18nov25

Ukraina slår larm – ”extremt kritiskt”

2024 02 15

Striderna rasar i och runt staden Avdijivka i östra Ukraina.

Ryssland har under flera månader försökt erövra staden, som ligger några kilometer bort från ryskockuperade Donetsk.

Nu uppges läget vara kritiskt för Ukraina.

Ukraina har förstärkt sina försvarslinjer runt staden, men ryssarna fortsätter att anfalla.

– Läget är extremt kritiskt. Vi har inte längre resurser att hålla staden på egen hand men förstärkning kommer, säger en talesman för Ukrainas 110:e brigad till Kyiv Independent.

Förstärkningarna som soldaten syftar på är Ukrainas tredje brigad som omfördelats till frontstaden.  

Den tredje brigaden är känd som en av de mest effektiva stridsstyrkorna i den ukrainska armén och spelade en nyckelroll i försvaret av Bachmut i östra delen av landet.

Soldater slår larm  

 Nu hoppas Ukraina att förstärkningarna ska kunna trycka tillbaka de ryska ockupanterna.

Men situationen är svår.

Ryssland anfaller med sju brigader och uppges vara nära att omringa staden som ligger i ruiner.

– Det är väldigt jobbigt där ute. Vi har inte tillräckligt av de vapen som vi behöver, säger kirurgen Vitalij, som arbetar på fältsjukhuset i närheten av staden, till BBC.

En skadad soldat ger en liknande bild av situationen.

– Det är svårt. Fienden har mycket av allt, alla typer av utrustning, medan vi nästan inte har någonting, säger han till nyhetskanalen.

En annan soldat vittnar om att de ukrainska försvararna lider av en enorm ammunitionsbrist.

– För närvarande har vi två artilleripjäser, men vi har inga (sprängladdningar) för dem... så vi kan inte avfyra dem. I nuläget har vi ingenting.

”Kommer behöva kämpa mot samma ondska”

Nu vädjar den ukrainska militären om hjälp.

Kirurgen Vitalij uppmanar västvärlden att öka stödet till Ukraina.

– Jag uppmanar västvärlden att vara mer beslutsamma när det gäller att hjälpa Ukraina. För om ni inte är det så kommer era soldater, förr eller senare, behöva kämpa mot samma ondska som har invaderat vårt land.

Förlorat tusentals soldater

Sedan oktober uppges Ryssland ha förlorat tiotusentals soldater i slaget om Avdijivka. Trots de enorma förlusterna så fortsätter ryssarna anfalla.

Försvarsanalytikern Jörgen Elfving har uppgett att staden betraktas som mycket viktig, både för Ukraina och Ryssland.

Ukraina håller staden som symboliskt viktig, eftersom man lyckade återerövra den från ryska separatister 2014.

Ryssland hoppas att en erövring av Avdijivka ska bana väg för vidare avancemang västerut.

– Om Ryssland tar Avdijivka så underlättar det en vidare framryckning i en västlig riktning. Det kan också underlätta det som man vill uppnå från rysk sida, det vill säga ett befriande av Donbass, sa Elfving till DN när Ryssland intensifierade sin offensiv mot staden.

Foto: President of Ukraine 

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen