Ukrainas huvudstad slår larm

2022 10 17

Kyiv har återigen skakats av nya explosioner nu på måndagsmorgonen.

Det rapporterar nyhetsbyråerna Reuters och AFP.

Attackerna uppges vara utförda genom så kallade “kamikazedrönare”. Uppgifter som ska komma från Andrej Yermak, chef president Volodymyr Zelenskys administration.

– Ryssarna tror att det kommer att hjälpa dem, men dessa handlingar luktar desperation, säger Yermak i ett uttalande enligt CNN.

– Vi behöver mer luftförsvar så snart som möjligt. VI har ingen tid att skjuta upp. Vi behöver fler vapen för att skydda luften och förstöra fienden, tilläger han.

"Ta skydd"

Målet för attackerna under morgonen ska ha varit stadens järnvägsstation.

Uppgifterna är än så länge obekräftade, men enligt Reuters blev samma område – Sjevtjenkivskyj – utsatt för en liknande attack förra måndagen.

Kyivs borgmästare, Vitalij Klitskjo, har bekräftat morgonens explosioner.

– Ta skydd, uppmanar han stadens invånare på Twitter.

Han tillägger även på Telegram:

– Flera bostadshus har skadats. Sjukvården är på plats. Vi håller på att klarlägga information om skadade.

Oklart om iranska drönare

Invånarna i huvudstaden uppmanas att fortsatt stanna kvar i skyddsrum tills vidare.

Det är ännu inte ett känt om det är de iransktillverkade självmordsdrönarna som använts i morgonens attacker, vilket Zelensky uppgav var fallet i förra veckans attacker mot Kyiv.

Enligt ukrainas president var målet då att förstöra energisystem och skapa panik och kaos bland civilbefolkningen.

– De valde målmedvetet en sådant id och sådana mål för att orsaka så mycket skada som möjligt, sade Zelensky förra veckan enligt Kyiv Independent.

Följer upp storskalig attack

Morgonens attack sker exakt en vecka efter att Ryssland slog till med en storskalig attack mot just Kyiv och flera andra städer i landet.

Över 80 robotar avfyrades, fler än 100 skadades och 19 personer dödades.

Attackerna beskrevs i flera medier som en hämndattack från Putins sida efter att delar av bron som förbinder Krim med Ryssland sprängts i luften helgen dessförinnan.

Foto: V. Zelensky

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen