

Olyckan ska nu utredas för att försöka ta reda på det exakta händelseförloppet. Några misstankar om brott finns inte.

Strax före en avfart

Den avlidne mannen ska ha kört i norrgående riktning och olyckan ägde rum strax före avfarten till trafikplats Gastelyckan.

Vad som föranlett olyckan är som sagt i nuläget inte känt.

Det har dock under de senaste dagarna varit mycket halt på vägarna efter att minusgraderna gjort comeback i södra Sverige.

Flera olyckor rapporterades in under onsdagseftermiddagen, bland annat i Kalmar och Halland.

Olycksdrabbad väg

Dödsfallet i natt är det andra inom loppet av tre veckor på just E22:an.

I slutet av november dog en person efter att två lastbilar kolliderat på samma motorväg, den gången utanför Kristianstad.

– En man i 60-årsåldern har avlidit till följd av olyckan, bekräftade polisen efteråt.

En anmälan om vårdslöshet i trafik upprättades för att utreda omständigheterna kring olyckan, men ingen var misstänkt för brott.

Arkivfoto: Ambulanssjukvården Halland

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen