Ukrainas inrikesminister är död

2023 01 18

En helikopter har störtat i utkanten av Ukrainas huvudstad Kyiv.

Helikoptern kraschade vid en förskola i staden Brorvary i Kyivregionen, rapporterar Reuters.

Minst 18 personer har omkommit, enligt preliminära uppgifter. Två av personerna uppges vara barn.

Inrikesministern är död

En av de som har dött är Ukrainas inrikesminister Denys Monastyrskyj, uppger Reuters med hänvisning till ett uttalande av Ukrainas rikspolischef Ihor Klymenko.

Även vice inrikesministern och statssekreteraren på inrikesdepartementet uppges ha omkommit.

– I morse den 18 januari kraschade en statlig helikopter i Brovary.  Totalt har 16 personer dött, inklusive två barn. Av dessa personer var nio ombord på helikoptern, skriver Ihor Klymenko i ett inlägg på Facebook.

Klymenko bekräftar även uppgifterna om att inrikesministern, vice inrikesministern och statssekreteraren omkommit i olyckan.

– Ledningen för inrikesdepartementet dog i kraschen, skriver han på Facebook. 

En omfattande räddningsinsats pågår. 

– Samtliga tillgängliga enheter från relevanta och specialiserade tjänster är på plats. Utredningen av händelsen fortsätter, framhåller polischefen.

Lutar åt en olycka

Omständigheterna kring kraschen är oklara.

Bengt Norborg, utrikesreporter på SVT, är på plats i östra Ukraina. Han berättar att det mest pekar på att det rör sig om en olycka. 

– Kanske kan man så här i efterhand tänka: varför åker så många av de närmaste i samma helikopter och riskerar att en sådan här sak kan hända, säger Bengt Norborg till tv-kanalen. 

Flera får vård

Flera personer har även skadats och vårdas i skrivande stund på sjukhus. 

Totalt behöver 22 personer vård. Tio av dem är barn.

Bostadshus i närheten

Enligt Reuters finns det även bostadshus i närheten av platsen för olyckan.

 Kyrylo Tymosjenko vid presidentstaben framhåller att rapporterna om antalet skadade och döda fortsätter att öka.

– Antalet rapporter om offer i Brovary ökar, skriver han på Telegram.

Har evakuerats

Oleksiy Kuleba, chef för Kyivs regionala militärförvaltning, bekräftar att samtliga barn har evakuerats från förskolan.

– Vid tidpunkten för tragedin fanns det personal och barn på förskolan. För tillfället är alla evakuerade, säger han enligt CNN.

Han tillägger att ambulans och polis befinner sig på platsen.  

Centerpartiets Annie Lööf kommenterar onsdagen krasch i ett inlägg på Twitter.  

– Ännu en dag med fruktansvärda nyheter från Ukraina, där minst 16 personer omkommit, varav två är barn. Även Ukrainas inrikesminister och andra politiska tjänstemän har omkommit. Mina tankar är idag särskilt hos det ukrainska folket, skriver hon.  

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


06mars26

Ryssland ger sig in i nytt krig

2026 03 06

Ryssland blandar sig i ytterligare ett krig.

Putinregimens krig i Ukraina har fått allvarliga konsekvenser även för det ryska samhället.

Trots det väljer Ryssland nu att ge sig in i ännu ett krig.

Möjliggör attacker

Ryssland ger ett aktivt stöd till Iran i dess krig med USA och Israel, rapporterar Washington Post.

Ryssland förser Iran med underrättelseinformation som hjälper dem att attackera amerikanska styrkor och mål i Mellanöstern, uppger tre tjänstemän med insyn i ärendet, enligt tidningen.

Sedan kriget inleddes i lördags har Ryssland delat med sig av information om platser där amerikanska tillgångar finns, enligt tjänstemännen.

Det handlar bland annat om uppgifter om var amerikanska krigsfartyg och flygplan befinner sig.

Amerikaner har dödats

Den exakta omfattningen av Rysslands aktiva stöd till Iran är okänd, men klart är att Putinregimen i direkt mening hjälper Iran att attackera amerikanska mål – en hjälp som Iran är beroende av i kriget, eftersom deras förmåga att lokalisera amerikanska mål har försämrats.

Under konflikten har sex amerikanska soldater dödats och ännu fler skadats i samband med en drönarattack i Kuwait på söndagen.

Iran har avfyrat tusentals drönare och hundratals missiler mot amerikanska militära anläggningar, ambassader och så vidare.

Ryssland, som har beskrivit USA:s attack mot Iran som en ”oprovocerad väpnad aggression”, stödjer nu alltså sin allierade. Detta trots tidigare uppgifter om att Kreml inte hjälper Iran eftersom de har fullt upp med kriget i Ukraina.

Enligt tjänstemännen har Ryssland hjälpt Iran ända sedan konflikten inleddes.

LÄS OCKSÅ: KREML: "Början på en era av fullständig kollaps"

Attackerat 2 000 mål

Den amerikanska underrättelsetjänsten CIA vill inte kommentera uppgifterna om Rysslands stöd till Iran. Inte heller Pentagon vill kommentera rapporten.

Samtidigt fortsätter USA och Israel att attackera Iran. Över 2 000 iranska mål har attackerats, inklusive uppskjutningsramper för ballistiska robotar, flera fartyg och platser med koppling till Irans högsta ledning.

– Den iranska regimen har fullständigt krossats, säger Vita husets talesperson  Anna Kelly på en pressträff.

– Deras vedergällningsattacker med ballistiska robotar minskar i styrka för varje dag, deras flotta utplånas, deras produktionskapacitet raseras, och deras ombud utgör knappt något hot, fortsätter hon.

LÄS OCKSÅ: Rysk superhelikopter nedskjuten

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen