Ung kvinna förgiftad – på bowlinghall

2023 12 27

En kvinna har fått åka till sjukhus efter ett arrangemang vid en bowlinghall.

Det är i Skåne som ett arrangemang vid en bowlinghall har gått helt fel.

I samband med att ett julevent hållits på plats har en kvinna känt av allvarliga symptom och förts till sjukhus.

Nu tror man att den unga kvinnan har blivit förgiftad.

Det rapporterar Skånska Dagbladet.

I Höör

Det rör sig om en 22-årig kvinna från Malmö som befann sig i en bowlinghall i Höör i samband med något slags julfirande tillsammans med sina vänner.

22-åringen ska från ingenstans ha börjat känna sig yr och illamående, och senare ska det inte gått att få kontakt med henne överhuvudtaget.

I samband med situationen fördes hon med ambulans till akuten i Lund.

Drack ur glas

Det är oklart exakt hur kvinnan mår i nuläget men hon ska ha fått vård i Lund.

Man tror att kvinnan har förgiftats i samband med att en okänd man ställde ett glas vid sällskapets bord som kvinnan drack från.

Mannen ska inte ha sagt någonting när han ställde glaset på bordet och mycket kring omständigheterna är ännu okända, däribland vad som fanns i glaset.

Finns en oro

Det står inte klart exakt vad det är som har hänt i Höör, men det finns en oro hos polisen angående droger som kan hamna i drinkar och leda till ofrivillig berusning.

Däremot tror man att det rör sig om ett stort mörkertal.

– Man kanske inte känner något direkt eller har fått i sig några glas så att effekten inte blir lika tydlig innan det slår till, säger narkotikapolisen Martin till SVT.

Få fall uppklaras

Trots att man försöker arbeta med det besvärande fenomenet så blir få fall uppklarade.

Anledningen till det är att det kan vara svårt att få klart för sig exakt vem som har gjort vad.

– Det är många bitar som måste falla på plats för att få någon fälld för dessa brott. Det krävs att människor runt omkring ser det hända och då pekar ut personen, fortsätter Martin.

Personer som drabbas av så kallad “drink spiking” kan ofta tro att det är alkoholen som får dem att känna sig berusade och må dåligt.

Det kan bland annat ske på hemmafester, klubbar och olika offentliga arrangemang.

Foto: E. Christenson

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen