JUST NU: Ulf Kristersson pressas om SD

2022 08 08

Moderatledaren Ulf Kristersson pressades i Ekots partiledarutfrågning.

M-ledaren fick svara på frågor om SD-politikers retorik.

Bland annat lyfte radiokanalen fram ett uttalande från SD:s skolpolitiska talesperson Richard Jomshof.

Sverigedemokraternas toppolitiker rasade mot en bild av en beslöjad kvinna i en svensk folkdräkt. Han beskrev det som en ”våldtäkt på Sverige”.

I ett inlägg på Twitter kallade Richard Jomshof den svenska folkdräkten för en ”symbol för svensk identitet och kulturhistoria, en symbol för Sverige, ett av världens mest jämställda länder”.

– Den muslimska kvinnoförtryckande slöjan representerar däremot motsatsen. Det är således en omöjlig kombination och en våldtäkt på Sverige och de värderingar som råder i vårt land, skrev Jomshof.

”Inte ensamma”

Ulf Kristersson medger att SD-politiker ibland kan gå över gränsen, men att partiets företrädare inte är ensamma om det. 

– Jag tycker man har ett ansvar som ledande politiker att uttrycka sig på ett korrekt, ett värdigt, ett respektfullt sätt. Ibland säger de saker som inte tyder på det. Det är de förvisso inte ensamma om i svensk politik, säger han till SR.

Samtidigt anser M-ledaren att SD har ”mognat som parti”.

–  SD har mognat som riksdagsparti, man samarbetar med SD precis som med andra partier i riksdagen.

Skarp kritik

Ulf Kristerssons svar kritiseras av Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi.

I ett inlägg på Twitter riktar hon skarp kritik.

– Fruktansvärt att höra Ulf Kristersson vifta bort Jomshofs uttalanden i P1. Det de nya gamla moderaterna inte förstår är att rasism är en sakfråga som drabbar människor i Sverige i varje dag. Och när man legitimerar rasismen får det konsekvenser, skriver Märta Stenevi.

Inget besked om L

Vilka partier som kommer att ingå i en eventuell borgerlig regering efter valet är inte fastställt.

Ulf Kristersson står fast vid att SD inte kommer att ingå. Samtidigt vill han inte ge besked om Liberalernas eventuella medverkan.

– De är tydliga med att de vill ha maktskifte och regeringsskifte. Vi har gjort upp med Liberalerna i stora viktiga frågor. Sedan är det ingen hemlighet att det pågår en diskussion inom Liberalerna om vilka partier de kan förhandla med. Jag håller frågan helt öppen, säger M-ledaren till SR.

Foto: Moderaterna resp Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen