Ulf Kristersson bryter tystnaden

2023 11 24

Statsministern bemöter nu den falska citeringen som sprids på nätet.

I veckan fångades statsminister Ulf Kristersson (M) på video under en frågestund i Göteborg.

– Israel har rätt till folk, sa statsministern innan hann snabbt rättade sig och sa:

– Israel har rätt till försvar.

Efteråt började rykten cirkulera på nätet om att Kristersson ska ha sagt att “Israel har rätt till folkmord”.

Qatariska, turkiska och jordanska mediebolag publicerade allihop den falska nyheten i sina kanaler.

Uttalar sig för första gången

Nu bryter huvudpersonen tystnaden.

Ulf Kristersson understryker att översättningen är desinformation.

– Jag försökte säga det som jag har sagt många gånger sedan det här kriget bröt ut, att EU och Sverige fördömer Hamas, att det är en terrororganisation. EU och Sverige står bakom Israels rätt till att inom folkrätten försvara sig själv, säger statsministern till SVT.

"Det skulle jag säga"

Ulf Kristersson får frågan om korrigeringen.

Statsministern förtydligar då vad det var han höll på att säga innan han ändrade sig och bytte formulering.

– Att inom folkrätten försvara sig själv. Det skulle jag säga.

UD uppmanar allmänheten

Efter att det falska citatet delats i enorma mängder på nätet och sociala medier gick Sveriges utrikesdepartement sent igår kväll ut med en skarp uppmaning till allmänheten.

– En felaktig översättning av ett klipp på Sveriges statsminister sprids i sociala medier. Bidra inte till detta. Det han sa är att Sverige och EU står hårt bakom Israels rätt att försvara sig, skriver UD på engelska i ett inlägg på X.

Ministern: "Syftet är uppenbart"

Carl-Oskar Bohlin (M), Sveriges minister för civilt försvar, har också kommenterat spridningen.

Han menar att narrativet förstärks av samma aktörer som var involverade i den desinformationskampanj som hävdade att socialtjänsten kidnappar muslimska barn.

Just nu cirkulerar det klipp med felaktiga översättningar och förvrängningar av vad Sveriges statsminister sa under ett öppet möte i Göteborg, framhåller han på sociala medier.

–  Syftet är uppenbart: Att skada Sveriges image utomlands och bidra till ytterligare polarisering och splittring. Det behöver knappast sägas att detta är direkt skadligt för Sverige och svenska intressen. 

Foto: Vitaly Holovin Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen