Ulf Kristersson anmäls för inlägg på Instagram

2023 09 13

Statsminister Ulf Kristersson (M) har blivit anmäld till Konsumentverket.

Bakgrunden till anmälan är ett inlägg på sociala medier den 7 september.

– Nu sänker vi skatten på snus med 20 procent, vilket motsvarar en prissänkning med tre kronor per dosa, framhöll statsministern i en text som publicerades på Instagram och Facebook.

Det är emellertid inte själva skattesänkningen som hamnat i fokus i det aktuella fallet.

Istället handlar det om att Ulf Kristersson i samma text avslöjar sitt favoritsnus, rapporterar Dagens Nyheter med hänvisning till nyhetsbyrån Siren.

"Rakt av osmakligt"

– Och regeringen har ännu inte röstat om bästa snuset, men hade vi gjort det skulle jag ha sagt: Göteborgs Rapé, framhävde Ulf Kristersson i samma inlägg.

Formuleringen fick stor uppmärksamhet och statsministern kritiserades då det aktuella snusmärket är svartlistat av Ukraina.

– Det är faktiskt rakt av osmakligt, reagerade exempelvis tidigare socialminister Lena Hallengren (S).

Kvinna har anmält

Enligt Siren är det en kvinna som har anmält Ulf Kristersson till Konsumentverket.

Det framgår inte om det är i egenskap av privatperson eller om anmälaren själv har någon form av tjänst inom politiken eller myndigheter i Sverige.

Exakt vad det är som anmälaren finner olämpligt uttrycks inte heller i den rapportering som hittills framgått.

Granskar marknadsföring

Konsumentverket granskar i normala fall varor, tjänster och företag och tittar bland annat närmare på att marknadsföring följer Sveriges lagar och regler.

Skulle myndigheten misstänka att inlägget eller Ulf Kristersson har brutit mot någon av dessa inleds en granskning.

– Om du som konsument upptäcker att ett företag har gjort fel eller ser en risk med en vara eller tjänst kan du anmäla det till oss. Tillsammans ser vi till att företag följer lagarna, informerar Konsumentverket på sin hemsida.

Statsministern förklaring

Ulf Kristersson har svarat på kritiken.

För Expressen uppger han att han svarade Göteborgs Rapé eftersom det är den snussort som han använde när han snusade för 30 år sedan.

– Jag uppmuntrar ingen att snusa. Jag tror att det finns tillräckligt många svenskar som har olika favorituppfattningar eller hatuppfattningar om olika snussorter, så jag kunde lika gärna avslöja vad jag själv brukade använda, säger Kristersson. 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Jättefartyg i Norden – tusentals soldater ombord

2025 09 12

Världens största hangarfartyg befinner sig i nordiskt vatten.

Tusentals soldater uppges befinna sig ombord.

Det handlar om det amerikanska fartyget USS “Gerald R. Ford” som är på väg att lägga till i yttre Oslofjorden, rapporterar norska medier.

Skeppet följs av norska kustbevakningsfartyget Nornen.

Två polisbåtar är samtidigt på väg “i relativt hög hastighet”, skriver Dagbladet.

– Vi har sagt att fartyget kommer att anlända på fredag, men kan av säkerhetsskäl inte kommentera ytterligare, säger överstelöjtnant Stine Barclay Gaasland till NTB.

Enormt fartyg

Syftet med besöket är att fördjupa relationen med Norges försvarsmakt.

USS Gerald R. Ford är 333 meter långt och som mest 78 meter bred. Två kärnreaktorer driver skeppet som har en maxhastighet på över 30 knop.

Över 90 flygplan och helikoptrar får plats liksom en besättning på 4 500 personer.

– Om vi ska fungera bra tillsammans i en eventuell kris eller krig är det avgörande att vi tränar tillsammans i fredstid, framhåller norska försvarsmakten enligt NRK.

LÄS MER: Polen markerar – Trump ifrågasätter drönarna

Bevakas hårt

Det aktuella fartyget var det första av en ny typ när det sjösattes i den amerikanska flottan redan 2013.

Under tiden som skeppet är i norskt vatten måste båtägare hålla ett avstånd på 0,5 sjömil från hangarfartyget.

Dessutom får varken drönare eller flygplan operera i närheten av skeppet.

I samband med att USS Gerald R. Ford vistas i Oslo, samt när det ska segla in och ut ur Oslofjorden, kommer det att bevakas med militära fartyg och vakter.

Förra gången fartyget var på besök i Oslofjorden, 2023, var det tvunget att lotsas fram då det är strax under det maximala djupet i fjorden.

Vid det förra besöket var det många som samlades för att titta på när fartyget anlände.

En del var dock kritiska och argumenterade för att det var pålitligt att ha ett amerikanskt krigsfartyg i Oslofjorden, enligt NRK.

LÄS MER: Amerikansk snabbmatsjätte uppges komma till Sverige

Foto:

Text: Redaktionen


Märklig video på Trump sprids – “aldrig sett honom så”

2025 09 12

Efter mordet på Charlie Kirk kallade Donald Trump debattören för en martyr och menade att den radikala vänstern bidragit till det eskalerande våldet.

På sociala medier har den amerikanska presidenten publicerat ett fyra minuter långt videotal där han talar till folket efter händelsen.

Men nu ifrågasätts klippets äkthet, bland annat av seniorforskaren Paul Buvarp från norska Forsvarets forskningsinsti (FF).

Han menar att det finns tydliga tecken på att videon skulle kunna vara AI-genererad.

– Hans överkropp är helt stel i fyra minuter. Jag har aldrig sett Trump sitta så stilla, säger Paul Buvarp till Dagbladet.

Se videon längst ner i artikeln.

"Något konstigt händer"

Det är just Trumps överkropp som forskaren pekar på. Även hans händer ser misstänkt AI-genererade ut, menar Buvarp.

– Tidigt i filmen rör han händerna snabbt, och om man tittar noga händer något konstigt med hans fingrar. AI har länge haft problem med att generera realistiska fingrar, och här kan det se ut som att lillfingret försvinner eller hoppar upp på handen.

Kan få konsekvenser

Det finns dock en möjlighet att videon är äkta och består av en sammansättning av flera bilder. Men i så fall är det en ovanligt dålig redigering av Vita huset, menar den norska forskaren.

Och om det handlar om en AI-genererad video kan det få konsekvenser.

– När det gäller tragiska händelser krävs det att presidenten möter folket för att öka förtroendet och binda samman människor. Om det är AI undergräver det förmågan att tro på det man ser med egna ögon, säger Paul Buvarp.

– Nu, när förtroendet är så lågt att det leder till mord och politiskt våld, är det inte bra att skapa en falsk video som man inte kan lita på. Det kommer bara förvärra situationen.

"Får en klump i magen"

Paul Buvarp understryker dock att det inte går att säga någonting med säkerhet. Vita huset har inte heller kommenterat spekulationerna.

– Jag vill betona att jag inte vet. Jag är vetenskapsman och jag måste vara försiktig med det jag säger. Men jag tycker att det otvetydigt liknar AI, och det ger mig en klump i magen – mitt i en redan fruktansvärd situation med mordet på Kirk.

Se videon genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter)

Foto: Truth Social

Text: Redaktionen