JUST NU: Ukrainska soldater förbereds för “kamikaze”-attacker

2022 04 07

En grupp ukrainska styrkor skolas av amerikansk militär i att använda sig av avancerade drönarvapen som ska slå mot ryska stridsvagnar.

De ukrainska soldaterna ska redan befinna sig på amerikansk mark där de får grundlig utbildning i nya metoder för att stå emot de ryska attackerna, uppger BBC News som har talat med tjänstemän från USA:s försvar.

Ryggsäcksvapen

Det vapen som ukrainarna lär sig använda är av avancerad kaliber, och är så litet att det kan få plats i en ryggsäck.

Ändå har det en räckvidd och kraft att slå ut stridsvagnar.

“Kamikaze-drönare”

Vapnet är en form av drönare och kallas ofta för “kamikaze-drönare”, eftersom de har en förmåga att “slängas” över ett mål flera kilometer från den som styr operationen. 

Därefter slår de hårt in i målet med en kraftig stridsspets i fronten.

Återvänder “snart”

Ukrainarna i USA deltar i professionella militära utbildningsprogram, uppger tjänstemän i USA till BBC. 

Meningen är att de ska fortsätta tränas även i andra system innan de “relativt snart” ska återvända med sina förvärvade kunskaper och vapen till striderna i Ukraina.

100 vapen på väg

“Switchblade-drönare” som är den vanligaste beteckningen för vapnet har aldrig förr använts av Ukraina. I mitten av mars meddelade Vita huset att 100 stycken är på väg till landet.

– Det tar för närvarande i genomsnitt 4-6 dagar för försändelserna att börja anlända till Ukraina, säger en amerikansk tjänsteman. Leveransen beskrivs som ovanligt snabb.

Förstör allt

De nya kamikaze-drönarna kan komma till stor användning i östra Ukraina, inte minst i Mariupol där striderna väntas eskalera ytterligare. Regionens guvernör Serhij Haidai har uppmanat all befolkning att genast fly området.

– Ryska trupper bryr sig inte om människoliv. De förstör allt som kommer i deras väg, säger Haidai till Sky News.

1 450 missiler

Attackerna mot östra delen av landet väntas som ett resultat av att ryska trupper dragit sig helt bort från Kyiv.

Totalt uppges Ryssland ha avfyrat 1 450 missiler in i Ukraina sedan invasionen inleddes 24 februari.

 Foto: General Staff of Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Många får samma sms just nu – radera direkt

2025 01 11

Nu utfärdas en ny bedrägerivarning.

Den här gången låtsas bedragarna komma från Coop.

Sms utfärdas till tilltänkta offer där det står att de har vunnit ett pris.

Enligt sms:et ska personen lämna ifrån sig känsliga uppgifter för att komma åt priset - ett tupperware-set.

Det rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder bluffmeddelandet som cirkulerar just nu:

– Grattis! Du är en vinnare. Din belöning är ett Tupperware-set med 36 delar. Observera att en leveransavgift kan tillkomma. 

Personen som får meddelandet uppmanas att göra anspråk på belöningen genom att klicka sig fram till en plats där man ska lämna känsliga uppgifter.

Radera direkt

Det rör sig dock om ett bluffmeddelande och den som får den här typen av sms gör rätt i att radera meddelandet omedelbart och inte följa några uppmaningar.

Den som redan har lämnat ifrån sig uppgifter bör omedelbart kontakta banken och polisen.

Coop meddelar att sms:et inte kommer från dem.

Flera fall

Polisen har gått ut med ett meddelande om att flera fall av bedrägerier som synnerligen riktar in sig mot äldre har inträffat under inledningen av 2025.

– I januari har ett stort antal bedrägerier mot äldre inträffat runt om i landet och polisen vill med anledning av det påminna om hur man kan skydda sig, framhåller polisen.

De förklarar vidare att ärendena framförallt har handlat om fysisk vishing, en form av bedrägeri där kriminella först ringer eller smsar sitt tilltänkta offer i syfte att komma åt personlig information och påstår sig företräda en banktjänst eller företag för att sedan även komma hem till den drabbade.

“Sannolikt bedrägeri”

Lotta Mauritzson på polisens nationella bedrägericenter förklarar.

– Om du mottar ett sms eller telefonsamtal med information som du inte känner igen så rör det sig sannolikt om bedrägeri, säger hon.

– Kontakta endast banker, myndigheter och företag via deras officiella telefonnummer som du söker upp själv och via inte nummer som anges i sms.

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in mot tv-bolag – har en halv miljon svenska kunder

2025 01 10

Ett tv- och streamingföretag med en halv miljon svenska kunder har fått mängder av anmälningar emot sig.

Det handlar om tv-distributören och streamingbolaget Allente.

Konsumentverket har översköljts av anmälningar mot bolaget, rapporterar DN.

Nu får företaget allvarlig kritik av Konsumentverket.

Hamnat på ”skamlista”

Det är långt ifrån första gången Allente hamnar i blåsväder.

Redan 2023 hamnade företaget på konsumentorganisationen Råd & Röns ”skamlista” över organisationer som anmälts flest gånger till Konsumentverket, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Allente låg då fyra på listan efter att ha fått 161 anmälningar emot sig.

Men tv-distributören tycks inte ha bättrat sig – snarare tvärtom.

Mängder av nya anmälningar

Allente har anmälts till Konsumentverket 166 gånger under 2024, enligt DN, och får nu allvarligt kritik från Konsumentverket.

Företaget, som uppges ha cirka en halv miljon svenska kunder, anklagas för att använda sig av vilseledande och aggressiva säljmetoder, enligt tidningen.

Många kunder har uppgett i anmälan att de känner sig lurade av företaget. Konsumentverket kritiserar också att Allentes säljare är otydliga med att deras syfte är att sälja abonnemang för Allente.

– Det har till exempel presenterat sig som att de vill informera om något viktigt, och att de inte alls är där för att sälja, säger Christopher Flamborn, jurist på Konsumentverket, till tidningen.

Har fått löften

Konsumentverket har tidigare drivit flera ärenden mot företag och då fått löften om bättring.

– Då har vi nöjt oss med de löftena. Men utifrån de här nya anmälningarna har vi kunnat konstatera att överträdelserna fortsatt, säger Christopher Flamborn.

Allente är ett stort företag med en halv miljon svenska kunder inom tv och streaming.

Företaget har bland annat ett nära samarbete med TV4, avseende basutbud, filmer, serier och sport på olika plattformar.

I somras meddelade företaget att man utökar samarbetet med TV4 ytterligare, vilket bland annat innebar att Allentes streamingkunder fick tillgång till TV4:s kanaler och streamingtjänster.

I oktober meddelades också att Allente har ingått ett avtal med Amazon och att kunderna får tillgång till streamingtjänsten Prime Video.

Men trots det är många alltså missnöjda med Allente och framför allt med deras aggressiva försäljningsmetoder.

Foto: Clement M

Text: Redaktionen