Ung man skärskadad – man och kvinna i 50-årsåldern gripna

2024 02 17

Polisen har genomfört en insats i samband med ett bråk i en lägenhet under kvällen.

Sent på lördagen har polisen varit på plats i Kolsva utanför Köping i samband med att ett våldsdåd har skett.

Det handlar om en man i 20-årsåldern som på adressen hittades skärskadad.

Personen har förts till sjukhus med ambulans och två personer har gripits.

Det meddelar polisen.

“Nerblodad man”

Polisen har upprättat en anmälan om grov misshandel.

– Polisen får under eftermiddagen kännedom om ett bråk på en adress i Kolsva, norr om Köping. Patrull som beordrades till platsen anträffade en nerblodad man i 20-årsåldern med skärskador. Mannen fördes med ambulans till sjukhus.

Det är oklart hur allvarligt skadad mannen är.

Två gripna

I samband med händelsen har två personer, en 55-årig man och en 50-årig kvinna, gripits.

– Patrullen har lokaliserat en lägenhet där mannen troligen skadats och på platsen greps två personer misstänkta för grov misshandel, framhåller polisen.

– De gripna är en man i 55-årsåldern samt en kvinna i 50-årsåldern. På platsen har en mängd utredningsåtgärder genomförts. Det har bland annat genomförts ett flertal förhör och dokumentation av brottsplatsen.

Det är oklart om personerna har någon slags relation till varandra och anledningen till bråket har inte fastställts.

På flera håll

Även på flera andra håll runt om i landet har polisen arbetat med fall av misshandel.

Bland annat i Nyköping, där ett större bråk har ägt rum.

– Polisen får larm om ett bråk utomhus i Nyköpings centrum, meddelar polisen via sin webbsida.

– Flera polispatruller rycker ut till platsen där man fått uppgifter om att det ska vara ett tiotal personer inblandade. Polisen har efter händelsen upprättat en anmälan gällande misshandel.

Även Norrköping

Även i Norrköping har det varit stökigt och polisen har varit på plats för att omhänderta flera personer.

– Polis larmas om en misshandel som ägt rum på Kungsgatan i Norrköping. Polis rycker ut till platsen där två personer på något sätt ska ha blivit misshandlad av en tredje.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


14 februari 2026

UPPGIFTER: Europa slår till mot ryska guldgruvan – Kreml rasar

2026 02 14

I München pågår en internationell säkerhetskonferens med flera av västvärldens toppolitiker på plats.

Vid sidan av de officiella punkterna har också flera europeiska försvarsministrar mötts och diskuterat nästa steg för att sätta press på Ryssland.

Den ryska skuggflottan bidrar starkt till Ryssland krigskassa genom att hjälpa till att runda de tunga sanktionerna mot landet.

Under mötet i München presenterade Storbritanniens försvarschef, Richard Knightton, olika alternativ för att hantera fartyg kopplade till Rysslands skuggflotta, inklusive gemensamma operationer för att beslagta dem, enligt källor till Bloomberg.

– Mötet mellan ledarna hölls i en atmosfär av ömsesidig förståelse. Vi behöver agera mer proaktivt, säger Estlands försvarsminister Hanno Pevkur, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Länder som tillhandahåller flaggor till skuggflottans fartyg bör veta att andra länder kan vidta vissa åtgärder.

Bygga vidare på USA:s strategi

USA har sedan tidigare beslagtagit flera fartyg från den ryska skuggflottan.

Nu kan Europa följa i samma fotspår.

– Detta skulle göra det möjligt för européerna att bygga vidare på USA:s framgång med att stoppa tankfartyg till och från Venezuela, uppger tidningen.

– Europa kommer sannolikt att samordna sina åtgärder med USA i genomförandet av en möjlig operation för att beslagta skuggfartyg, under ledning av Storbritannien.

Väcker ilska i Kreml

USA:s aktioner mot fartyg som varit kopplade till Ryssland har väckt stort raseri i Kreml.

– Kremls representanter har krävt att USA ska stoppa sådana åtgärder, uppger tidningen.

Och den ryska reaktionen gör att det råder en viss försiktighet bland de europeiska länderna.

– Det finns en rädsla för eskalering, uppger Margus Tsahkna, Estlands utrikesminister, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Uttalande i januari

Under januari publicerade Storbritannien ett gemensamt uttalande från 14 europeiska länder riktat mot den ryska skyggflottan, vilket kan ses som ett första steg mot en kommande aktion.

– I det gemensamma uttalandet får fartyg endast segla under ett lands flagg och måste ha giltiga dokument som bekräftar säkerheten i deras verksamhet och försäkring, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Calvin Hanson

Text: Redaktionen


14 februari 2026

ELGIGANTEN: Då ska du aldrig ladda mobilen

2026 02 14

Vinterkylan behåller greppet om i princip hela landet.

Kylan innebär en utmaning på flera sätt.

Bland annat när det kommer till mobiltelefoner och batteritid.

Men det finns flera sätt för att skydda telefonen, men också viktiga saker att tänka på för att den inte ska ta skada.

Elgiganten uppmanar

Elektronikjätten Elgiganten ger flera tips på vad man kan tänka på i vinterkylan.

Först och främst är det viktigt att försöka hålla telefonen så varm som möjligt när man är ute.

– På så sätt undviker du enkelt att telefonen blir för kall och utsätts för temperaturförändringar, uppger Elgiganten.

– Förvara telefonen i en ullstrumpa i en plastpåse. Ullstrumpan håller din smartphone varm och absorberar fukt, medan plastpåsen skyddar mot yttre fukt, till exempel från blöt snö.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i Europa

Ladda inte då

Det är också viktigt att inte värma upp telefonen för hastigt efter att ha varit ute, när man kommer in i värmen.

– Om du värmer upp telefonen för snabbt efter att ha varit ute finns det också risk för kondens. Kondens kan skada elektroniken inuti din telefon och kan uppstå om telefonen utsätts för kalla temperaturer, bara för att sedan läggas i en varm ficka inuti din jacka, framhåller elektronikjätten.

Det kan också vara frestande att omgående ladda telefonen efter att den har tappat batterikapacitet ute i kylan.

Men det ska man inte göra, då det kan orsaka permanenta skador på batteriet.

– Vänta också med att ladda telefonen tills den värmts upp. Om du har otur kan du riskera att telefonen kortsluts, uppger Elgiganten.

Håll batteriet laddat

Ett bra tips är också att spara batteriet så mycket som möjligt ute i kylan.

– Spara batteri genom att ställa in mobilen på batterisparläge. Skulle olyckan vara framme och du är på väg att få slut på batteri på grund av kallt väder, är det bekvämt att kunna ladda med en powerbank, men tänk på att telefonen inte får laddas när det är för kallt, framhåller elektronikkedjan.

LÄS OCKSÅ: Lyxkedja går i konkurs

Foto: P Hanaoka

Text: Redaktionen