Ukraina slår tillbaka – utlovar förändring 2024

2024 03 07

De senaste månaderna har Ukrainas väpnade styrkor tvingats inta en defensiv ställning på slagfältet i Ukraina.

De ryska ockupanterna har initiativet och avancerar långsamt framåt.

I februari lyckades den ryska armén erövra staden Avdijivka och ett antal byar i östra Ukraina.

Beskedet: Motattack i år 

Nu reagerar Ukraina på de ryska framgångarna.

Oleksandr Pavlyuk, befälhavare för Ukrainas markstyrkor, går ut med ett löfte i en intervju i ukrainsk tv.

Pavlyuk framhåller att den ukrainska armén kommer att slå tillbaka och vidta ”motoffensiva åtgärder” under året.

– Vår uppgift är att stabilisera frontlinjen och att omgruppera så mycket som möjligt så att enheter som behöver vila kan återvända till träningsplatser. Då har vi möjlighet att utföra en motattack i år, säger han.

”Håller ställningarna”

Vidare uppger befälhavaren att det pågår ”tunga strider varje dag” längs frontlinjen, framför allt i Donbas-regionen i östra delen av landet.

– Men våra killar håller ställningarna. Frontlinjen är ganska stabil och fiendens förluster är enorma, säger Pavlyuk och tillägger:

– Jag tror att vi kommer att stabilisera situationen inom en snar framtid. Vi kommer att göra allt för att våra trupper ska kunna övergå till mer offensiva handlingar och ta tillbaka initiativet.

Hårda strider

Under onsdagen fortsatte striderna att rasa i Ukraina.

Enligt den ukrainska militärledningen genomförde ryska styrkor 21 operationer nära den nyligen ockuperade staden Avdijivka i östra Ukraina.

Ryssarna försöker avancera västerut, men Ukraina står emot. 

– De ukrainska försvararna avvärjde 21 fientliga attacker i närheten av bosättningarna Berdychi, Tonen'ke, Pervomais'ke och Nevel'ke, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Området väster om Avdijivka verkar vara Rysslands främsta fokus i kriget. Enligt flera bedömare och experter försöker den ryska armén ”skapa ett hål” i den 1 500 kilometer långa frontlinjen genom att trycka på västerut från staden.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Populärt EU-resmål totalförbjuder snus

2025 09 13

En EU-jätte agerar och totalförbjuder snus.

De svenskar som vill besöka Eiffeltornet eller de vackra stränderna i södra Frankrike får ta det säkra före det osäkra och lämna snusdosan hemma.

I ett aktuellt förslag är det inte bara försäljning av snus i Frankrike som ska förbjudas – utan det rör sig om förbud mot import, export, innehav och användning, rapporterar Aftonbladet.

Inför förbud

Följande framgår av dokumentet:

– Produktion, tillverkning, transport, import, export, innehav, utbud, överföring, förvärv och användning av produkter för oralt bruk som innehåller nikotin är förbjudna.

Från och med mars nästa år får svenska resenärer klara sig utan snusdosan.

"Ingen grund"

Svenska Snustillverkarföreningens generalsekreterare Patrik Strömer ställer sig frågande till det franska beslutet.

– Jag vet inte vad som funkar på de franska politikerna, för det finns ingen medicinsk, vetenskaplig, intellektuell eller principiell grund att komma fram till detta, säger han till tidningen.

Läs mer: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Snusets historia

1800-talet var en tid då snustillverkning blir en lönsam affärsidé för många tobaksfabrikanter.

– Snuset är billigt att tillverka och efterfrågan stiger stadigt. Nya snusvarumärken dyker ständigt upp och några av dessa har överlevt ända fram till vår tid, förklarar Swedish Match.

Runda dosan

Strax efter att tobaksmonopolet gått ur tiden lanserade Svenska Tobaks AB (numera Swedish Match) den runda dosa som idag sammankopplas med snus.

Detta var under en period då snuset hade blivit omsprunget av cigaretterna.

– Cigaretten hade redan under mellankrigstiden blivit en statusmarkör, en symbol för ungdom och framgång, medan snuset i sin ovala pappdosa ansågs förlegat, förklarar bolaget.

– Med hjälp av de runda dosorna blir snuset åter igen accepterat bland den bredare massan och helt plötsligt är snusdosan en ägodel som du kan hitta i fickan hos både arbetare och tjänstemän.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: Swenico

Text: Redaktionen


“Kollaps” – sommarfiasko för Putin

2025 09 13

Rysslands sommaroffensiv har inte gått enligt plan.

Kreml fortsätter att pumpa in pengar i den ryska krigsmaskinen.

Samtidigt spenderar Ukrainas allierade stora summor på att säkra tillförseln av militärt materiel till det krigshärjade landet.

Resultatet är att krigsfronten inte rör sig speciellt mycket åt något håll.

“Sommarfiasko”

Chuck Pfarrer, före detta Navy SEAL och korrespondent för Kyiv Post, konstaterar att det rör sig om ett “sommarfiasko” för Putin.

– Rysslands mycket omtalade sommaroffensiv 2025 har kollapsat och blivit en strategisk katastrof, skriver Pfarrer.

– Trots enorma förluster – över 210 000 döda, skadade och försvunna soldater och tusentals stridsvagnar och fordon – har Moskva nästan inte uppnått någonting på slagfältet.

Analyserar sektorerna

Kollapsad logistik och svag moral har lett till begränsade framsteg, menar Pfarrer.

Han ger exempel på hur det har gått i sektorerna som Ryssland fokuserat mest på under sommaren:

- Kherson: Drönarattacker lamslår ryska försörjningslinjer.

- Pokrovsk: Ukraina avstår från värdelöst territorium och går sedan till motattack.

- Kupjansk: HIMARS utplånar två ryska bataljoner på 30 minuter.

- Strategisk sammanräkning: Ryssland förlorar motsvarande 26 divisioner för bara 0,3 procent av Ukrainas territorium.

Läs mer: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Har minskat

Även tankesmedjan Institute for the Study of War uppger att det inte sker några större rörelser i något håll.

Talespersonen för en ukrainsk brigad som opererar i Sumy-riktningen rapporterar enligt ISW att den ryska offensiven har avtagit i Sumy-regionen tack vare framgångsrika ukrainska försvarsoperationer.

“Har full kontroll”

Befälhavaren för ett ukrainskt drönarregemente som opererar i Kupjansk-riktningen uppger att ukrainska styrkor har full kontroll över Kupjansk, men att ryska styrkor ofta attackerar området.

– Befälhavaren uppgav att ryska styrkor försöker ta sig in i Kupjansk genom att korsa floden Oskil på provisoriska farkoster och inte kan använda pontonbroar, rapporterar ISW.

Läs mer: Polen markerar – Trump ifrågasätter drönarna

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen