JUST NU: Ukraina går ut med sällsynt erkännande

2023 05 18

Ukraina har dödat flera av Vladimir Putins mest hängivna propagandister.

Det uppger Kyrylo Budanov, chef för Ukrainas underrättelsetjänst, rapporterar The Times.

– Vi har redan framgångsrikt likviderat flera människor. Det har varit välkända fall som alla känner till, tack vare mediabevakningen, säger han i ett ljudklipp när han får frågan om Ukraina ligger bakom dödsfallen.

Exakt vilka mord som Ukraina ligger bakom specificerar inte Budanov.

 Under 2023 har flera ryska profiler råkat ut för uppmärksammade attentat.

- I maj skadades författaren Zachar Prilepin i ett bilattentat. Prilepin är en hängiven förespråkare av det ryska anfallskriget i Ukraina.

- I april dödades militärbloggaren Vladen Tatarskij på ett kafé i St Petersburg. Tatarskij dödades av en explosion. Bloggaren hade ett stort inflytande med över 500 000 följare på Telegram.

Kommer döda igen

I ljudklippet, som The Times har tagit del av, utfärdar Kyrylo Budanov en varning till vad han kallar för ”ryska krigsförbrytare”.

– De kommer att få ett välförtjänt straff. Det enda lämpliga straffet för dem är döden och jag kommer se till att det blir så.

Misstänkt attentat mot Putin

Den ryska diktatorn Vladimir Putin uppges även ha varit måltavla för ett planerat mordförsök.

Mordet var planerat att äga rum i slutet av april, enligt den tyska tidningen Bild.

Agenter från den ukrainska underrättelsetjänsten uppges ha laddat och avfyrat en kamikazedrönare av modellen UJ-22 med 17 kilo sprängmedel.

Syftet var att den skulle slå ned i ett nybyggt industriområde i Moskva som Putin skulle besöka samma dag.

Den ukrainska aktivisten Yury Romanenko, som hävdar att han har mycket nära kontakt med den ukrainska underrättelsetjänsten, kommenterade uppgifterna på Twitter.

– Putin, vi närmar oss. Alla såg nyheterna om drönaren som flög till Moskva, men som inte exploderade. Så den här drönaren flög av en anledning, skrev han på Twitter.

Överlevt flera mordförsök

Redan innan invasionen av Ukraina har Putin utsatts för flera mordförsök.

Det berättade han själv i en intervju från 2012 med regissören Oliver Stone.

Putin framhöll att han ”lyckats lura döden” fem gånger. Med hjälp av en stor säkerhetsstyrka. 

Diktatorn uppges ha mängder med säkerhetsvakter som följer honom var han än befinner sig. Tillsammans utgör de en grupp som kallas för presidentregementet.

I intervjun från 2012 berättar Putin att hans säkerhetspersonal räddat hans liv fem gånger.

 

 

 

 

 

Foto: M. Studzinski resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 juni 2026

Ryssland vädjar till grannland – behöver hjälp omedelbart

2026 06 25

Ryssland står inför många stora utmaningar.

Det ryska samhället lider på flera olika sätt.

Slag efter slag drabbar landets ekonomi och de ukrainska attackerna har orsakat stora förluster i det ryska maskineriet.

Nu tvingas Ryssland vända sig till grannlandet Kazakstan för att vädja om hjälp att tillfälligt lösa en av landets kriser, rapporterar Reuters med hänvisning till flera källor.

– Vi förhandlar med Kazakstan, och det finns lite hopp, säger en källa till nyhetsbyrån.

Stora mängder behövs

Ryssland har den senaste tiden drabbats av stor brist på bensin och bränsle, ett område som landet normalt är starkt inom.

Men nu råder ransonering för den ryska befolkningen och många pumpar är tomma.

Nu ställs hoppet till grannlandet Kazakstan.

– Ryssland förhandlar med Kazakstan om möjligheten att importera bensin i en mängd av cirka 50 000 ton på grund av brist på bränsle på den inhemska marknaden, uppger oberoende Moscow Times.

Attacker ligger bakom

Ryssland är normalt en stark producent av petroleumprodukter.

Men efter att en rad stora raffinaderier har fått pausa verksamheten till följd av ukrainska drönarattacker har produktionen minskat med omkring 25 procent, enligt uppgifter till Reuters.

Varken Kazakstan eller Ryssland har ännu gått ut och kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Inte synts till på flera dagar – plötsligt skifte vid ukrainska gränsen

Flera åtgärder

Ryssland överväger ytterligare åtgärder för att begränsa den omfattande bränslebristen.

Exporten kan begränsas, subventionerna för raffinaderierna ökas och import via sjövägen kan initieras, rapporterar RBC-Ukraine.

– Den här månaden har Moskva redan tillåtit raffinaderier att producera bränsle som inte uppfyller standardkvalitetskrav, uppger tidningen.

– Restriktioner för bensinförsäljning har införts i 53 regioner och Tatneft begränsar inköp till 30 liter per tillfälle.

Det är inte första gången som Ryssland vänder sig till Kazakstan för att få hjälp med bränsle.

Under 2024 bad den ryska ledningen Kazakstan att ha 100 000 ton bensin redo om en plötslig kris skulle uppstå i landet.

LÄS MER: Glatt besked för kvinnor i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 juni 2026

Ryktet sprider sig utomlands – vågar inte komma till Sverige

2026 06 25

Ett rykte om Sverige har börjat cirkulera utomlands.

Under många år har utländska stöldligor kommit till Sverige. Många hushåll har drabbats när de kriminella ligorna har dragit fram.

Men nu syns en vändning i utvecklingen.

Antalet personer som drabbas i Sverige har minskat kraftigt, enligt ett uttalande på Polismyndighetens officiella konto på sociala medier.

– Konkret betyder detta att antalet personer som drabbats av internationella stöldligor mellan januari och april i år minskat med hela 50 procent, jämfört med samma period 2022, uppger polisen.

– Antalet unika målsägare för tillgreppsbrott överlag har sjunkit med 35 procent.

Ryktet sprider sig

Samtidigt sprids meddelande mellan de olika utländska aktörerna, som tidigare haft ögonen på Sverige.

Enligt en chatt från en beslagtagen mobiltelefon har rädslan för den svenska polisen börjat sprida sig bland ligorna.

– Jag skulle råda att glömma Sverige för en kort tid – det sägs att snutarna där jobbar som djävlar, står det i chatten, enligt polisens uttalande.

Ett kvitto

Polisen ser positivt på att stöldligorna inte längre söker sig till Sverige av rädsla för rättsväsendet.

– Att internationella stöldligor väljer bort Sverige är ett positivt kvitto på att våra metoder ger resultat. Även om vi inte kan avslöja exakt hur vi arbetar för att komma åt internationella ligor har antalet stölder de senaste åren minskat i en takt som vi aldrig tidigare sett, framhåller polisen.

LÄS MER: Ryssland köper svenska fartyg

Märks på bred front

Den tydliga minskningen av anmälda brott har skett på bred front.

Allt från båt- och fordonsstölder, till bostadsinbrott och stöder av drivmedel.

Och för att trenden ska fortsätta går myndigheten ut med en uppmaning till svenska folket, som har en viktig roll att spela.

– Fortsätt grannsamverkan, fortsätta märka era båtmotorer, och framför allt – fortsätt tipsa polisen när ni ser något misstänkt, uppmanar polisen.

– Tillsammans gör vi Sverige ännu mindre attraktivt för internationella stöldligor!

LÄS OCKSÅ: Glatt besked för kvinnor i Sverige

Foto: NordWood Themes

Text: Redaktionen