Undervattenskabel skadad

2025 01 26

En undervattenskabel mellan Lettland och Gotland har skadats.

Nu har det hänt igen.

På nytt har en undervattenskabel i Östersjön skadats - den här gången mellan Lettland och Gotland.

Kabeln ska tillhöra Lettlands statliga radio- och tv-central LVRTC.

Det rapporterar SVT.

Är i kontakt

Enligt initiala uppgifter så är kabeln allvarligt skadad.

Detta enligt LVRTC:s kommunikationschef Vineta Sprugaine.

Det finns även anledning att tro att det beror på yttre påverkan.

Lettlands marin har varit i kontakt med Nato-allierade och analyserat fartygsrörelser i området.

LVRTC är huvudoperatör för det markbundna sändningsnätet för radio- och TV-program i Lettland. 

LVRTC förvaltar de statligt ägda delarna av mobiloperatören Latvijas mobilais telefons.

Fiberoptisk kabel

Det är en fiberoptisk undervattenskabel i Östersjön som skadats tidigt på söndagsmorgonen, meddelar Lettlands statliga radio- och tv-central. 

Centrets övervakningssystem för dataöverföring upptäckte ett avbrott i dataöverföringstjänsterna mellan Ventspils och Gotland. 

LVRTC har i samarbete med sina teknikpartners genomfört ett prestandatest av systemet, samt nätverksmätningar från utrustning i Ventspils. 

– I nuläget finns det skäl att tro att kabeln är allvarligt skadad och att skadan beror på yttre påverkan, säger Vineta Sprugaine vid LVRTC enligt lettiska LSM.

Kallar till möte

Utredningar pågår.

Premiärminister Evika Siliņa (JV) har sammankallat ett möte med de ministerier och avdelningar som är ansvariga för situationen.

Premiärministern sade att Lettland fortsätter att samarbeta med Nato och Östersjöländerna för att klargöra omständigheterna och utreda vad som hände.

Inte första gången

Under den senaste tiden har flera undervattenskablar skadats i Östersjöområdet.

Misstankar har riktats mot främmande makt - i första hand Ryssland - som nekar till att vara involverade.

Utredningar pågår fortfarande gällande de kablar som skadades mellan Estland och Finland.

Foto: P. Kuzovkova

Text: Redaktionen


JUST NU: USA stänger ned

2025 10 01

USA:s statsapparat stänger ned.

Detta efter att republikaner och demokrater i Washington inte kunnat enas om en budget. Det kortsiktiga budgetförslag som republikanerna presenterade, som skulle ha förskjutit nedstängningen i minst ett par veckor, förlorade med rösterna 55-45. Demokraternas förslag röstades också ned.

Deadline för att undvika nedstängning passerades klockan 06.00 svensk tid. Bland annat kan flygtrafiken påverkas av nedstängningen.

Följderna kan bli väldigt dyra för statskassan.

Gregory Daco, chefekonom på konsultbolaget EY-Parthenon, uppskattar att det kommer kosta USA cirka sju miljarder dollar per vecka.

Draco varnar också för att en nedstängning skulle kunna undergräva konsumenters och investerares förtroende för den redan svajiga amerikanska ekonomin.

– En nedstängning av statliga verksamheter vid denna ekonomiska tidpunkt utgör en större risk än när ekonomin går på högvarv, säger han till CBS News.

Hänt förut

Den amerikanska statsapparaten har stängts ner vid tidigare tillfällen.

Under Trumps första mandatperiod låg den nere i 35 dagar – den längsta nedstängningen i USA:s historia. Under perioden permitterades 800 000 offentligt anställda från sina jobb.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättelarm från Zelenskyj – “har aldrig tidigare hänt”

2025 10 01

Ett av de mest fruktade katastrofscenarierna i Ukraina är närmare än någonsin.

Kärnkraftverket i Zaporizhzhia är i akut fara.

Varningen kommer från Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj natten till onsdagen.

– Det är nu den sjunde dagen – något som aldrig tidigare hänt – av en nödsituation vid kärnkraftverket i Zaporizhzhia, framhäver presidenten på X.

"Exceptionellt"

Zelenskyj uppger att anläggningen, till följd av rysk beskjutning, stängts av från strömmen och kopplats bort från elnätet. Det försörjs nu med dieselgeneratorer.

– Detta är exceptionellt. Generatorerna och anläggningen är inte konstruerade för detta, har aldrig fungerat i detta läge länge, och vi har redan information om att en generator har gått sönder, uppger Zelenskyj.

"Hot mot alla"

Så sent som i lördags varnade experter för att Zaporizhzhias reaktor, som är den största i hela världen, kan explodera.

Det efter att kraftverket varit utan extern el i över tre dagar.

Nu har det gått sju.

– Detta är ett hot mot alla – ingen terrorist i världen har någonsin vågat göra mot ett kärnkraftverk vad Ryssland gör, menar Zelenskyj.

LÄS OCKSÅ: Ukraina säkrar massivt avtal

Jämförs med Fukushima

Internationella atomenergiorganet, IAEA, är i kontakt med både Ukraina och Ryssland angående situationen vid kärnkraftverket.

Skulle ett haveri ske i reaktorn kan det få förödande konsekvenser, inte bara i Ukraina utan i stora delar av Europa.

– Experter tror att en detonation i någon del av Zaprizhzhias kylsystem skulle kunna leda till en katastrof som den i Fukushima i Japan 2011, har tyska Deutsche Welle tidigare rapporterat om kärnkraftverket.

Zaporizhzhia ockuperades av Ryssland kort efter invasionen 2022. Ryssland skyller på Ukraina för det kritiska läget.

LÄS OCKSÅ: Chockbesked för ryska folket – massiv höjning väntar

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen