Ukraina slår tillbaka – “Putins besked en lögn”

2025 04 26

Tidigare idag meddelade Kreml att alla ukrainska soldater har tvingats bort från Kursk.

Men det stämmer inte, enligt Ukraina.

På lördagseftermiddagen slår Ukraina tillbaka mot Kremls besked och menar att de fortfarande har soldater kvar i den ryska regionen.

Det framhåller Ukrainas försvarsmakt på Telegram.

Kremls meddelande

Kreml meddelade tidigare idag att Ryssland har återtagit kontrollen över Kursk, den gränsregion där Ukraina inledde en överraskande offensiv förra året.

I sitt tal sade Putin att återerövringen av Kursk ”skapar förutsättningar för ytterligare framgångsrika aktioner av våra trupper i andra viktiga områden på fronten”.

– Kyiv-regimens äventyr har misslyckats fullständigt, sade Putin enligt CNN.

Ukraina slår tillbaka

Nu kommer dock andra uppgifter från Ukraina, som menar att Kremls påstående inte stämmer och att ukrainska soldater fortfarande är verksamma i Kursk.

– Enligt generalstaben för de ukrainska väpnade styrkorna fortsätter striderna i Kursk-regionen, meddelar Ukrainas försvarsmakt.

– Den operativa situationen är svår, men ukrainska enheter håller sina positioner och utför sina uppgifter. Vår militär försvarar sig aktivt och bekämpar fienden med alla typer av vapen och använder sig av aktiv försvarstaktik.

“Strider pågår”

Tankesmedjan Institute for the Study of Wars senaste uppdatering från ett par dagar sedan visar att strider då pågick i Kursk.

Striderna fortsatte mot Oleshnya och nära Gornal den 24 och 25 april. 

En rysk milbloggare hävdade den 24 april att ukrainska styrkor gick till motattack mot Goptarovka, sydost om Sudzha, längs gränsen mellan Kursk och Belgorod Oblast.

Men avancerar

ISW förklarar dock att de ryska styrkorna avancerar i regionen.

– Geolokaliserade bilder som publicerades den 24 april indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade norr om Gornal sydväst om Sudzha.

– Ytterligare geolokaliserade bilder som publicerades den 25 april visar att ryska styrkor nådde de nordöstra utkanterna av Oleshnya nordväst om Gornal under ett mekaniserat anfall i plutonsstorlek.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


29 juli 2026

UPPGIFTER: Melania Trump försvunnen

2026 07 29

Var är Melania Trump?

Det är en fråga som många ställer sig för närvarande.

USA:s första dam tycks ha försvunnit från offentligheten den senaste tiden. 

När den avlidna senatorn Lindsey Graham igår begravdes fanns inte Melania Trump på plats vid sidan av sin make Donald Trump.

Det har eldat på spekulationerna om var presidentfrun håller hus. 

– Melanias frånvaro var anmärkningsvärd då hennes make satt bredvid vicepresident JD Vance, finansminister Scott Bessant, Eric Trump och Lara Trump (Donald Trumps son respektive svärdotter, red. anm.), skriver den brittiska tidningen Daily Express.

Publicerade kuslig video

Melania Trumps frånvaro har en kuslig timing.

I dagarna släpptes en iransk video där en statligt styrd iransk nyhetsbyrå uppmanade till att mörda USA:s första dam.

Klippet har titeln “Var man dödar Melania” och utreds för närvarande av amerikansk polis. 

– Secret Service är medvetna om videon och utreder allt som kan uppfattas som ett hot mot våra beskyddare, säger Nate Herring, chefsspecialist inom informationsfrågor vid Secret Services kommunikations- och medieavdelning, till Newsweek.

Andra läser: Uppgifter: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Ovanligt frånvarande

Det är inte första gången som Melania Trump undviker offentligheten. Flera USA-experter har flaggat för presidentfruns anmärkningsvärda frånvaro.

Hon lyser med sin frånvaro. Det är i grunden svårt att få något intryck av Melania Trump i rollen som USA:s första dam eftersom hon helt enkelt inte syns, har Sigrid Rege Gårdsvoll, USA-kännare och politisk kommentator, sagt till norska Dagbladet tidigare i år.

Enligt Gårdsvoll signalerar Melanias frånvaro ett ointresse för makens politiska utspel. USA-experten Eirik Løkke, rådgivare på den liberala tankesmedjan Civita, har fört liknande resonemang.

– Hon vill inte ta en offentlig roll, utan håller sig hellre i bakgrunden. Det var konsekvent under valkampanjen 2024 och skiljer sig från både tidigare första damer och presidentkandidatfruar, sade han till samma tidning i januari.

Vita huset har inte kommenterat Melania Trumps senaste frånvaro eller den iranska hotvideon.

Andra läser: Lavrov: Historisk vändning med Putin

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks

Text: Redaktionen


29 juli 2026

Chockökning för hushållen i dag: Priset stiger 171 procent

2026 07 29

Elmarknaden är i gungning under onsdagen.

Priserna skjuter i höjden runt om i hela Sverige.

Störst uppgångar noteras i södra och mellersta Sverige.  

I det näst sydligaste området SE3 ligger det genomsnittliga spotpriset på 37,11 per kilowattimme – en ökning med 156 procent jämfört med tisdagen, enligt sajten Elprisetjustnu.  

Den största prisökningen noteras i det sydligaste elområdet SE4. Där rusar spottpriset till 51,89 öre per kilowattimme under onsdagen, vilket är en ökning med 171 procent jämfört med föregående dag.

Även i norr noteras omfattande prisuppgångar, dock från lägre nivåer.

I de nordligaste elområdena E1 och E2 landar det genomsnittliga spotpriset på 17,23 öre/kWh respektive 17,13 öre/kWh. Det markerar ökningar på 116 respektive 122 procent jämfört med tisdagen.

Flera faktorer påverkar

Det är skrivande stund oklart vad som föranlett de kraftiga prisökningarna.

I juni ledde värmeböljor, mindre blåst och begränsat med kärnkraft till högre elpriser, uppger statliga Vattenfall.

Prissvängningarna påverkar i synnerhet kunder med kvartsprisavtal, där man får ett nytt elpris var 15:e minut.

– De extrema elpriserna, framför allt vissa tider på dygnet, är något kunder med kvartsprisavtal måste vara väldigt uppmärksamma på. Har du rörligt elavtal är det ett månadsmedelpris du betalar, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter

Klimatcoachen tipsar

Vattenfalls klimatcoach Jens Berggren konstaterar att sommaren är en speciell period på elmarknaden.

– Sett över hela året står uppvärmning och varmvatten för huvuddelen av ett villahushålls elförbrukning, men under sommaren kan ofta nedkylning, exempelvis kyl och frys, dra mer ström och i vissa hem tillkommer el för pool, AC och kanske extra tvätt och disk, säger han och fortsätter:

– Vid nästa värmebölja är ett tips att med markis, persienn eller gardin stänga solljuset ute under dagen och passa på att vädra under natten.

LÄS OCKSÅ: Historisk vändning – kan lämna Putins block 

Foto: I. Rifath

Text: Redationen