JUST NU: Ukraina går ut med sällsynt erkännande

2023 05 18

Ukraina har dödat flera av Vladimir Putins mest hängivna propagandister.

Det uppger Kyrylo Budanov, chef för Ukrainas underrättelsetjänst, rapporterar The Times.

– Vi har redan framgångsrikt likviderat flera människor. Det har varit välkända fall som alla känner till, tack vare mediabevakningen, säger han i ett ljudklipp när han får frågan om Ukraina ligger bakom dödsfallen.

Exakt vilka mord som Ukraina ligger bakom specificerar inte Budanov.

 Under 2023 har flera ryska profiler råkat ut för uppmärksammade attentat.

- I maj skadades författaren Zachar Prilepin i ett bilattentat. Prilepin är en hängiven förespråkare av det ryska anfallskriget i Ukraina.

- I april dödades militärbloggaren Vladen Tatarskij på ett kafé i St Petersburg. Tatarskij dödades av en explosion. Bloggaren hade ett stort inflytande med över 500 000 följare på Telegram.

Kommer döda igen

I ljudklippet, som The Times har tagit del av, utfärdar Kyrylo Budanov en varning till vad han kallar för ”ryska krigsförbrytare”.

– De kommer att få ett välförtjänt straff. Det enda lämpliga straffet för dem är döden och jag kommer se till att det blir så.

Misstänkt attentat mot Putin

Den ryska diktatorn Vladimir Putin uppges även ha varit måltavla för ett planerat mordförsök.

Mordet var planerat att äga rum i slutet av april, enligt den tyska tidningen Bild.

Agenter från den ukrainska underrättelsetjänsten uppges ha laddat och avfyrat en kamikazedrönare av modellen UJ-22 med 17 kilo sprängmedel.

Syftet var att den skulle slå ned i ett nybyggt industriområde i Moskva som Putin skulle besöka samma dag.

Den ukrainska aktivisten Yury Romanenko, som hävdar att han har mycket nära kontakt med den ukrainska underrättelsetjänsten, kommenterade uppgifterna på Twitter.

– Putin, vi närmar oss. Alla såg nyheterna om drönaren som flög till Moskva, men som inte exploderade. Så den här drönaren flög av en anledning, skrev han på Twitter.

Överlevt flera mordförsök

Redan innan invasionen av Ukraina har Putin utsatts för flera mordförsök.

Det berättade han själv i en intervju från 2012 med regissören Oliver Stone.

Putin framhöll att han ”lyckats lura döden” fem gånger. Med hjälp av en stor säkerhetsstyrka. 

Diktatorn uppges ha mängder med säkerhetsvakter som följer honom var han än befinner sig. Tillsammans utgör de en grupp som kallas för presidentregementet.

I intervjun från 2012 berättar Putin att hans säkerhetspersonal räddat hans liv fem gånger.

 

 

 

 

 

Foto: M. Studzinski resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen