JUST NU: Ukrainas löfte till Ryssland – gränsen för nya supervapen

2022 06 01

Landet har lovat att inte använda amerikanska vapen på rysk mark.

Ukraina har lämnat garantier för att inte använda amerikanska robotsystem för att attackera “mål på ryskt territorium”. 

Det uppger USA:s utrikesminister Antony Blinken, rapporterar CNN.

Räckvidd på 80 km

Ukraina har nyligen fått beskedet att de får tillgång till artillerisystem med hög rörlighet, så kallade HIMARS.

Vapnet har en räckvidd på 80 kilometer, en räckvidd som dock är kortare än vad Ukraina begärde. 

“Starkt förtroendeband”

USA litar på Ukrainas ord när det kommer till åtgärder som eventuellt skulle kunna eskalera konflikten.

– Det finns ett starkt förtroendeband mellan Ukraina och USA, såväl som med våra allierade och partners, säger Blinken när han idag höll presskonferens tillsammans med Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Vrede i Kreml

Enligt Blinken handlar dock leveransen inte om att avskräcka Ryssland utan om att faktiskt ge Ukraina möjlighet att slå tillbaka.

Det amerikanska beskedet om att skicka dessa avancerade vapen har dock väckt stort vrede i Kreml, rapporterade Reuters tidigare idag.

Hemligt “tredje land”

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov uttalade sig idag på en pressträff i Saudiarabien om att den amerikanska vapenleveranserna ökar risken att ett “tredje land” kommer att ge sig in i kriget.

Vilket land Lavrov syftade på framgick dock inte, enligt nyhetsbyrån.

Fortsätter stötta Ukraina

Blinken har noterat den aggressiva ryska retoriken och följer den, skriver CNN. 

USA kommer dock att fortsätta att tillhandahålla vapen till Ukraina så att landet kan försvara sig mot Vladimir Putin fortsatta anfallskrig, var den amerikanska utrikesministerns budskap.

Kremls enda framgång

– Kreml har bara lyckats med att förstöra samhällen, brutalisera civila, störa Ukrainas jordbruk och hota den globala livsmedelssäkerheten genom att blockera ukrainska hamnar. Viljan hos Ukrainas modiga styrkor att försvara sitt land är beundransvärd, och Ukraina har visat att den aldrig kommer att underkuvas under Ryssland, tillade Blinken.

40 miljarder dollar

USA:s nya militära bistånd till Ukraina är totalt värt 700 miljoner dollar, erfar CNN. 

Totalt har landet bidragit med 40 miljarder dollar för att på olika sätt stötta Ukraina, bland annat med vapenleveranser och militär utbildning.

Foto: President of Russia Office resp Nato resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen