Tyskland varnar – Putin kan invadera nytt land

2024 09 17

Om Ukraina faller kommer den ryska krigsmakten att vända blicken mot ett nytt land.

Det hävdar Tysklands utrikesminister Annalena Baerbock.

Utrikesministern varnar för att Moldavien står näst på tur om Ryssland besegrar Ukraina.

Baerbock går ut med varningen under ett besök i Moldaviens huvudstad Chisinau.

– Det är tydligt vad det moldaviska folkets största bekymmer är. Om Ukraina faller så står Moldavien näst på tur, säger utrikesministern på en gemensam pressträff med Moldaviens president Maia Sandu.

Hävdar: Ryssland planerade statskupp

Sandu har anklagat Ryssland för att försöka störta hennes västvänliga regering.

I februari 2023 uppgav presidenten att moldaviska myndigheter avslöjat en ryskorkestrerad statskupp. Enligt Sandu planerade Ryssland att knäcka Moldaviens statsledning och demokrati.

– Planerna går ut på att genomföra aktioner med militärt tränade personer som är kamouflerade i civila kläder, sade hon på en pressträff och tillade:

– De kommer att gå till våldsamma aktioner och attackera statliga byggnader och ta gisslan. Med hjälp av våldsagerande och maskerade protester av den så kallade oppositionen tänker de tvinga fram ett maktskifte i Chisinau.

"Orsakat enorm skada" 

Under tisdagens pressträff konstaterar Maia Sandu att kriget i Ukraina har fått förödande konsekvenser för Moldavien, trots att landet lyckats hålla sig utanför stridigheterna.

– Rysslands krig mot Ukraina, som vi fördömde från första dagen, har orsakat enorm skada på vår ekonomi, säger presidenten.

– Osäkerheten som orsakats av kriget fortsätter att bromsa vår ekonomiska utveckling och den kommer att fortsätta att göra det så länge kriget pågår.

Utbrytarstat i öst

Moldavien är ett av Europas fattigaste länder och har inte lyckats bryta sig loss från Moskvas intressesfär. Det beror till stor del på utbrytarstaten Transnistrien i östra delen av landet.

Transnistrien får ekonomiskt och militärt bistånd från Kreml. Ryska soldater har varit stationerade i regionen sedan början av 1990-talet.

I februari 2024 vädjade styret i Transnistrien om hjälp från Ryssland. På en extrainsatt kongress uppmanade ledningen Kreml att ”vidta åtgärder” för att skydda Transnistrien från ett ”ökat tryck från Moldavien”.

Det finns stora likheter mellan situationen i Transnistrien och utvecklingen i östra Ukraina innan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Efter att proryska element i utbrytarregionerna Luhansk och Donetsk begärt stöd från Ryssland eskalerade kriget. Hundratusentals ryska soldater korsade gränsen och inledde det fortsatt pågående kriget mot Ukraina.

Oron i Väst är nu stor för att samma sak kan ske i Moldavien.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Helikoptrar i luften – SMHI utfärdar skarp varning

2025 07 14

Den ihållande högsommarvärmen i norra Sverige leder till ökad risk för skogsbränder.

Under måndagen varnar SMHI för skogsbränder i fyra län:

- Västerbottens län

- Norrbottens län

- Västernorrlands län

- Jämtlands län

”Risken är mycket stor”

Enligt SMHI är risken för bränder i skog och mark ”stor eller mycket stor” i områdena.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande, enligt varningen:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

MSB blixtagerar

Nu agerar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB).

Myndigheten har skickat upp två brandsläckande helikoptrar i luften, rapporterar P4 Västerbotten.

Helikoptrarna är redo att bekämpa potentiella bränder i Västerbotten. 

Sedan tidigare har MSB fyra helikoptrar utplacerade i Västmanlands och Jämtlands län.

Fyra skopande flygplan är också stationerade i Södermanlands län. Planen kan ta upp vatten direkt från sjöar under flygning.

FAKTA: MSB:s bekämpning av skogsbränder

- Under skogsbrandssäsongen ska det finnas tillgång till minst tio släckande helikoptrar utöver den helikopter som vid behov kan användas för koordinering

- Helikopterresurserna kan placeras på olika platser baserat på aktuell brandriskprognos och är normalt självförsörjande med bränsle och andra förnödenheter.

- Styrande för MSB:s beslut om beredskap är en kombination av brandrisken, eventuella hotade värden och behovet av resurser. MSB analyserar brandriskerna flera gånger i veckan under de perioder på året då risken för skogsbränder vanligtvis är hög.

- MSB kan vid behov, vid exempelvis höga brandriskvärden, styra beredskapen genom att justera:

  • Anspänningstiden (tiden från larm till dess att en helikopter senast ska lyfta mot en brand), 180 eller 90 minuter
  • Antalet helikoptrar som ställs i en högre beredskap
  • Positionering i landet av helikoptrar

Källa: MSB

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar grannland

2025 07 14

En provskjutning från Estland väcker rysk ilska.

Nu hotar Ryssland att svara med full kraft. Svaret kommer vara "bestämt och beslutsamt", enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Ryssland betonar att man kommer att försvara sina intressen i Östersjön efter Estlands senaste test av HIMARS-artillerisystem, som har ökat spänningarna i området, rapporterar Kyiv Independent.

Skarp kritik mot Baltikums militära upprustning

Dimitrij Peskov beskriver situationen som “spänd” och anklagar de europeiska kustländerna för aggressiva och provocerande handlingar.

— Den baltiska regionen är spänd på grund av de europeiska kuststaternas aggressiva politik. Ryssland har för avsikt att handfast försvara sina intressen i denna region, säger Peskov, enligt samma tidning.

Grannländer rustar upp

Estland genomförde nyligen sin första testskjutning med HIMARS mot mål till sjöss. Landet fick sina första sex robotsystem tidigare i år som en del av en regional upprustning, som svar på Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

Samtidigt förbereder även Litauen och Lettland sig med liknande beställningar av HIMARS och avancerade missiler.

— Faktum är att många länder bedriver provocerande handlingar i området, vilket är en uppenbar verklighet, betonar Peskov.

Spänningar mellan NATO och Ryssland

Sedan Rysslands invasion av Ukraina har NATO stärkt sin militära närvaro vid östra gränsen, inklusive i Estland, Lettland och Litauen. Moskva har upprepade gånger varnat för att NATO:s ökade militära närvaro i regionen utgör ett hot mot dess säkerhet.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har tidigare i år varnat för att om Rysslands aggression inte stoppas kan det leda till direkt angrepp på NATO-territorium och en bredare konflikt i Europa.

I en intervju med Sky News uttalade sig Zelensky då kraftfullt om framtidsrisken.

— Jag tror att Putin kan attackera ett Nato-land inom fem år.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen