12 mars 2026

Tyskland förbereder sig för anfall

2026 04 23

Tyskland rustar upp.

Tyskland har för första gången i modern tid tagit fram en samlad officiell militärstrategi för Bundeswehr.

Landet planerar en kraftig militär upprustning, rapporterar RBC Ukraine.

Ryssland pekas ut

I den nya strategin slår Tyskland fast att Ryssland är den centrala säkerhetsutmaningen i Europa.

Enligt dokumentet ses utvecklingen som så allvarlig att den påverkar hela Nato.

Försvarsminister Boris Pistorius varnar specifikt för hotet mot Ryssland.

– Ryssland förbereder sig genom upprustning för en militär konfrontation med Nato och ser användning av militärt våld som ett legitimt verktyg för att driva sina intressen, säger han till tyska Deutsche Welle.

Samtidigt beskriver han hur Ryssland redan för ett hybridkrig mot väst genom spionage, sabotage och cyberattacker.

Tyskland varnar också för att utvecklingen kan leda till en direkt militär konflikt.

– Enligt dokumentet skapar Moskva förutsättningar för ett militärt angrepp på Nato-länder, uppger tidningen.

LÄS MER: Iran ställer ultimatum till Trump

Kraftig upprustning

Tyskland bygger nu upp landets försvarsmakt, Bundeswehr ordentligt.

Enligt strategin ska minst 460 000 soldater tillsammans med allierade vara redo att möta en eventuell attack.

I planen ingår satsningar på artificiell intelligens, kvantdatorer, robotik och billiga drönare.

– Vi omvandlar Bundeswehr till Europas starkaste konventionella armé. På kort sikt ökar vi vår försvarsförmåga, på medellång sikt strävar vi efter en betydande kapacitetsökning, och på lång sikt säkerställer vi teknologiskt övertag, säger Pistorius.

Stöd till Ukraina

Tyskland kopplar också den nya strategin till kriget i Ukraina.

Den tyska utrikesministern har kallat upp Rysslands ambassadör efter hot mot mål på tyskt territorium, vilket Berlin beskriver som ett försök att skrämma Europa.

Samtidigt fortsätter Tyskland att stärka Ukrainas försvar, bland annat genom ett långsiktigt luftförsvarsprogram som ska pågå i flera år.

LÄS MER: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: President of Russia Office resp Nato

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 27

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen