Ulf Kristersson rasar mot två partier
2025 09 09
Under måndagskvällen förföljdes Carl-Oskar Bohlin (M), minister för civilt försvar, av skrikande Palestinademonstranter.
Ministern delade själv ett filmklipp på händelsen, som har väckt starka reaktioner.
Nu går statsminister Ulf Kristersson (M) till hårt angrepp mot oppositionen. Han anklagar både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet för att ha ”spridit lögner om regeringens politik”, rapporterar SVT.
Kristersson anklagar oppositionspartierna för att medvetet ”piskat upp en stämning” som ger intrycket av att regeringen saknar engagemang i Gazafrågan.
Nu uppmanar han S och V att ”ta ansvar för sin svans”.
– Det finns en väldig tolerans på vänsterkanten för aktivisters beteende. Bara lek med tanken att det hade varit högerextrema gaphalsar som hade gjort detta, säger statsministern till SVT.
Kristersson tillägger att han ser en ”terrorromantik” hos V och S, som enligt honom gör att de blundar för övertramp från aktivister.
”Måste ta ansvar”
Bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) går också till hårt angrepp mot oppositionen.
– Hot och hat mot politiker, terrorhyllningar syns på banderoller, misstänkt grov misshandel i Uddevalla. Det har gått för långt nu. Magdalena Andersson och Nooshi Dadgostar måste ta ansvar. Sluta piska upp farliga stämningar i Sverige, skriver han på X.
LÄS MER: Minister förföljs – se filmklipp här
Svarar på kritiken
Magdalena Andersson har svarat på Dousas kommentar. S-ledaren uppger att hon inte förstår vad ministern syftar på, rapporterar SVT.
– Menar han att jag inte ska kritisera Netanyahus krigföring i Gaza? Försöker han tysta oppositionen? säger hon till tv-kanalen.
Fördömer händelsen
Magdalena Andersson har fördömt förföljelsen av Carl-Oskar Bohlin.
– Ingen politiker ska bli förföljd på gatan. I Sverige har alla rätt att uttrycka sin åsikt, men det som Carl-Oskar Bohlin utsattes för ikväll är helt oacceptabelt. Det skadar vårt öppna samhälle, skriver hon på X.
Nooshi Dadgostar har också fördömt händelsen i en kommentar till SVT.
LÄS MER: Två matjättar slås samman
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen