Tyskland går ut med löfte till Ukraina – efter USA-vändningen

2025 03 06

Tyskland står stadigt på Ukrainas sida.

USA fortsätter att delge Ukraina dåliga besked.

Indraget militärt stöd och avbrutet samarbete vad gäller underrättelse ställer till med stora bekymmer för Volodymyr Zelenskyj.

På torsdagen går Tyskland ut med ett löfte till Ukraina – och visar att landet står stadigt på Ukrainas sida.

Tungt löfte

Tysklands försvarsminister säger på torsdagen att Berlin kommer försöka kompensera för en del av den skada som Ukraina lidit till följd av USA:s indragning av stöd och underrättelseutbyte.

– Vi försöker naturligtvis i stor utsträckning kompensera för förlusten av det amerikanska stödet med nya åtgärder, säger försvarsminister Boris Pistorius enligt AFP.

Europeiska ledare tydliga

Ukrainas europeiska allierade har fått kämpa för att anpassa sig, och på torsdagen betonar Pistorius att ”Tyskland står helt och hållet på Ukrainas sida och det gäller nu mer än någonsin”.

Pistorius från de tyska Socialdemokraterna ingår i mitten-vänsterpartiets förhandlingsgrupp i de förberedande koalitionssamtalen med mitten-högerpartiet CDU/CSU, som vann förra månadens parlamentsval.

Han säger på torsdagen att ett ytterligare paket på tre miljarder euro till Ukraina ”är en del av samtalen” mellan partierna och tillade: ”Jag trycker på för att vi ska komma fram till en snabb lösning på detta”.

Slutar dela underrättelse

Trump-administrationen har avbrutit underrättelseutbytet med Ukraina, ett av många krav som Kreml har ställt på USA, Ukraina och flera andra länder. 

Detaljerna kring USA:s avbrytande av underrättelseutbytet med Ukraina varierar i olika rapporter, men Trump-administrationen har tydligt avbrutit en viss nivå av underrättelseutbyte med Ukraina och vissa rapporter indikerar att avbrytandet påverkade allt underrättelseutbyte.

Skadar Ukrainas förmåga

Avbrottet i USA:s underrättelseutbyte med Ukraina kommer enligt tankesmedjan ISW att skada Ukrainas förmåga att försvara sig mot pågående ryska attacker mot militära och civila mål. 

– Om USA:s underrättelseutbyte med Ukraina avbryts skulle det också göra det möjligt för ryska styrkor att intensifiera sina drönar- och missilattacker mot Ukraina, vilket kan drabba miljontals civila ukrainare, rapporterar ISW.

Foto: Nato resp Official Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland har lurat norra Europa

2026 05 27

Ryssland anklagas för att ha manipulerat flera system.

Uppgifter från Litauen pekar på att Ryssland har byggt upp ett omfattande system för GPS-störningar.

Detta kan påverka stora delar av norra Europa och skapa risker för både flygtrafik och sjöfart, rapporterar RBc Ukraine.

Nära Nato-gränser

Enligt Darius Kuliesius, biträdande chef för den litauiska regleringsmyndigheten för kommunikation, har Ryssland kraftigt ökat sin kapacitet för så kallad GPS-spoofing.

Detta innebär att falska signaler kan skickas långt in över europeiskt luftrum och havsområden.

Det kan lura navigationssystem i allt från flygplan och fartyg till mobilnät.

Han förklarar att antalet antenner i Kaliningrad-regionen, som gränsar till flera Nato-länder, har ökat från tre till 36.

Enligt honom kan signalerna nu nå upp till 450 kilometer in i europeiskt territorium, vilket innebär att även civila system riskerar att påverkas långt från gränsen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Flera länder i riskzonen

De litauiska myndigheterna varnar för att störningarna inte är begränsade till en enskild region.

Istället sträcker sig påverkan över stora delar av norra och östra Europa.

Bland de områden som anges som särskilt utsatta finns Östersjöområdet, Östersjön samt Estland, Lettland, Litauen och stora delar av Polen.

Även delar av Finland och Sverige uppges kunna påverkas.

Myndigheterna rapporterar dessutom störningar i mobila nätverk i områden nära Kaliningrad.

– Sedan invasionen av Ukraina 2022 har europeiska länder ofta anklagat Ryssland för elektronisk störning, men Vladimir Putins regering förnekar detta och skyller i stället på västliga smutskastningskampanjer, skriver Reuters.

Systematiska störningar

Enligt den litauiska analysen har GPS-störningarna gått från enstaka incidenter till en mer organiserad och kontinuerlig verksamhet.

– De sporadiska störningarna började i samband med Natos toppmöte i Vilnius 2023. Nu har de byggt upp infrastrukturen och störningarna har blivit systematiska, permanenta – en oavbruten rysk provokation mot europeisk säkerhet, säger Kuliesius, till Reuters.

Tekniken påverkar inte bara navigationssystem utan även sjöfart och flygtrafik i Östersjön, vilket enligt experter kan innebära ökade risker för felrutter och säkerhetsincidenter.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: Hanson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Stormväder drar in över Sverige

2026 05 26

Afrikansk hetta från Marocko svepte in över Sverige under helgen.

Temperaturen gick en bra bit över 20 grader på flera platser i landet.

Nu vänder det.

Var beredd på såväl åska som stormvindar, varnar SMHI.

Lågtryck över Norska havet för in ostadigt väder med regnskurar över Norrland och Svealand och under eftermiddagen och på kvällen kan det vara inslag av åska, framhåller väderinstitutet i en färsk prognos om tisdagen.

SMHI tillägger:

– I samband med intensiva skurar kan det under eftermiddagen och kvällen över främst östra Svealand bli mycket hårda vindbyar, möjligen stormstyrka. 

Blåser i hela landet

Mer eller mindre hela Sverige ska dock förvänta sig att det blåser upp. I synnerhet är det folk i Götaland och Svealand som får hålla i hatten.

– Det blir allmänt blåsigt i landet med vindar från väst till nordväst med friska till hårda vindbyar. Det kraftigaste vindbältet hamnar över södra och mellersta Sverige, förklarar SMHI och tillägger att temperaturerna samtidigt kommer att sjunka.

ANDRA LÄSER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Då gör värmen comeback

Imorgon fortsätter vädret på den inslagna vägen.

– Under onsdagen blir vinden nordvästlig till nordlig och den lite kallare luften når ner över södra Sverige. Då är det nog bara sydöstra Götaland som når 20 grader på eftermiddagen.

– Det blir också fortsatt blåsigt över hela landet med friska till hårda vindbyar, kraftigast vindar över södra Norrland och östra Svealand.

Men.

Sedan gör värmen comeback, till mångas glädje.

– Under onsdagskvällen och natten mot torsdag börjar varmare och torrare högtrycksväder på nytt söka sig in över Sverige söderifrån, förutspår SMHI och tillägger:

– Värmen ser ut att bestå in under helgen, men vädret blir samtidigt mer ostadigt med regnområden som berör landet.

ANDRA LÄSER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Foto: M. LaRochelle

Text: Redaktionen