JUST NU: Tyskland utpressas – Aktiverar krisplan

2022 03 30

Tyskland förbereder sig på en nödsituation efter att rysk naturgastillgång kan strypas helt.

Det är Tysklands näringsministern Robert Habeck som deklarerar att man tagit det första steget av tre för att staten ska gå in och ransonera gasförsörjningen i landet, rapporterar Reuters.

Tidig varning 

Habeck kallar situationen för en “tidig” varning. Bakgrunden till situationen är att Kreml vägrar ta betalt för gasen i andra valutor än rubel från de länder de kallar “ovänliga”.

"Utpressning"

Från Tysklands håll upplever man att Ryssland målar in landet i ett hörn där man kan tvingas att indirekt sponsra Putins anfallskrig mot Ukraina.

Finansminister Christian Lindner kallar det ryska draget för “utpressning”, enligt Financial Times. 

Första steget mot ransonering

Även om Habeck är noga med att påtala att den aktuella varningen innebär ett första steg och att en statlig ransonering av gasförsörjningen ännu inte krävs, så varnade han för överkonsumtion och uppmanade både konsumenter och företag att dra så mycket man kan på gaskonsumtionen.

– Varje kilowattimme räknas, säger Habeck på en presskonferens enligt Reuters. 

Kommer att övervaka situationen

Näringsministern framhävde även att en arbetsgrupp kommer att övervaka situationen dagligen. I ett senare stadie av nödplanen kan det vara nödvändigt för regeringen att begränsa energiförsörjningen till vissa företag, konstaterade Habeck, enligt nyhetsbyrån.

– Vi måste öka försiktighetsåtgärderna för att vara beredda på en upptrappning från Rysslands sida, säger Habeck, enligt CNBC News.

Priserna har stigit

Efter förra veckans besked från Ryssland om kravet på betalning i rubel har priset på naturgas påverkats. Under den inledande handeln har priserna kraftig stigit på den europeiska energibörsen EEX. 

Vill stärka sin valuta

Beskedet från Ryssland kom på onsdagen förra veckan. Den ryska valutan rubel har efter invasionen av Ukraina den 24 februari tappat drygt en femtedel av sitt värde. Att få betalt i rubel ses som en metod för den ryska staten att stärka värdet på den hårt pressade ryska valutan.

Foto: M. Painam 

Text: Redaktionen


5 december 2025

Stor ändring väntar alla med Samsung-telefon

2025 12 05

En stor förändring är på gång för alla Samsung-användare.

Detaljerna om Samsungs kommande uppdatering One UI 8.5 har läckt ut.

Enligt uppgifter kommer uppdateringen att innehålla en rad nya funktioner, rapporterar Android Police.

Läcka i förtid

Uppdateringen One UI 8.5 skulle egentligen presenteras officiellt nästa år, men tack vare en läcka har detaljerna om vilka nyheter som väntar Samsung-användare avslöjats.

Enligt tekniksajten Android Police innehåller uppdateringen en lång rad förbättringar som gör mobilen smartare, snabbare och mer användarvänlig.

– Det här är det största steget för Bixby på flera år. Assistenten blir mycket bättre på att förstå naturligt språk och kan svara snabbare och mer precist, säger en källa som följt utvecklingen, till sajten.

Bland annat ska Bixby kunna hantera mer avancerade konversationer, styra smarta hemmet med egna ord och ge svar hämtade direkt från internet via samarbetet med AI-tjänsten Perplexity.

LÄS MER: Här är banken med högst ränta just nu – hela listan

Fler funktioner

Förutom en smartare Bixby får användarna en rad nya funktioner som förenklar vardagen.

Användare kan nu nå filer från mobil, surfplatta och dator direkt i appen Mina filer, spela in bara den del av skärmen man vill, och anpassa snabbinställningarna precis som man vill.

Batteriet får också ett lyft med ett nytt energisparläge som kan räcka längre utan laddning, och batteriinformationen blir tydligare.

Dessutom kan användare nu skicka röstmeddelanden via Auracast, ansluta smartare till TV och andra skärmar, och hantera Bluetooth-hörapparater enklare.

För Galaxy Watch-användare blir det enklare att starta meditationer, dela träningspass på sociala medier och till och med mäta antioxidantnivåer direkt från klockan.

Slutgiltig version

Enligt uppgifter från Android Police startar betaprogrammet redan den 8 december, men som vanligt kommer betan inte finnas tillgänglig i Sverige.

– Betaprogrammet för One UI 8.5 kan starta redan nästa vecka. I första fasen kan betan vara begränsad till Galaxy S25-ägare i USA, Storbritannien, Korea och Tyskland. Senare under månaden kommer det utökas till fler länder, inklusive Indien och Polen, med den andra betafasen, uppger Android Police.

Den slutgiltiga versionen av One UI 8.5 väntas rullas ut i samband med nästa års toppmodeller i januari.

LÄS MER: Ångest i USA – tvingas betala 100 miljarder varje vecka

Foto: Amanz

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryskt bombplan har förstörts

2025 12 05

Ukrainska styrkor har förstört ett ryskt bombplan.

Under gårdagen gav Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR besked om att de förstört ett ryskt stridsflygplan av typen MiG-29.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer nästa besked från HUR – ett ryskt bombplan av typen Su-24 har träffats av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan förstört

Ukraina inledde en omfattande drönarattack mot flera militära mål på ockuperade Krym.

Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR uppger att deras drönare träffade ett ryskt Su-24 taktiskt bombplan som en del av en serie av åtta “precisa attacker” mot militära mål.

Attacken genomfördes med hjälp av långdistansdrönare.

Ett av flera mål

Filmklipp som delats av underrättelsetjänsten bekräftar träffen.

Men bombplanet var bara ett av flera måltavlor som fick besök av drönarna.

Radarsystem, drönare, ett godståg och en lastbil träffades också.

Läs mer: Putin ställer tungt krav på Nato

Samma mål

Samtidigt kommer uppgifter om att Kremls tjänstemän behåller sin tro på Putins ursprungliga mål med kriget i Ukraina.

– Ordföranden för Ryska federationens statsdumans utskott för internationella frågor, Leonid Slutskij, uppgav att Ryssland inte kommer att ändra sina “grundläggande” krav, inklusive förbud mot Nato-medlemskap för Ukraina och Ukrainas demilitarisering, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Inga nya uppgifter

USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff reste som bekant till Moskva för att diskutera den amerikanska fredsplanen med Vladimir Putin.

Det har dock inte kommit några nya uppgifter om hur Putin ställer sig till förslaget.

Kreml har varit återhållsamma med kommentarer gällande USA:s arbete.

Läs mer: UPPGIFTER: Keir Starmer är redo – trotsar Putin

Foto: By Alexander Mishin , CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen