JUST NU: Ulf Kristerssons löfte om politiska vildarna i riksdagen

2022 06 14

Ulf Kristersson avger ett löfte till svenska folket om hur hans parti ska hantera riksdagens partilösa företrädare inför budgetomröstningen.

Partilösa Amineh Kakabaveh och Roger Richtoff sitter på stor makt i riksdagens omröstningar. Imorgon kan deras röster bli avgörande för vilken budget Sverige ska regeras på den närmsta perioden.

Kristersson kritisk

En som är mycket kritisk till upplägget att de politiska “vildarna” i praktiken äger så mycket makt är Moderaternas partiledare Ulf Kristersson. 

– Det säger något om svensk politik för närvarande. För andra gången ska majoriteten avgöras av en eller två politiska vildar. Vi står upp för vårt eget förslag och vi kommer rösta för det i riksdagen, säger han till Göteborgs-Posten.

M-ledarens besked om “vildarna”

Ulf Kristersson kan också ge ett besked till svenska folket om hur hans parti ska förhålla sig till "vildarna": han kommer inte att dansa efter deras pipa. Några särskilda förhandlingar eller ens någon kontakt med varken Amineh Kakabaveh eller Roger Richtoff finns inte på kartan för partiledaren.

– Jag vet inte om vi tar någon speciell kontakt. Förslagen är ganska tydliga och välkända sedan tidigare, säger han till tidningen.

Ordkriget trappas upp

Samtidigt trappas ordkriget upp inför morgondagens budgetomröstning. 

Efter att Centerpartiet kommit överens med regeringen om budgeten i sista stund stoppade oppositionen förslaget på grund av att det inkommit för sent.

Centern rasade

Det fick Centern att rasa.

– De har tagit spelet i riksdagen till en extraordinär nivå, där man inte bara vill bestämma vad man själv lägger för förslag utan också vad alla andra får lägga för förslag. Det har aldrig hänt tidigare, säger Centerpartiets ekonomisk-politiska talesperson Martin Ådahl till Dagens Nyheter.

Anklagar för dubbelmoral: “löjligt”

Oppositionen slår tillbaka mot regeringen och anklagar S och C för dubbelmoral.

– Riksdagsordningen gäller lika för alla partier. Att ansvarig minister och en partiledare avfärdar reglerna som “paragrafrytteri”, bara för att de just den här gången inte talar till deras egen fördel, är löjligt, säger Moderaternas rättspolitiska talesperson Johan Forssell, enligt Expressen.

Pensionärsförbundet har tröttnat

I centrum för budgeten står inte minst frågan om pensionerna, vilket var den som avgjorde överenskommelsen mellan Annie Lööf (C) och Magdalena Andersson (S).

Nu har pensionärsförbundet SPF Seniorerna tröttnat på käbblet och det politiska spelet.

“Pensionerna är för viktiga”

Enligt förbundet finns inte lösningen i något av budgetförslagen – varken hos regeringen eller oppositionen.

– Pensionerna är för viktiga för det politiska spel som nu pågår. Det som har lett oss till denna situation är politikens oförmåga att såväl vårda och utveckla systemet som att agera i tid när pensionerna efter ett långt arbetsliv blivit allt svagare, skriver SPF Seniorerna på Twitter.

Foto: Sveriges riksdag resp Moderaterna

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen