Ullared delar ut gratis presentkort – på ett villkor

2024 12 05

Gekås Ullared vill locka flera julhandlare till varuhuset med ett aningen udda knep.

Från och med 9 december kommer alla som tar bussen till Gekås få ett gratis presentkort.

Presentkortet är värt 100 kronor och kan hämtas ut i Gekås kundtjänst mot uppvisande av giltig bussbiljett.

Gekås hoppas att erbjudandet ska locka nya kunder till varuhuset.

– Vi vill helt enkelt ge fler möjlighet att besöka varuhuset! Att handla allt du behöver på ett och samma ställe är hållbart. Tar du dessutom bussen och åker tillsammans med andra så blir det ännu bättre, säger Patrik Levin, vd på Gekås Ullared.

”Hoppas många tar chansen”

Kampanjen är ett samarbete mellan Gekås och Hallandstrafiken.

Alla som reser med Hallandstrafikens bussar under perioden 9–23 december kan hämta ut ett presentkort.

– På Gekås shoppar du julklappar, och annat som familjen behöver, under ett tak och till oslagbart låga priser. Det ger tid och pengar över till annat! Andra halvan av december är dessutom en lite lugnare period i varuhuset. Jag hoppas att massor av hallänningar tar chansen att åka buss till Ullared så gott som gratis, säger Patrik Levin.

Hallandstrafikens förvaltningschef Andreas Almquist ser också positivt på samarbetet.

– Gekås Ullared har sedan en tid tillbaka varit företagskund hos oss på Hallandstrafiken, därför känns det extra bra att gå in i det här samarbetet som uppmuntrar även deras besökare att åka buss till varuhuset. 

Jättesuccé förra veckan

Gekås Ullared lanserar julerbjudandet efter en stark period för företaget.

Varuhuset sålde som aldrig förr under förra veckans Black Friday-rea, trots att man inte erbjöd några speciella rabatter.

– Under fredagen hade vi en tillväxt på 40 procent, vilket är ganska galet, sade Gekås VD Patrik Levin till GP.

Foto: Katarina Larsson

Text: Redaktionen


Oväntat besked om bensinskatten – regeringen uppmanas agera direkt

2025 09 30

Nu kommer ett överraskande besked om bensinskatten.

Bensinpriset var en het fråga i valet 2022.

I januari och juli 2025 sänktes skatten på bensin och diesel.

Men nu kommer ett oväntat besked om bensinskatten – och en uppmaning till regeringen från Produktivitetskommissionen.

Oväntat förslag om bensinskatten

Regeringens Produktivitetskommission lämnar nu sitt slutbetänkande om hur produktiviteten kan stärkas så att välståndet i Sverige kan öka.

Ett av förslagen i betänkandet är en höjning av bensinskatten, meddelar företrädaren för Produktivitetskommissionen i ett inlägg på DN Debatt.

Det är ett förslag som går stick i stäv med regeringens politik för lägre bensinpriser, vilket kan tyckas oväntat.

– Klimatpolitiken kan göras mer träffsäker och kostnadseffektiv. Bensin- och dieselskatten bör höjas och Sveriges klimatmål harmoniseras med EU:s, skriver företrädare för Produktivitetskommissionen i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Biltema öppnar sitt största varuhus i hela Norden

Har genomfört sänkningar

Regeringen har genomfört skattesänkningar på bensin och diesel den 1 januari och den 1 juli i år.

– Skattesänkningarna kommer mer än kompensera för det prispåslag som höjningen av reduktionsplikten kan leda till. På så sätt kan vi se till att omställningen blir rättvis och vi kan minska utsläppen utan att belasta hushåll och företag, sade finansminister Elisabeth Svantesson i ett uttalande i samband med sänkningarna.

Men Produktivitetskommissionen menar alltså att bensin- och dieselskatten bör höjas för att klimatpolitiken ska bli mer träffsäker och kostnadseffektiv.

Det återstår att se om betänkandet till regeringen får Tidöpartierna att göra några ändringar i sin politik.

Miljöpartiets språkrör Amanda Lind har tidigare sagt att drivmedelspriserna kommer att bli högre om de rödgröna vinner valet, vilket SVT har rapporterat.

Vill slopa rot – och sänka inkomstskatt

Produktivitetskommissionen föreslår samtidigt en rad andra åtgärder för att stärka produktiviteten i Sverige.

I betänkandet föreslår man bland annat slopat rot-avdrag, skärpta kontroller inom välfärden samt sänkt skatt för höginkomsttagare.

– Den statliga inkomstskatten bör sänkas för att förbättra incitamenten för utbildning och arbete samt göra vårt land mer attraktivt för högkvalificerad arbetskraft, skriver Produktivitetskommissionen i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Flygbolag ansöker om konkurs

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


Trumps uttalande väcker ramaskri – ”helt förskräckligt”

2025 09 30

Under ett tal till amerikanska generaler och amiraler hävdar USA:s president Donald Trump att amerikanska städer kan användas som ”övningsplatser” för militären.

Presidenten har redan skickat soldater till bland annat Washington DC och Los Angeles, där de enligt honom ska bistå med att bekämpa brottsligheten.

Trump har dessutom hotat att utöka insatsen till andra storstäder som styrs av Demokraterna – bland annat Chicago, Portland och New Orleans.

– Dessa farliga städer kan fungera som övningsplatser för vår militär, säger Trump i sitt tal enligt CNN.

Kraftfulla reaktionen: ”Helt förskräckligt”

Chicagos borgmästare Brandon Johnson kallar Trumps utspel för ”helt förskräckligt”.

– Det här handlar inte om att upprätthålla säkerheten. Det här handlar inte om invandring. Det här handlar om att underblåsa kaos och terrorisera invånarna i Chicago och städer över hela USA, säger han till CNN.

– Dessa modiga kvinnor och män som går med i militären för att tjäna och skydda vårt land gör det inte för att utplaceras mot amerikanska medborgare och invånare, fortsätter borgmästaren.

LÄS MER: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Kvinnor kan tvingas lämna

Donald Trump talade till de amerikanska toppmilitärerna i 70 minuter.

Innan presidenten tog scenen höll krigsminister Pete Hegseth tal. 

Han fastslog att tiden för ”politiskt korrekthet” är över.

– Dåraktiga och hänsynslösa politiska ledare satte fel kurs och vi tappade riktningen. Vi blev ”woke-ministeriet”, men inte längre, sade Hegseth enligt Yle.

Krigsministern meddelade också att det numera kommer krävas att stridande soldater uppnår den ”högsta manliga standarden” i konditionstest. Det kan innebära att kvinnliga militären entledigas, uppger Hegseth.

–  Men när det gäller jobb som kräver fysisk styrka för att klara strid, måste de fysiska kraven vara höga och könsneutrala. Om det innebär att inga kvinnor kvalificerar sig för vissa stridsuppgifter, så får det vara så. Det är inte avsikten, men det kan bli resultatet.

LÄS OCKSÅ: JÄTTEATTACK: Stor prestigeförlust för Ryssland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen