Ulf Kristersson ställer krav på Magdalena Andersson

2024 02 12

Riksdagsledamoten Jamal El-Haj har lämnat Socialdemokraterna.

El-Haj meddelade sitt beslut i dag, måndag, efter påtryckningar från Socialdemokraterna.

– Jag lämnar socialdemokraterna. Det mest smärtsamma beslut jag någonsin fattat, skriver han i ett inlägg på Facebook.

Socialdemokraterna har krävt att El-Haj ska lämna sitt uppdrag i riksdagen efter den senaste tidens avslöjanden om riksdagsledamoten.

Men Jamal El-Haj vägrar.

– Jag kommer att behålla min plats i riksdagen. Det vore inte rätt gentemot våra väljare och gentemot den svenska demokratin att lämna mitt uppdrag. Jag motiveras av att vara en förebild för de med liknande bakgrund som jag, särskilt de unga. Jag vill att de ska våga ge sig in i politiken och inte tappa tilltron till demokratin och till samhället, framhåller politikern på Facebook.

El-Hajs beslut har mötts av stor besvikelse och irritation inom S.

– Man ser honom som en partikamrat som varit aktiv i S många år, och att han nu sätter sig själv före partiets bästa. Det finns en stor oro för att händelserna kring honom riskerar att skada S, rapporterar Expressen med hänvisning till flera S-källor.

Statsministern ställer krav

På måndagskvällen ger sig även statsminister Ulf Kristersson (M) in i debatten.

Han vänder sig direkt till S-ledaren Magdalena Andersson.

Kristersson anser att ”det finns många oklarheter” kring hennes hantering av situationen.

Nu ställer statsministern ett direkt krav på oppositionsledaren. Kristersson kräver att Andersson besvarar ett antal frågor.

– Varför försvarade hon så hårt en riksdagsledamot som gick på en Hamas-kopplad konferens? Varför var han så viktig? Magdalena Andersson har ett antal frågor att besvara, säger han till Expressen.

”Kan inte göra det för många gånger”

Magdalena Andersson kommenterade situationen kring Jamal El-Haj i lördags i en intervju med Ekot.

Då utryckte S-ledaren att hon saknar förtroende för honom, trots att hon försvarat El-Haj under hösten.

– Min ledarskapsfilosofi är ganska enkel. Vi är alla människor, vi kan göra misstag och vi kan fatta dåliga beslut. Men man kan inte göra det för många gånger, för då förlorar man förtroendet, sa hon till radion och tillade:

– Men det är också så att det har varit helt bisarra anklagelser mot honom som saknar grund. Då är det klart att man behöver bita ifrån.

S-ledaren hänvisade framför allt till statsminister Ulf Kristerssons utspel under en EU-debatt i riksdagen.

– Min bestämda känsla är att det finns en terrorromantik i vissa S-kretsar. Det borde besvära S-ledaren, sa Ulf Kristersson.

Uttalandet fick Magdalena Andersson (S) att reagera känslosamt.

Med tårar i ögonen frågade hon om Ulf Kristersson anklagade  Jamal El-Haj för att vara en ”terrorromantiker”.

– Hans sonhustrus familj utplånades för några dagar sedan, 36 personer sveptes bort i det här fruktansvärda kriget. Och du menar att han är en terrorromantiker som står bakom Hamas?

– Det är en fruktansvärd anklagelse Ulf Kristersson. Du är landets statsminister. Hur kan du göra så här?

Foto: Moderaterna resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen