JUST NU: Ukraina har övertaget – enorm kraftansträngning väntar

2022 05 20

Kriget i Ukraina har svängt. Optimismen sprider sig bland Ukrainas Väpnade Styrkor.

Nu uppger Ukrainas högst rankade militär, överbefälhavare Valerij Zaluzjnyj, att hans trupper har ändrat strategi.

Det handlar inte längre om att endast försvara sig mot de ryska ockupanterna.

–Nu handlar det inte bara om försvar. Vi har även utfört en rad lyckade motattacker, säger han till CNN.

Han nämner att ukrainska styrkor lyckats driva ut ryssarna från regionerna Charkiv och Mykolajiv.

"Ukraina har övertaget"

– Jag bedömer att Ukraina har det strategiska övertaget, säger Joakim Paasikivi, överstelöjtnant och lärare i militärstrategi vid Försvarshögskolan, till SvD.

Militärexperten motiverar sin bedömning utifrån två faktorer.

För det första har den ryska armén svår att ersätta sina stora förluster. För det andra kommer den långsiktiga nedgången fortsätta i den ryska armén om inga åtgärder införs, till exempel massmobilisering och användning av massförstörelsevapen.

Men Joakim Paasikivi bedömer en sådan utveckling som osannolik.

En svår utmaning

Ukraina siktar på att överta fler områden som kontrolleras av Ryssland. För att lyckas med denna bedrift kommer det att krävas en enorm kraftansträngning.

– Hittills har Ukraina försvarat territorium men den stora frågan nu är om Ukraina har stridskrafterna och förmågan att befria de ryskkontrollerade områdena. Det kommer kräva väldigt mycket från Ukraina, säger Ilmari Käihkö, universitetslektor i krigsvetenskap vid Försvarshögskolan, till SvD och tillägger:

– Det är möjligt att Ukraina kommer lyckas med det, men det kommer inte att bli billigt. Vi pratar inte heller om veckor, vi pratar om minst flera månader.

Ryska attacker fortsätter

Ukraina skördar framgångar på slagfältet, men de ryska robotattackerna fortsätter.

– De skickar i genomsnitt 10-14 ballistiska robotar och kryssningsrobotar varje dag. Det är inte bara ett hot mot Ukraina utan också mot Natos medlemsländer, säger Valerij Zaluzjnyj till CNN.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen