”Ukrainavän” petas av Donald Trump – efter klagomål från Ryssland

2025 03 16

Keith Kellogg har varit Donald Trumps särskilda sändebud för Ryssland och Ukraina, men petas nu efter att Kreml klagat på honom.

Keith Kellogg har pekats ut som en av de mer Ukrainavänliga aktörerna i president Donald Trumps team.

Den senaste tiden har det dock kommit allt fler uppgifter om att Kellogg har åsidosatts i förhandlingen om fred mellan Ryssland och Ukraina.

Och nu är det officiellt – Kellogg petas från sitt nuvarande uppdrag och får en mindre roll.

Förlorar viktig roll

Keith Kellogg har fram till nu varit Trumps särskilda sändebud för Ryssland och Ukraina.

Men nu reduceras Kelloggs roll på ett betydande sätt, och han kommer hädanefter bara att vara särskilt sändebud för Ukraina, rapporterar Bloomberg.

Detta efter att det kommit uppgifter om att Kreml har klagat på Kellogg och anser att han är för Ukrainavänlig.

Donald Trump utmålar petningen som en positiv nyhet.

– Det gläder mig att informera er om att general Keith Kellogg har utsetts till särskilt sändebud i Ukraina, skriver Trump på Truth Social.

Tidigare i veckan har det emellertid publicerats uppgifter om hur Kellogg har åsidosatts – för att han anses vara Ukrainavänlig och därför ogillas av Kreml.

”Inte vår typ av person”

En rysk tjänsteman har vittnat om att Putin inte gillar Kellogg, vilket NBC News har rapporterat.

– Han är en tidigare amerikansk general, för nära Ukraina. Inte vår typ av person, inte den kaliber vi letar efter, säger den ryska tjänstemannen, enligt kanalen.

Kreml ska ha meddelat USA att man inte vill ha med Kellogg vid fredsförhandlingar. Detta bekräftas även av en amerikansk tjänsteman som kanalen har pratat med.

Det ryska missnöjet med Kellog uppges har resulterat i att Kellogg inte har fått vara med vid förhandlingarna i Saudiarabien, trots att han som särskilt sändebud för Ukraina och Ryssland borde ha varit en central gestalt i förhandlingarna.

Kellogg har också blivit allt mer marginaliserad inom Trumps team, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Och nu har han alltså förlorat sin roll som särskilt sändebud till både Ukraina och Ryssland, och kommer istället att bara vara särskilt sändebud till Ukraina.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor spricka i Trumps team – ”Kellogg fick sitta vid barnbordet”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok  resp JKTKMM Wikimedia

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: ”Vi har blivit lurade” – USA:s militär förtvivlade

2025 11 15

Den amerikanske arméministern säger att USA har lurats.

USA är det land i världen som lägger mest pengar på sin militär och brukar beskrivas som världens största militärmakt.

Nu rasar Dan Driscoll, USA:s arméminister, och menar att den amerikanska militärmakten har lurats.

Ilska mot vapenindustrin

Ilskan riktar sig mot vapenindustrin.

Dan Driscoll hävdar att stora försvarsföretag har fått USA att betala överpriser för mycket av det militära materiel som landet har köpt.

– Den amerikanska militären har blivit lurade av stora försvarsföretag att köpa dyr utrustning när billigare kommersiella alternativ skulle ha varit tillgängliga, säger den amerikanske ministern, rapporterar Reuters.

– Försvarsindustrin i allmänhet, och de största företagen i synnerhet, har lurat det amerikanska folket och Pentagon och armén.

Många olika system

Den amerikanska militären förses med flera typer av system från stora vapentillverkare.

Företrädare från armén har tidigare hävdat att en Black Hawkhelikopter, som kostar 47 000 dollar, skulle kunna tillverkas för mycket lägre summor.

– Systemet har förändrats. Ni kommer inte längre att tillåtas att göra så mot USA:s armé, säger Dan Driscoll.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen – var på väg till Pokrovsk

Ska effektiviseras

Arméministern framhåller att det är regeringens ansvar att skärpa kraven för hur vapen ska köpas in, och att tidigare regeringar har misslyckats med det.

– Armén lanserar nu ett initiativ för att effektivisera sin anskaffningsprocess. Det är en del av en övergripande ansträngning av Pentagon för att göra det möjligt för militären att snabbare skaffa teknik mitt i ett växande globalt hot, uppger Reuters.

Förra veckan kom rapporter att den amerikanska armén siktar på att köpa minst en miljon drönare under de kommande åren.

– Istället för att samarbeta med större försvarsentreprenörer vill man arbeta med mindre företag som producerar drönare, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: DoD photo by U.S. Navy Petty Officer 1st Class Alexander Kubitza

Text: Redaktionen


14 november 2025

Riksbanken varnar – högre kostnader för vanliga hushåll

2025 11 15

Riksbanken går ut med en varning till hushåll.

Många svenska hushåll har tyngts av högre kostnader de senaste åren.

Nu går Riksbankens vicechef Anna Seim ut och varnar för att det kan bli ännu värre.

Varnar för smyghöjda priser

Vice riksbankschefen Anna Seim varnar för att livsmedel kan bli permanent dyrare, rapporterar DN.

Anna Seim varnar för att priserna kan höjas omotiverat mycket – inför halveringen av matmomsen i april nästa år.

Maten har fortsatt att bli dyrare den senaste tiden, bland annat har köttpriserna stigit med runt 6 procent förra månaden jämfört med för ett år sedan.

Och nu fruktar vice riksbankschefen att leverantörer och butiker kan passa på att smyghöja priserna inför sänkningen av matmomsen.

– Det skulle kunna vara så att livsmedelsföretagen höjer priserna innan den här sänkningen, säger Anna Seim, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Så snart som möjligt”

Vice riksbankschefen är också bekymrad över att regeringens utlovade Matpriskommission inte har kommit igång med sitt arbete ännu.

Kommissionen ska övervaka att momssänkningen slår igenom i butikerna.

– Jag tror att det vore bra om man gjorde det så snart som möjligt, så att man inte får den här typen av beteendeeffekter, säger Anna Seim, enligt tidningen.

Riksbanken varnar alltså för vad som kan beskrivas som en Black Friday-effekt, alltså smyghöjning av priserna inför en sänkning, rapporterar DI.

Hon oroar sig också för de inflationsrisker som den tillfälliga sänkningen av matmomsen medför, enligt tidningen.

”Hålla koll på matjättarna”

Regeringens sänkning av matmomsen syftar till att få ner kostnaderna för hushållen, som de senaste åren har drabbats hårt av inflationen.

– Vi gör det för att underlätta för svenska familjer, det kommer vara en central del av den här budgeten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i samband med att förslaget presenterades, enligt SVT.

Regeringen har också lovat att man ska hålla koll på dagligvaruhandeln och se till att sänkningen verkligen får genomslag.

– Vi kommer att ha koll på matjättarna, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i samband med att förslaget presenterades.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: S Bughdaryan

Text: Redaktionen