Ukraina slår tillbaka – utlovar förändring 2024

2024 03 07

De senaste månaderna har Ukrainas väpnade styrkor tvingats inta en defensiv ställning på slagfältet i Ukraina.

De ryska ockupanterna har initiativet och avancerar långsamt framåt.

I februari lyckades den ryska armén erövra staden Avdijivka och ett antal byar i östra Ukraina.

Beskedet: Motattack i år 

Nu reagerar Ukraina på de ryska framgångarna.

Oleksandr Pavlyuk, befälhavare för Ukrainas markstyrkor, går ut med ett löfte i en intervju i ukrainsk tv.

Pavlyuk framhåller att den ukrainska armén kommer att slå tillbaka och vidta ”motoffensiva åtgärder” under året.

– Vår uppgift är att stabilisera frontlinjen och att omgruppera så mycket som möjligt så att enheter som behöver vila kan återvända till träningsplatser. Då har vi möjlighet att utföra en motattack i år, säger han.

”Håller ställningarna”

Vidare uppger befälhavaren att det pågår ”tunga strider varje dag” längs frontlinjen, framför allt i Donbas-regionen i östra delen av landet.

– Men våra killar håller ställningarna. Frontlinjen är ganska stabil och fiendens förluster är enorma, säger Pavlyuk och tillägger:

– Jag tror att vi kommer att stabilisera situationen inom en snar framtid. Vi kommer att göra allt för att våra trupper ska kunna övergå till mer offensiva handlingar och ta tillbaka initiativet.

Hårda strider

Under onsdagen fortsatte striderna att rasa i Ukraina.

Enligt den ukrainska militärledningen genomförde ryska styrkor 21 operationer nära den nyligen ockuperade staden Avdijivka i östra Ukraina.

Ryssarna försöker avancera västerut, men Ukraina står emot. 

– De ukrainska försvararna avvärjde 21 fientliga attacker i närheten av bosättningarna Berdychi, Tonen'ke, Pervomais'ke och Nevel'ke, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Området väster om Avdijivka verkar vara Rysslands främsta fokus i kriget. Enligt flera bedömare och experter försöker den ryska armén ”skapa ett hål” i den 1 500 kilometer långa frontlinjen genom att trycka på västerut från staden.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Historiskt nederlag för Putin – värre än andra världskriget

2026 01 12

Den 22 juni 1941 blev Sovjetunionen indragna i kriget mot Adolf Hitlers Tyskland under andra världskriget.

Naziregimen i Tyskland invaderade och inledde det som i Ryssland kallas för ”Stora fosterländska kriget”.

I maj 1945 lades vapnen ner i Europa, vilket innebar att Sovjetunionen lämnade 1 418 dagar av krig bakom sig.

Nu befinner sig den ryska nationen i ett nytt krig som nu går in i ett historiskt skede.

1 419 dagar

Den 24 februari 2022 invaderade Ryssland, med full kraft, Ukraina.

Efter snart fyra år av krig passeras nu ett historiskt skede i kriget.

– Den "särskilda militära operationen" mot Ukraina, som Vladimir Putin inledde den 24 februari 2022, överskrider nu varaktigheten av Stora fosterländska kriget. Den 12 januari 2025 är den 1 419:e dagen av kriget, rapporterar The Moscow Times.

Var tänkt som ett blixtkrig

Att Ryssland fortfarande, efter nästan fyra år, skulle befinna sig i krig med Ukraina var det troligtvis inte många som trodde i början av invasionen.

Allra minst ryssarna i Kreml.

– Kriget, som var tänkt som ett segerrikt blixtkrig där Kiev skulle falla på tre dagar, har förvandlats till en blodig uppgörelse som gjort Ryssland till världsrekordhållare i antal sanktioner och som har inneburit förluster många gånger högre än krigen i Afghanistan och Tjetjenien tillsammans, uppger tidningen.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Ryska armén lider stora förluster

Under det långa kriget har den ryska armén lidit stora förluster på slagfältet.

– Enligt Natos uppskattningar har den ryska armén i december 2025 förlorat över 1 miljon soldater som dödats eller sårats, uppger tidningen.

– Bland de skadade är omkring 400 000 personer nu funktionshindrade.

Stora ekonomisk smäll

Utöver de stora mänskliga förlusterna har kriget också inneburit stora ekonomiska bakslag.

– Kriget suger ut ekonomiska, materiella och mänskliga resurser, säger den ryska ekonomen Sergej Aleksasjenko, rapporterar The Moscow Times.

– Trycket från västerländska sanktioner som begränsar tillgången till modern teknik och utrustning gör produktionen omodern och ineffektiv.

LÄS MER: Total “blackout“ efter attack – hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen