Ukraina tvärvänder – nytt besked till Moskva

2022 11 11

Ukraina kommer inte att inleda förhandlingar med Ryssland.

Det betonar landets chefsåklagare Andriy Kostin i en intervju med BBC.

– Jag tror inte att det är möjligt att återuppta förhandlingar, säger han till nyhetskanalen.  

Vidare betonar chefsåklagaren att Ryssland måste hållas ansvariga för kriget som Moskva startade den 24 februari.

Andriy Kostin vill inrätta en särskild internationell krigstribunal och anser att Ukraina ska få krigsskadestånd genom konfiskering av ryska tillgångar.

Chefsåklagarens besked kommer kort efter att Ukrainas president Volodymyr Zelensky något oväntat öppnat för nya förhandlingar med Moskva.

Presidenten har tidigare betonat att Ukraina inte kommer att inleda några samtal så länge som diktatorn Vladimir Putins innehar makten i Ryssland.

För att få ett slut på kriget kräver Zelensky att Ryssland återlämnar samtliga ockuperade landområden, betalar krigsskadestånd och att den ryska regimen åtalas för krigsförbrytelser, rapporterar AP.

Moskva har uppgett att man är beredda att inleda samtal med Ukraina – dock är det föga troligt att Kreml går med på Zelenskys kravlista.  

”De hör inte robotar”.

Kriget fortsätter att rasa i Ukraina. Enligt uppgifter har 40 000 civila dödats eller skadats i Vladimir Putins brutala anfallskrig.

Västvärldens stöd till Ukraina är fortsatt stort. Men stigande priser på bränsle och mat har väckt ett visst missnöje.

Andriy Kostin understryker att han förstår att européer drabbas av krigets konsekvenser.

– Men de hör inte missilerna. De vet inte hur det känns att uppleva bombningar. De vet inte vad dödande, våldtäkt och plundring innebär, säger han till BBC och tillägger:

– Ukrainarna betalar med sina liv för det här kriget.

Lång tid sedan samtal inleddes

Det har inte genomförts några fredssamtal mellan Ukraina och Ryssland sedan invasionens första veckor.

I juli kom dock länderna överens om ett spannmålsavtal som innebär att fartyg med spannmål  kan lämna ukrainska hamnar. 

Framtiden ser dock osäker ut. Avtalet går ut i mitten av november.

Det är oklart om parterna kommer att komma överens om en förlängning. Ryssland har tidigare brutit avtalet för att senare backa och återuppta det igen.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 januari 2026

Kina har tröttnat – inför 180 dagars blockad mot Ryssland

2026 01 30

Från den 1 januari har Kina infört nya regler för export till utlandet.

De nya reglerna gäller exporten av bilar som producerats i landet.

När de nya reglerna nu har tagits i bruk drabbas den ryska importen av kinesiska bilar.

– De kinesiska myndigheterna har aktivt börjat blockera leverans av bilar till Ryssland, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vid tullen i Suifenhe har 500 nya bilar, som var avsedda för ryska köpare, beslagtagits.

Den nya regeln

Den nya regeln som Kina infört drabbar särskilt Ryssland då de ryska köparna tidigare har haft en knep för att komma ner i pris för bilarna.

Ryska företag har tagit beställningar av privatpersoner och sedan köpt bilar i Kina, där marknadspriset legat lägre på grund av statliga subventioner.

Sedan har de importerats som begagnade till Ryssland.

Men nu har alltså Kina satt en gräns på att en nyköpt bil måste stanna i landet 180 dagar efter köpet.

– Anledningen till att bilexporten blockeras är förbudet mot export av nya bilar under sken av att de är begagnade, uppger tidningen.

– Trots detta fortsätter säljare och ryska importörer att lova kunder leveranser i strid med reglerna, med hänvisning till avtal med fabriker och subventioner för specifika varumärken, utan att varna köparna.

LÄS OCKSÅ: ”Ni stöttar Ryssland” – Trump slår till

Får stå och vänta

De bilar som nu beslagtas kommer hållas kvar i Kina fram till sommaren innan de kan föras ut ur landet.

– De nya reglerna förväntas effektivt stoppa exporten av bilar från Kina till Ryssland, uppger tidningen.

– Enligt Autostat importeras hundratusentals bilar till Ryssland varje år, varav ungefär en tredjedel importeras av privatpersoner.

Kinas biltillverkning växer

Biltillverkning i Kina fortsätter att växa.

De kinesiska bilarna blir allt vanligare, också på den europeiska marknaden.

– Årssiffrorna för 2025 visade tillväxt i produktion, intäkter och kostnader, med en liten ökning av de totala branschvinsterna, uppger Car News China.

LÄS MER: ”Mycket farligt” – Trump varnar Storbritannien

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen