JUST NU: Ulf Kristerssons löfte om politiska vildarna i riksdagen

2022 06 14

Ulf Kristersson avger ett löfte till svenska folket om hur hans parti ska hantera riksdagens partilösa företrädare inför budgetomröstningen.

Partilösa Amineh Kakabaveh och Roger Richtoff sitter på stor makt i riksdagens omröstningar. Imorgon kan deras röster bli avgörande för vilken budget Sverige ska regeras på den närmsta perioden.

Kristersson kritisk

En som är mycket kritisk till upplägget att de politiska “vildarna” i praktiken äger så mycket makt är Moderaternas partiledare Ulf Kristersson. 

– Det säger något om svensk politik för närvarande. För andra gången ska majoriteten avgöras av en eller två politiska vildar. Vi står upp för vårt eget förslag och vi kommer rösta för det i riksdagen, säger han till Göteborgs-Posten.

M-ledarens besked om “vildarna”

Ulf Kristersson kan också ge ett besked till svenska folket om hur hans parti ska förhålla sig till "vildarna": han kommer inte att dansa efter deras pipa. Några särskilda förhandlingar eller ens någon kontakt med varken Amineh Kakabaveh eller Roger Richtoff finns inte på kartan för partiledaren.

– Jag vet inte om vi tar någon speciell kontakt. Förslagen är ganska tydliga och välkända sedan tidigare, säger han till tidningen.

Ordkriget trappas upp

Samtidigt trappas ordkriget upp inför morgondagens budgetomröstning. 

Efter att Centerpartiet kommit överens med regeringen om budgeten i sista stund stoppade oppositionen förslaget på grund av att det inkommit för sent.

Centern rasade

Det fick Centern att rasa.

– De har tagit spelet i riksdagen till en extraordinär nivå, där man inte bara vill bestämma vad man själv lägger för förslag utan också vad alla andra får lägga för förslag. Det har aldrig hänt tidigare, säger Centerpartiets ekonomisk-politiska talesperson Martin Ådahl till Dagens Nyheter.

Anklagar för dubbelmoral: “löjligt”

Oppositionen slår tillbaka mot regeringen och anklagar S och C för dubbelmoral.

– Riksdagsordningen gäller lika för alla partier. Att ansvarig minister och en partiledare avfärdar reglerna som “paragrafrytteri”, bara för att de just den här gången inte talar till deras egen fördel, är löjligt, säger Moderaternas rättspolitiska talesperson Johan Forssell, enligt Expressen.

Pensionärsförbundet har tröttnat

I centrum för budgeten står inte minst frågan om pensionerna, vilket var den som avgjorde överenskommelsen mellan Annie Lööf (C) och Magdalena Andersson (S).

Nu har pensionärsförbundet SPF Seniorerna tröttnat på käbblet och det politiska spelet.

“Pensionerna är för viktiga”

Enligt förbundet finns inte lösningen i något av budgetförslagen – varken hos regeringen eller oppositionen.

– Pensionerna är för viktiga för det politiska spel som nu pågår. Det som har lett oss till denna situation är politikens oförmåga att såväl vårda och utveckla systemet som att agera i tid när pensionerna efter ett långt arbetsliv blivit allt svagare, skriver SPF Seniorerna på Twitter.

Foto: Sveriges riksdag resp Moderaterna

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen