Tyskt krigsfartyg har öppnat eld

2024 10 17

Ett krigsfartyg från Tyskland har öppnat eld.

Det bekräftar en talesperson för det tyska försvarsdepartementet till tyska nyhetsbyrån DPA.

Uppgifterna bekräftas även av Reuters.

Skjutit ned drönare

Fartyget befinner sig utanför Libanons kust och har skjutit ned minst en flygande farkost, uppger militären.

Det  handlar om en obemannad drönare.

Fredsbevarande styrkor

Enligt de internationella medierna ska det tyska krigsfartyget operera som en del av FN:s fredsbevarande styrkor, UNIFIL.

Det finns vid lunchtid knapphändigt med information om den militära aktionen, men UNIFIL själva uppger att drönaren hade närmat sig det tyska fartyget.

För närvarande har det inte kommit några rapporter om att fartyget eller någon ombord har kommit till skada.

Israel har inte gett någon omedelbar kommentar om saken.

Netanyahu: Dra er tillbaka

Nyligen skadades fem personer från FN:s fredsbevarande trupper i regionen efter att Israel öppnat eld.

Den israeliska premiärministern Benjamin Netanyahu har uppmanat FN att dra tillbaka sina soldater och bemöter anklagelserna om att Israel överväger att rikta in sig på fredsbevarande styrkor som "fullständigt falska". 

– Vi uppmanar alla att inte hindra UNIFIL i genomförandet av dess uppdrag. Detta är den enhälliga åsikten från den tyska regeringen, Europeiska unionen och i slutändan även FN, säger en talesperson för det tyska utrikesdepartementet enligt Reuters.

150 soldater

Tysklands engagemang i FN-uppdraget består främst i att patrullera havet utanför Libanon. Drygt 150 soldater är utplacerade.

Det flygobjekt som sköts ned var siktad nordväst om en UNIFIL-bas i Naqouras, långt från kusten men nära det tyska krigsfartyget, rapporterar DPA.

Delar av drönaren togs om hand för utredning.

Tyska militären har inte velat ge någon kommentar om saken.

30-tal raketer avfyrade

Under torsdagen fortsätter striderna i just Libanon.

Den terrorklassade organisationen Hizbollah hävdar att man slagit ut två israeliska stridsvagnar i den södra delen av landet, samtidigt som Israel slåss mot den Iran-stödda gruppen i samma område.

Ett 30-tal raketer ska även ha avfyrats vid Galileen i norra Israel. En del sköts ned medan andra landade i öppna områden, rapporterar The Times of Israel.

Israels militär, IDF, har inte kommenterat uppgifterna.

Man uppmanar dock invånare i staden Tyros, som även den ligger i södra Libanon, att evakuera inför kommande attacker.

13 000 soldater

FN:s fredsstyrkor, UNIFIL, som verkar i området, etablerades efter beslut från säkerhetsrådet redan 1978 för att bekräfta Israels tillbakadragande från Libanon.

År 2006 stärktes styrkan.

Totalt ingår 13 000 soldater i personalen, varav de flesta (1 234) kommer från Indonesien.

Arkivfoto: de:Benutzer:Monsterxxl

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor dramatik vid Nordkoreas gräns – militär ingriper

2025 10 19

Dramatiska scener har utspelat sig vid Nordkoreas gräns.

Ett dramatisk händelseförlopp har utspelat sig på gränsen mellan Nordkorea och Sydkorea på söndagen.

Sydkoreansk militär har ingripit.

Militär ingriper

En nordkoreansk soldat har hoppat av till Sydkorea genom att ta sig in i den demilitariserade zonen, rapporterar Reuters.

Soldaten har tagit sig in i den hårt bevakade zonen på söndagen, uppger sydkoreansk militär.

Sydkoreanska gränsvakter har ingripit.

De övervakade den nordkoreanska soldatens rörelser när han tog sig in i zonen, och tog honom sedan i förvar.

Det är första gången sedan augusti förra året som en nordkoreansk soldat har hoppat av på detta mycket riskabla sätt.

– Nordkoreaners avhopp över gränsen anses vara riskabla och de flesta flyktingar tar sig till södern via Kina eller andra tredjeländer, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Rysk jätteindustri i fritt fall - rekordlåga siffror

”Säkrade frihetsberövande”

Sydkoreansk militär bekräftar att de ”säkrade frihetsberövandet av en nordkoreansk soldat” på söndagen, samt att soldaten hade korsat den så kallade militära demarkationslinjen.

Den nordkoreanska soldatens avhopp ska nu utredas i Sydkorea.

– Militären identifierade individen i närheten av den militära demarkationslinjen, spårade och övervakade honom och genomförde en normal ledningsoperation för att säkra frihetsberövandet, heter det i en kommentar från den sydkoreanska militären, rapporterar NK News.

– Hittills har inga ovanliga rörelser av nordkoreanska styrkor upptäckts, enligt de sydkoreanska uppgifterna.

Flera händelser vid gränsen

För några månader sedan skedde en annan dramatisk händelse i gränsområdet, enligt tidningen.

Nordkoreanska soldater korsade då den militära demarkationslinjen i samband med ett ”befästningsarbete”, vilket fick den sydkoreanska militären att öppna eld och tvinga gruppen att återvända till Nordkorea.

Den nordkoreanska regimen blev då rasande och kallade det för en ”allvarlig provokation”.

LÄS OCSKÅ: Visar upp skräckvapen - har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


20 länder vill skicka ut människor – pressar EU

2025 10 19

20 länder kräver åtgärder för att skicka ut människor ur EU.

20 länder, däribland Sverige, sätter nu press på EU-kommissionen.

Anledningen är att länderna kräver åtgärder för att afghaner som vistas illegalt i Europa ska kunna skickas tillbaka till Afghanistan.

För närvarande kan länderna inte utvisa afghaner – men nu sätter de press på EU.

Kräver att EU agerar

Ett brev till EU-kommissionären Magnus Brunner, som är ansvarig för migrationsfrågor i EU, har undertecknats av 19 EU-länder plus Norge, rapporterar Euronews.

I brevet kräver länderna att EU-kommissionen ska hitta sätt att skicka tillbaka afghanska medborgare som lever i Europa utan uppehållstillstånd.

Länderna kräver att dessa personer ska kunna skickas tillbaka frivilligt eller genom tvång.

Idag kan länderna inte skicka tillbaka afghanska medborgare till Afghanistan, eftersom det inte finns något formellt återvändandeavtal med talibanregimen.

Man kan därför inte ens utvisa afghaner som dömts för brott – vilket är ett hot mot ländernas säkerhet samt ”undergräver allmänhetens förtroende för asylpolitiken”, menar de 20 länderna i brevet till EU-kommissionen.

LÄS OCKSÅ: Rysk jätteindustri i fritt fall - rekordlåga siffror

Dessa länder har skrivit under

Det är Belgiens asyl- och migrationsminister Anneleen Van Bossuyt som har tagit initiativ till brevet.

Initiativet stöds av Norge, som inte är med i EU, samt av Belgien, Bulgarien, Cypern, Estland, Finland, Grekland, Irland, Italien, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Slovakien, Sverige, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

– De kräver att EU-kommissionen sätter frågan om afghaners återvändande högst upp på sin dagordning, bland annat genom att förhandla med talibanregimen för att komma överens om en politik för återvändande, rapporterar kanalen.

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz har dessutom varit nära att själv sluta ett avtal med talibanerna angående möjligheten att skicka tillbaka afghanska medborgare till Afghanistan.

Tyskland har även utvisat 81 afghaner i juli i år.

Agerandet har emellertid mötts av hård kritik från FN.

LÄS OCKSÅ: Jättekris för klassisk bransch i USA - folk vägrar att köpa

Foto: K Buckert resp European Parliament

Text: Redaktionen