Ukraina slår tillbaka – utlovar förändring 2024

2024 03 07

De senaste månaderna har Ukrainas väpnade styrkor tvingats inta en defensiv ställning på slagfältet i Ukraina.

De ryska ockupanterna har initiativet och avancerar långsamt framåt.

I februari lyckades den ryska armén erövra staden Avdijivka och ett antal byar i östra Ukraina.

Beskedet: Motattack i år 

Nu reagerar Ukraina på de ryska framgångarna.

Oleksandr Pavlyuk, befälhavare för Ukrainas markstyrkor, går ut med ett löfte i en intervju i ukrainsk tv.

Pavlyuk framhåller att den ukrainska armén kommer att slå tillbaka och vidta ”motoffensiva åtgärder” under året.

– Vår uppgift är att stabilisera frontlinjen och att omgruppera så mycket som möjligt så att enheter som behöver vila kan återvända till träningsplatser. Då har vi möjlighet att utföra en motattack i år, säger han.

”Håller ställningarna”

Vidare uppger befälhavaren att det pågår ”tunga strider varje dag” längs frontlinjen, framför allt i Donbas-regionen i östra delen av landet.

– Men våra killar håller ställningarna. Frontlinjen är ganska stabil och fiendens förluster är enorma, säger Pavlyuk och tillägger:

– Jag tror att vi kommer att stabilisera situationen inom en snar framtid. Vi kommer att göra allt för att våra trupper ska kunna övergå till mer offensiva handlingar och ta tillbaka initiativet.

Hårda strider

Under onsdagen fortsatte striderna att rasa i Ukraina.

Enligt den ukrainska militärledningen genomförde ryska styrkor 21 operationer nära den nyligen ockuperade staden Avdijivka i östra Ukraina.

Ryssarna försöker avancera västerut, men Ukraina står emot. 

– De ukrainska försvararna avvärjde 21 fientliga attacker i närheten av bosättningarna Berdychi, Tonen'ke, Pervomais'ke och Nevel'ke, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Området väster om Avdijivka verkar vara Rysslands främsta fokus i kriget. Enligt flera bedömare och experter försöker den ryska armén ”skapa ett hål” i den 1 500 kilometer långa frontlinjen genom att trycka på västerut från staden.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Polens premiärminister: ”Ni hör hemma i helvetet”

2026 02 24

Polens premiärminister Donald Tusk kommenterar Epstein-filerna.

Under de senaste åren har den amerikanska allmänheten upprörts av de så kallade Epstein-filerna.

Samtidigt väcker filerna avsky även utanför landets gränser.

Flera internationella kändisar har kopplingar till Epstein-filerna – och nu kommenterar Polens premiärminister Donald Tusk saken.

“Brott mot mänskligheten”

Den polske premiärministern har några väl valda ord till de som begått brott på den skandalomsusade ön.

– Pedofili är ett brott mot mänskligheten, särskilt i den skala som Epstein ägnade sig åt, skriver Donald Tusk på X på måndagen.

“Hör hemma i helvetet”

Meddelandet fortsätter.

– Platsen för dem som var inblandade, oavsett vilka de är, är i fängelse, och i det långa loppet i helvetet. Det finns inget utrymme för några kompromisser här, framhåller den polske premiärministern.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Senaste nytt

Polisen i London har på måndagen gripit Peter Mandelson, Storbritanniens tidigare ambassadör i USA, som har utretts för sin relation med den ökände sexualförbrytaren Jeffrey Epstein.

– Han greps på en adress i Camden ... och har förts till en polisstation i London för förhör. Detta följer efter husrannsakningar på två adresser i områdena Wiltshire och Camden, framhåller polisen enligt CNBC.

Mandelson nekar till brott.

Missnöje hos allmänheten

Mer än tre miljoner sidor relaterade till Jeffrey Epstein har offentliggjorts i det amerikanska justitiedepartementets senaste utgivning. 

E-postkonversationer, liksom mer än 2 000 videor och 180 000 bilder, finns inkluderade, rapporterar Sky News.

Men missnöjet hos allmänheten fortsätter att växa.

Många kräver att allt material relaterat till Epstein ska släppas – och kräver åtgärder mot de som har begått brott i samband med besök på ön.

Läs mer: ”Borde skämmas” – USA rasar mot Danmark

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Härdsmälta” i Ryssland – brakar loss om tre månader

2026 02 23

Rysslands centralbankschef uppges vara mycket oroad.

Ryssland står inför stora utmaningar i år.

Ukraina har inlett 2026 med framgångar längs med frontlinjen – och hundratals kvadratmeter har återtagits från de ryska styrkorna.

Samtidigt kommer nu uppgifter om att Rysslands centralbankschef är mycket oroad över den ekonomiska utvecklingen.

Nya uppgifter

Kreml målar med jämna mellanrum upp en bild av en stabil rysk ekonomi.

Men hög inflation, höga räntor, sanktioner, brist på arbetare och svårigheter med att sälja olja ställer till det.

Rapporter från tidigare i år har pekat på att Ryssland förvarar många ton olja på skuggfartygen ute till havs.

Chefen för Rysslands centralbank har uttryckt djup oro över landets sviktande ekonomi och varnar för att det kan uppstå “stora problem” om “tre eller fyra månader”, rapporterar The Express.

Detta enligt ukrainsk underrättelse som säger sig ha avlyssnat ett samtal där centralbankschef Elvira Nabiullina uttryckte sin oro.

“Obscent språk”

Ivan Us, ekonomie doktor och associerad expert vid Visegrad Insight, kommenterar.

– Nabiullina talade i mycket hårda ordalag och använde obscent språk om Putin, och sa att tre eller fyra månader kommer att föra med sig stora problem, säger han.

Läs mer: Massnedläggning i Ryssland – hundratusentals väntas stänga

“Många kommer stänga”

Vittnesmål om de tuffa ekonomiska förutsättningarna i Ryssland kommer från olika håll och kanter.

Denis Maksimov, en bagare från en förort till Moskva, uttalar sig.

– Vi ser inte på framtiden med någon optimism, ärligt talat. Många företag kommer att slå igen, säger han till The Independent.

“Rädd och orolig”

Darya Demchenko, som äger en kedja av skönhetssalonger i Sankt Petersburg, är en annan som är orolig.

– Jag har aldrig känt mig så rädd som i år, så oskyddad, så orolig, säger Demchenko.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen