Ukrainas försvarsminister vänder sig direkt till Sverige

2024 06 25

Hyllningar riktas nu åt svenskt håll från Ukraina.

Sverige har under kriget stöttat Ukraina genom såväl ekonomiskt och humanitärt stöd som militärt sådant.

Flera omfattande stödpaket har presenterats och svenska vapen bidrar till att trycka tillbaka ryska styrkor i Ukraina.

Nu vänder sig Ukrainas försvarsminister direkt till Sverige med ett nytt meddelande.

Hyllar Sverige

Försvarsminister Rustem Umerov riktar hyllningar efter ett möte med den svenska motsvarigheten Pål Jonson (M).

– Under videokonferensen med min svenske kollega Pål Jonson diskuterade vi detaljerna i vårt fortsatta samarbete, framhåller han via Facebook.

– Svenska vapen som används av vår militär vid fronten har bekräftat sin höga kvalitet och effektivitet.

Uppdaterat försvarsministern

Under mötet har Pål Jonson fått uppdateringar om hur det går på slagfältet.

Samtidigt riktar Umerov ett stort tack till Sverige för stödet.

– Jag informerade min kollega om hur man kan motverka de ryska ockupanternas attacker på land och hur man kan neutralisera deras luftattacker. Kharkiv, Odessa och Zaporizhzhya, miljontals invånare behöver fler luftförsvarssystem för att skydda sig, fortsätter Umerov.

– Jag är uppriktigt tacksam mot Pål, Sveriges ledning och folket i detta land för alla deras ansträngningar för vår gemensamma framgång.

Stort stöd

Sedan den ryska invasionen har Sverige stått för ett stort stöd.

– Sedan Rysslands invasion av Ukraina den 24 februari 2022 har Sverige bidragit med militärt stöd till Ukraina. Det har skett en betydande förändring av nivå och innehåll på stödet som Sverige lämnar, förklarar regeringen.

– Från skyddsutrustning i det första beslutet till stridsvagnar, avancerade vapensystem och ammunition i senare paket. 

– Med stödpaket 16 som presenterades av regeringen den 29 maj 2024 uppgår det totala värdet av Sveriges militära stöd till Ukraina till cirka 43,5 miljarder kronor.

Vapen och utrustning

Det militära stödet ser ut på olika sätt, men handlar främst om vapen och utrustning.

– Stödet av vapen och utrustning inkluderar bland annat radarspanings- och ledningsflygplan ASC 890, pansarbandvagn 302 Pbv 302, stridsbåt 90, mindre snabbgående motorbåtar, artilleripjäser, stridsvagn 122 och granatgevär Carl Gustaf med ammunition.

Foto: Ministry of Defence of Ukraine 

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 22

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen