JUST NU: Ukraina har lämnat in EU-ansökan

2022 04 18

Ukraina har lämnat in en ansökan om ett medlemskap i EU.

Landets president Volodymyr Zelensky träffade på måndagen EU-sändebudet Matti Maasikas och överlämnade en första ”ansökningsblankett” till unionen, rapporterar Reuters.

I ett första steg har Ukraina svarat på flera frågor rörande ett framtida medlemskap. Zelensky hoppas att Ukraina kan beviljas status som ett kandidatland i EU inom några veckor, erfar NRK.

Nästa steg kan snart påbörjas

– Vi tror att vi kommer att få stöd för detta arbete och bli en kandidat för registrering och att nästa och sista steg i processen kan påbörjas. Vi är övertygade om att detta kommer att hända under de kommande veckorna, sa Zelensky till Maasikas, i en video från mötet.

– Mentalt har vårt folk alltid varit en del av Europa, tillade Zelensky.

Hoppas få kandidatstatus i sommar

President Zelenskys stabschef Andrij Jermak konstaterar att Ukraina hoppas på att få status som kandidatland efter EU-toppmötet i slutet av juni. Enligt EU:s hemsida ska rådet sammanträda den 23-24 juni.

Kommer att bli en del av EU

– Därefter bör förhandlingar om antagning påbörjas, och den processen bör påskyndas. Ukraina kommer att bli en del av EU, säger Jermak enligt NRK.

Ukraina har länge vädjat om ett medlemskap i den Europeiska unionen. Efter den ryska invasionen har ansträngningarna intensifierats.

Lika villkor

– Vi vädjar till Europeiska unionen för en omedelbar anslutning av Ukraina via ett nytt speciellt förfarande. Vårt mål är att vara tillsammans med alla européer och, viktigast av allt, på lika villkor. Jag är säker på att det är rättvist. Jag är säker på att det är möjligt, sade Volodymyr Zelenskey efter de första dagarna av invasionen.

Inget snabbspår

Flera EU-ledare, inklusive Sveriges statsminister Magdalena Andersson, har dock utryckt att det inte finns något ”snabbspår” in i unionen för Ukraina.

– EU bygger på fördrag och lagar och regler och även om situationen är fruktansvärd i Ukraina så kan vi inte runda de lagarna och reglerna. Däremot kan vi göra mer för att stötta Ukraina i den här situationen, men också framåt för att stötta dem på vägen mot ett EU-medlemskap, sa statsminister Magdalena Andersson efter EU-toppmötet i Versailles den 11 mars.

Foto: Y Milohrodskyi

Text: Redaktionen


5 april 2026

Låt bli – bensinuppmaning utfärdas till svenska folket

2026 04 06

En tydlig uppmaning om bensin har utfärdats.

Många svenskar lockas att bunkra bensin när priserna stiger.

Nu varnar experter att låta bli, då det kan bli både dyrt och riskabelt, rapporterar TV4.

Ingen idé att bunkra

När bensinpriserna går upp kan det kännas smart att köpa på sig bränsle i förväg.

Men enligt experter faller idén att bunkra, när man ser till konsekvenserna.

– De allra flesta människor har ju inte godkända kärl för att förvara en större mängd bensin hemma. Då måste man först köpa dunkar eller behållare – och redan där försvinner den ekonomiska vinsten, säger Carl-Erik Stjernvall, teknisk expert på Riksförbundet M Sverige, till TV4.

Till skillnad från matkonserver går bensin inte att lagra hur länge som helst.

Stjernvall menar att bensin kan liknas vid en färskvara och att man inte kan spara den hemma i ett år och räkna med att den är lika bra.

Även reglerna sätter tydliga begränsningar.

Enligt MSB får ett hushåll som mest förvara 100 liter brandfarlig vätska, och endast för eget behov.

Vill man lagra mer krävs ett särskilt tillstånd.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – Ryssland skickar fartyg

Kan skada bilen

Att använda gammal bensin kan även i värsta fall leda till skador på bilen.

– Bensinångor är explosiva. Vid fel blandningsförhållande kan ångorna i sig orsaka en allvarlig explosion, varnar han.

En annan viktig aspekt är försäkringsskyddet.

Om man inte följer regler och rekommendationer kan det få konsekvenser vid en olycka, då man riskerar att hemförsäkringen inte gäller om något händer.

Bensinpriset rusar

Just nu ser Sverige en kraftig uppgång i bensinpriset, och experter varnar för att priset vid pump kan stiga rejält inom de närmaste dagarna.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, sade han till TV4, för några dagar sedan.

Ökningen kopplas till bland annat oro i Mellanöstern och stigande oljepriser på världsmarknaden, faktorer som pressar upp priset vid svenska pumpar.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


5 april 2026

Historiskt genombrott för Ukraina i kriget

2026 04 05

Ukraina gör historia i kriget mot Ryssland.

För första gången någonsin har en ukrainsk pilot genomfört en insats som tidigare ansetts omöjlig i modern krigföring.

Piloten har lyckats skjuta ned två attackdrönare på 50 mils avstånd, rapporterar RBC Ukraine.

Unik insats utan motstycke

Ett historiskt ögonblick har inträffat när en ukrainsk pilot lyckades skjuta ner två iransktillverkade Shahed-kamikazedrönare på ett avstånd av 500 kilometer från deras startpunkt.

Operationen genomfördes med en STING-interceptor och rapporterades först av den ukrainska drönarenheten Wild Hornets.

– Det här är första gången i världen som någon har flugit så långt på distans — och faktiskt lyckats med en nedskjutning. Inte en, utan två Shahed-drönare, skriver Wild Hornets på plattformen X.

Händelsen beskrivs som något som tidigare betraktats som omöjligt men nu blivit verklighet.

LÄS MER: Massiv attack – ryska fabriker står i brand

Skriver historia

Piloten, Roman "Hulk", som tjänstgör i den ukrainska Bulava-enheten, ligger bakom den banbrytande insatsen.

Under ett och samma uppdrag lyckades han förstöra de två fientliga ryska målen i luften.

Tekniken som användes är den specialiserade Hornet Vision Ctrl, vilket möjliggjort den långdistansstyrda operationen.

Enligt Wild Hornets är prestationen unik.

– Ett helt unikt världsrekord. När vi säger att mer är på gång — så menar vi det, fortsätter de.

Skalar upp produktion

Samtidigt fortsätter Ukraina att utveckla och skala upp sin produktion av obemannade system för att möta hot från ryska flygplan och drönare.

Försvarsministeriet har nyligen godkänt användningen av Shvidun-drönare, som är särskilt effektiv mot Shahed-drönare tack vare sin förmåga att stanna i luften i över två timmar.

Parallellt testas nya stridsdrönare med förbättrat kommunikationsskydd och möjlighet att styras från säkra positioner inom Brave1-klustret.

Utvecklare arbetar också med så kallad svärmteknik, där en enda operatör kan kontrollera flera interceptor-drönare både på nära håll och på distans.

LÄS MER: Framgång för Zelenskyj – fiasko för Ryssland

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen