Ukrainas försvarsminister vänder sig direkt till Sverige

2024 06 25

Hyllningar riktas nu åt svenskt håll från Ukraina.

Sverige har under kriget stöttat Ukraina genom såväl ekonomiskt och humanitärt stöd som militärt sådant.

Flera omfattande stödpaket har presenterats och svenska vapen bidrar till att trycka tillbaka ryska styrkor i Ukraina.

Nu vänder sig Ukrainas försvarsminister direkt till Sverige med ett nytt meddelande.

Hyllar Sverige

Försvarsminister Rustem Umerov riktar hyllningar efter ett möte med den svenska motsvarigheten Pål Jonson (M).

– Under videokonferensen med min svenske kollega Pål Jonson diskuterade vi detaljerna i vårt fortsatta samarbete, framhåller han via Facebook.

– Svenska vapen som används av vår militär vid fronten har bekräftat sin höga kvalitet och effektivitet.

Uppdaterat försvarsministern

Under mötet har Pål Jonson fått uppdateringar om hur det går på slagfältet.

Samtidigt riktar Umerov ett stort tack till Sverige för stödet.

– Jag informerade min kollega om hur man kan motverka de ryska ockupanternas attacker på land och hur man kan neutralisera deras luftattacker. Kharkiv, Odessa och Zaporizhzhya, miljontals invånare behöver fler luftförsvarssystem för att skydda sig, fortsätter Umerov.

– Jag är uppriktigt tacksam mot Pål, Sveriges ledning och folket i detta land för alla deras ansträngningar för vår gemensamma framgång.

Stort stöd

Sedan den ryska invasionen har Sverige stått för ett stort stöd.

– Sedan Rysslands invasion av Ukraina den 24 februari 2022 har Sverige bidragit med militärt stöd till Ukraina. Det har skett en betydande förändring av nivå och innehåll på stödet som Sverige lämnar, förklarar regeringen.

– Från skyddsutrustning i det första beslutet till stridsvagnar, avancerade vapensystem och ammunition i senare paket. 

– Med stödpaket 16 som presenterades av regeringen den 29 maj 2024 uppgår det totala värdet av Sveriges militära stöd till Ukraina till cirka 43,5 miljarder kronor.

Vapen och utrustning

Det militära stödet ser ut på olika sätt, men handlar främst om vapen och utrustning.

– Stödet av vapen och utrustning inkluderar bland annat radarspanings- och ledningsflygplan ASC 890, pansarbandvagn 302 Pbv 302, stridsbåt 90, mindre snabbgående motorbåtar, artilleripjäser, stridsvagn 122 och granatgevär Carl Gustaf med ammunition.

Foto: Ministry of Defence of Ukraine 

Text: Redaktionen


JUST NU: 15-åringar har varit försvunna i två dagar

2025 09 04

Polisen behöver nu allmänhetens hjälp.

På torsdagskvällen går polisen ut med ett meddelande där de vädjar om hjälp från allmänheten.

Detta med anledning av att två 15-åringar är försvunna i Göteborgsområdet.

Det rör sig om en pojke och en flicka som försvann från sina hem för två dygn sedan.

Behöver hjälp

Polisen har letat efter de båda 15-åringarna utan resultat.

– Polisen söker två ungdomar som försvann från sina hem i Göteborg vid 19-tiden tisdag den 2 september, meddelar polisen.

– Polisen har sökt av området kring deras bostäder samt andra intressanta platser utan resultat och vädjar nu till allmänheten om tips om var de kan befinna sig.

Det ska du göra

Det finns i nuläget inga uppgifter om var de båda 15-åringarna kan tänkas befinna sig.

Polisen understryker att det är viktigt att de båda hittas snart.

Den som har information bör kontakta polisen direkt.

– Vi är väldigt angelägna att snarast komma i kontakt med ungdomarna. Om du har sett dem eller har information om var de kan befinna sig, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112, fortsätter polisen.

Går ut med uppgifter

Polisen har gått ut med signalement för pojken och flickan.

De två försvunna är en tjej och en kille i 15-årsåldern. 

Tjejen bar vid försvinnandet en svart jacka, vit luvtröja, svarta byxor och vita sneakers. 

Killen bar troligen vita sneakers och svarta jeans.

Omständigheterna kring situationen är oklara, men polisen understryker att det är viktigt att de får kontakt med personerna så snart som möjligt.

300 varje år

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny invandringsregel på gång

2025 09 04

En ny regel för anhöriginvandring uppges vara nära.

En utredning om skärpta villkor för anhöriginvandring tillsattes för ungefär ett år sedan.

Utredningen är nu färdig, och flera förslag till förändringar av regelverket som gäller i dagsläget väntas.

Bland annat handlar det om en ny huvudregel för anhöriga som vill invandra till Sverige, rapporterar Svenska Dagbladet.

Ny huvudregel

Enligt uppgifter gör det nya förslaget gällande att den som vill ta en anhörig till Sverige måste själv ha bott i Sverige i minst två år.

Efter det kan en ansökan om uppehållstillstånd prövas.

Utredningen väntas lämna över till migrationsminister Johan Forssell (M) på fredagen.

Lägsta på 40 år

Anhöriginvandringen är en av de största invandringskategorierna i Sverige, men siffror från januari pekar på att det förra året rörde sig om den lägsta nivån på 40 år.

– Det har hänt väldigt mycket under 2024, men jag kan garantera er att det kommer hända minst lika mycket under 2025, har Forssell sagt om saken.

Kraven idag

Så här ser förutsättningarna ut i dagsläget för anhöriginvandring enligt Migrationsverket:

– Personen som redan bor i Sverige, den så kallade anknytningspersonen, måste uppfylla ett försörjningskrav när det gäller både boende och inkomst, förklarar myndigheten.

– Anknytningspersonen måste ha en bostad som är av tillräcklig storlek och standard för sig själv, familjemedlemmarna som vill flytta hit och eventuella andra personer i hushållet att bo i. Dessutom måste anknytningspersonen kunna försörja alla som ska bo tillsammans.

Två år åt gången

Ett uppehållstillstånd på grund av anknytning kan beviljas för två år åt gången som längst, eller kortare om personens pass har en kortare giltighetstid än så. 

När man har haft sitt uppehållstillstånd och bott i Sverige i tre år kan man ansöka om permanent uppehållstillstånd, i praktiken betyder det att man kan ansöka tidigast efter fyra år eftersom uppehållstillståndet beviljas för två år i taget.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen