Ung kvinna förgiftad – på bowlinghall

2023 12 27

En kvinna har fått åka till sjukhus efter ett arrangemang vid en bowlinghall.

Det är i Skåne som ett arrangemang vid en bowlinghall har gått helt fel.

I samband med att ett julevent hållits på plats har en kvinna känt av allvarliga symptom och förts till sjukhus.

Nu tror man att den unga kvinnan har blivit förgiftad.

Det rapporterar Skånska Dagbladet.

I Höör

Det rör sig om en 22-årig kvinna från Malmö som befann sig i en bowlinghall i Höör i samband med något slags julfirande tillsammans med sina vänner.

22-åringen ska från ingenstans ha börjat känna sig yr och illamående, och senare ska det inte gått att få kontakt med henne överhuvudtaget.

I samband med situationen fördes hon med ambulans till akuten i Lund.

Drack ur glas

Det är oklart exakt hur kvinnan mår i nuläget men hon ska ha fått vård i Lund.

Man tror att kvinnan har förgiftats i samband med att en okänd man ställde ett glas vid sällskapets bord som kvinnan drack från.

Mannen ska inte ha sagt någonting när han ställde glaset på bordet och mycket kring omständigheterna är ännu okända, däribland vad som fanns i glaset.

Finns en oro

Det står inte klart exakt vad det är som har hänt i Höör, men det finns en oro hos polisen angående droger som kan hamna i drinkar och leda till ofrivillig berusning.

Däremot tror man att det rör sig om ett stort mörkertal.

– Man kanske inte känner något direkt eller har fått i sig några glas så att effekten inte blir lika tydlig innan det slår till, säger narkotikapolisen Martin till SVT.

Få fall uppklaras

Trots att man försöker arbeta med det besvärande fenomenet så blir få fall uppklarade.

Anledningen till det är att det kan vara svårt att få klart för sig exakt vem som har gjort vad.

– Det är många bitar som måste falla på plats för att få någon fälld för dessa brott. Det krävs att människor runt omkring ser det hända och då pekar ut personen, fortsätter Martin.

Personer som drabbas av så kallad “drink spiking” kan ofta tro att det är alkoholen som får dem att känna sig berusade och må dåligt.

Det kan bland annat ske på hemmafester, klubbar och olika offentliga arrangemang.

Foto: E. Christenson

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


2 oktober 2026

Höjs 25 procent – besked från Skatteverket till svenska bilister

2026 10 02

Nästa år ökar kostnaden för bilister som parkerar fel.

Det beskedet kommer från Skatteverket, som skärper reglerna för parkeringsböter. Framöver kommer de nämligen bli momsbelagda, från att tidigare varit befriade from moms. Anledningen är ett EU-beslut där parkeringsböterna framöver bedöms utgöra en tjänst.

– Enligt Skatteverkets bedömning får felparkeringsavgiften anses vara en del av det avtal som fordonsförare ingår med kommunen om upplåtelse av plats för parkering i samband med parkeringen, uppger Skatteverket.

– Felparkeringsavgiften ingår därför i beskattningsunderlaget för den parkeringstjänst som kommunen tillhandahåller och är därmed föremål för mervärdesskatt.

Svåra regler

Planen är alltså att momsbelägga parkeringsböter från 2027, vilket skulle innebära att avgiften blir 25 procent dyrare. Men det gäller inte alla typer av parkeringsböter.

Exempelvis ska en felparkering på en plats med parkeringsförbud inte täckas av momskravet, då det inte är en parkering som upplåtits. Däremot gäller kravet om tiden överskrids på en anvisad parkering, rapporterar Borås Tidning. Själva parkeringsavgiften ska också momsbeläggas under kommande år, är planen från Skatteverket.

– Det är ganska komplext hur Skatteverket har tänkt och från branschens sida har man uppmärksammat Skatteverket på att det finns en massa frågetecken kring detta, säger Hanna Munde, Borås Parkerings vd, till tidningen.

Läs också: Jättelyft för elbilar

Över 1 miljard

Under förra året utfärdades totalt 1 344 147 parkeringsanmärkningar i Sverige, enligt siffror från Transportstyrelsen. Det är en liten ökning i jämförelse med året innan. Det totala värdet av parkeringsböterna uppgick till över 1 miljard kronor.

– Det är lite olika och kan gå upp och ned över tid, i synnerhet när det handlar om mindre kommuner, säger Magnus Callin, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

– Ett beslut om förändringar i parkeringsövervakningen slår ofta igenom tydligare i kommuner med en mindre bevakningsapparat.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Skatteverket resp Kathy

Text: Redaktionen