Ufo-larm i Ryssland – militären skickas upp

2023 02 28

Ett oidentifierat föremål uppges ha lokaliserats i ryskt luftrum i närheten av St Petersburg.

Flera flygplan som var på väg till staden har tvingats vända, enligt sajten Flightradar.

– Minst fem flygplan som var på väg från Moskva till St Petersburg har tvingats vända efter att ha cirkulerat i luften, uppger The Guardian.

Luftrummet stängs

Den internationella flygplatsen Pulkovo i St Petersburg har stängt, rapporterar Reuters.

Enligt en källa till den ryska nyhetskanalen REN TV har den ryska ledningen beslutat att stänga ett luftrum på närmare 200 kilometer med omedelbar verkan.

Den ryska nyhetsbyrån TASS bekräftar uppgifterna.

Enligt nyhetsbyrån kommer luftrummet, inom en radie på 200 kilometer, att hållas stängt till klockan 11.20 svensk tid.

Ryska stridsflyg skickas upp

Det är i nuläget inte bekräftat varför planen tvingats vända eller varför flygplatsen i Rysslands näst största stad har stängt.

Obekräftade uppgifter gör dock gällande att ett oidentifierat föremål har synts i området, rapporterar Reuters med hänvisning till den ryska sajten Baza.

Nyhetssajten uppger även att flera ryska stridsflyg har skickats upp för att undersöka föremålet.

Flera oidentifierade föremål i USA

USA har tidigare publicerat en omfattande rapport om antalet rapporterade ufo-observationer de senaste två åren.

Enligt landets försvarsdepartement saknar nästan hälften av 366 observationer en förklaring.

Flera av de identifierade objekten karakteriserats som ”främmande fenomen i luften” med förkortningen UAP.

– Några av dessa odefinierade objekten uppvisar ovanliga flygegenskaper och en häpnadsväckande prestanda. Det kräver en vidare analys, står det i rapporten.

Totalt handlar det om 171 objekt som den amerikanska militären inte lyckats identifiera.

Sköt ner fyra objekt

I början av februari sköt USA:s stridsflyg ner fyra objekt ovanför Nordamerika.

Det första objektet som sköts ner klassificeras som en kinesisk spionballong. Kina hävdar i sin tur att det rör sig om en väderballong som råkat hamna fel.

De övriga tre objekten har inte kopplats till Kina.

Text: Redaktionen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen