Ulf Kristersson ställer krav på Magdalena Andersson

2024 02 12

Riksdagsledamoten Jamal El-Haj har lämnat Socialdemokraterna.

El-Haj meddelade sitt beslut i dag, måndag, efter påtryckningar från Socialdemokraterna.

– Jag lämnar socialdemokraterna. Det mest smärtsamma beslut jag någonsin fattat, skriver han i ett inlägg på Facebook.

Socialdemokraterna har krävt att El-Haj ska lämna sitt uppdrag i riksdagen efter den senaste tidens avslöjanden om riksdagsledamoten.

Men Jamal El-Haj vägrar.

– Jag kommer att behålla min plats i riksdagen. Det vore inte rätt gentemot våra väljare och gentemot den svenska demokratin att lämna mitt uppdrag. Jag motiveras av att vara en förebild för de med liknande bakgrund som jag, särskilt de unga. Jag vill att de ska våga ge sig in i politiken och inte tappa tilltron till demokratin och till samhället, framhåller politikern på Facebook.

El-Hajs beslut har mötts av stor besvikelse och irritation inom S.

– Man ser honom som en partikamrat som varit aktiv i S många år, och att han nu sätter sig själv före partiets bästa. Det finns en stor oro för att händelserna kring honom riskerar att skada S, rapporterar Expressen med hänvisning till flera S-källor.

Statsministern ställer krav

På måndagskvällen ger sig även statsminister Ulf Kristersson (M) in i debatten.

Han vänder sig direkt till S-ledaren Magdalena Andersson.

Kristersson anser att ”det finns många oklarheter” kring hennes hantering av situationen.

Nu ställer statsministern ett direkt krav på oppositionsledaren. Kristersson kräver att Andersson besvarar ett antal frågor.

– Varför försvarade hon så hårt en riksdagsledamot som gick på en Hamas-kopplad konferens? Varför var han så viktig? Magdalena Andersson har ett antal frågor att besvara, säger han till Expressen.

”Kan inte göra det för många gånger”

Magdalena Andersson kommenterade situationen kring Jamal El-Haj i lördags i en intervju med Ekot.

Då utryckte S-ledaren att hon saknar förtroende för honom, trots att hon försvarat El-Haj under hösten.

– Min ledarskapsfilosofi är ganska enkel. Vi är alla människor, vi kan göra misstag och vi kan fatta dåliga beslut. Men man kan inte göra det för många gånger, för då förlorar man förtroendet, sa hon till radion och tillade:

– Men det är också så att det har varit helt bisarra anklagelser mot honom som saknar grund. Då är det klart att man behöver bita ifrån.

S-ledaren hänvisade framför allt till statsminister Ulf Kristerssons utspel under en EU-debatt i riksdagen.

– Min bestämda känsla är att det finns en terrorromantik i vissa S-kretsar. Det borde besvära S-ledaren, sa Ulf Kristersson.

Uttalandet fick Magdalena Andersson (S) att reagera känslosamt.

Med tårar i ögonen frågade hon om Ulf Kristersson anklagade  Jamal El-Haj för att vara en ”terrorromantiker”.

– Hans sonhustrus familj utplånades för några dagar sedan, 36 personer sveptes bort i det här fruktansvärda kriget. Och du menar att han är en terrorromantiker som står bakom Hamas?

– Det är en fruktansvärd anklagelse Ulf Kristersson. Du är landets statsminister. Hur kan du göra så här?

Foto: Moderaterna resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen