1 maj

Ukraina drar sig tillbaka

2024 05 15

Ukrainska styrkor har dragit sig tillbaka från delar av den östra Charkiv-regionen.

Ryssland inledde en överraskande offensiv i området i fredags. Enligt uppgift attackerar ryssarna med 35 000 man. Hittills har man nått viss framgång. Ukrainska trupper har tvingats dra sig tillbaka från flera byar och bosättningar.

Nu lämnar den ukrainska armén nya områden. Soldater drar sig tillbaka från ”vissa områden” runt byn Lukiantsi och staden Vovchansk.

– Våra enheter omgrupperar sig till mer fördelaktiga positioner. Det är ett svar på fiendens beskjutning och anfall, men även en åtgärd som syftar till att undvika förluster och rädda livet på våra soldater, framhåller den ukrainska militären i ett uttalande.

Under hela det tvååriga kriget har båda sidor vanligtvis använt frasen "omgruppera till mer fördelaktiga positioner" för att beteckna reträtter.

Nära gränsen

Lukiantsi och Vovchansk ligger nära gränsen till Ryssland och har blivit prioriterade mål för den nya ryska offensiven.

Ukrainas generalstab uppger att situationen i området ”förblir svår”, men betonar att ukrainska försvarare ”inte tillåter de ryska ockupanterna att få fotfäste".

Vidare meddelar man att förstärkningar är på väg till Charkivregionen.

Lukiantsi ligger cirka 30 kilometer nordost om storstaden Charkiv. Det är dock osannolikt att Ryssland intar miljonstaden. Målet med den ryska offensiven sägs vara att upprätta en ”buffertzon” i nordöstra Ukraina, vilket skulle göra det svårare för ukrainska styrkor att beskjuta ryska gränsregioner.

Det berättar den tidigare överstelöjtnanten Jörgen Elfving.

– Jag bedömer inte att Ryssland har förmågan att inta den och att det inte heller skulle vara något slutmål för den här delen av offensiven, säger han till SvD och tillägger:

– Ryssarna kan tänkas försöka ta mark fram till floden Siverskyj Donets som rinner väster om Vovtjansk och fram till dit undanröja alla vapenhot.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


09 jun 26

Kalldusch för hushållen – beskedet ingen vill ha

2026 06 10

Räkna med dyrare kvitton framöver.

Nu ger svenska storföretag besked om nya prishöjningar.

Enligt en kartläggning från Riksbanken planerar samtliga företag att höja sina försäljningspriser det kommande året.

Prishöjningarna kommer att ske, oavsett om ett fredsavtal i Mellanöstern nås i närtid.

– Även om det blir fred i dag finns det kostnadsökningar som kommer behöva tas ut, framhåller Riksbanken.

Mycket kan ändras

Det är fortfarande osäkert hur stora prishöjningarna kommer att bli för svenska konsumenter.

– Än så länge pratar de om mindre prishöjningar, men det beror på hur kostnaderna och efterfrågan utvecklas, uppger Riksbanken.

Inflationen stiger

Beskedet om prisökningarna kommer efter att inflationen enligt KPIF steg från 0,8 procent till 1,5 procent i maj.

– Preliminära beräkningar visar att energi- och tjänstepriserna ökade i maj vilket bidrog till inflationstaktens uppgång, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Stor osäkerhet

Enligt Riksbankens kartläggning pressas många svenska företag av högre oljepriser till följd av energikrisen i Mellanöstern.

Än så länge är dock situationen hanterbar.

– Det beror bland annat på att företagen blivit mer motståndskraftiga mot olika typer av störningar efter lärdomarna från de senaste årens kriser. Men ju längre kriget pågår, desto större förväntas effekten bli för både företagen och ekonomin i stort. Även om kriget får en lösning i närtid väntas vissa kostnader förbli förhöjda under en period, framhåller Riksbanken.

ANDRA LÄSER: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

Högre matpriser

Krisen i Mellanöstern har bland annat lett till ökade kostnader för svenskt jordbruk.

Kostnaderna har ökat kraftigt för både drivmedel och gödsel, vilket befaras leda till högre matpriser i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Ovanligt väderfenomen på midsommar – hela Sverige berörs

2026 06 10

Med bara 10 dagar kvar till midsommar kommer ett glädjande väderbesked för alla som hoppas på sol och uppehåll. 

För en gångs skull ser det ut som att svenskarna kan lämna paraplyet hemma.

Det visar en sammanställning av väderoddsen från Unibet.

Enligt spelbolagets tyder det mesta på att årets midsommar blir ovanligt torr. Hela Sverige kan slippa nederbörd, vilket är mycket ovanligt.

– I varje stad som listas är det större sannolikhet för att det inte faller regn än att det gör det, framhåller Unibet.

”Hela landet”

Den som vill maximera chansen till en solig midsommar uppmanas att fira i Gotland eller Västerbotten. Områdena toppar listan över platser med störst sannolikhet för uppehållsväder.

I både Visby och Umeå uppskattas sannolikheten för en regnfri midsommar till över 90 procent.

Även Kalmar, Karlskrona och Luleå ligger högt med en sannolikhet på 87 procent.

Chansen för en regnfri midsommar i storstäderna bedöms också som ovanligt god. I Stockholm, Göteborg och Malmö uppskattas sannolikheten till 80 procent.

– Det är sällan vi ser att oddsen pekar på så pass stora chanser för regnfri midsommar för i praktiskt taget hela landet. Både storstäder och landsbygd, från norr till söder kan se fram emot en dag utan tunga regnskurar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

ANDRA LÄSER: TRUMP: Stort besked om två eller tre dagar

Hela listan

Här är Unibets odds för en regnfri midsommar, stad för stad:

- Visby: 90,9% (odds: 1.10)

- Umeå: 90,0% (1.10)

- Luleå: 87% (1.15)

- Kalmar: 87% (1.15)

- Karlskrona: 87% (1.15)

- Kiruna: 83% (1.20)

- Stockholm: 80% (1.25)

- Göteborg: 80% (1.25)

- Malmö: 80% (1.25)

- Sundsvall: 80% (1.25)

- Östersund: 77% (1.30)

- Örnsköldsvik: 77% (1.30)

- Västerås: 77% (1.30)

- Norrköping: 77% (1.30)

- Karlstad: 77% (1.30)

- Örebro: 74% (1.35)

- Uppsala: 74% (1.35)

- Halmstad: 71,4% (1.40)

- Jönköping: 71,4% (1.40)

- Gävle: 71,4% (1.40)

LÄS OCKSÅ: MARDRÖMSBESKED: Bränslepriset kan dubbleras

Foto: lilmedia

Text: Redaktionen