Tyskland ändrar invandringspolitiken

2024 01 19

Det tyska parlamentet har godkänt en ny lagstiftning angående migrationsfrågan.

Migrationsdebatten är fortsatt het på flera håll runt om i Europa.

Inte minst i Tyskland, där parlamentet på torsdagen har godkänt ny lagstiftning som ämnar skärpa förhållningssättet till asylpolitiken.

Förbundskansler Olaf Scholz (SPD) bedöms ha tagit initiativ till förslaget för att lugna rösterna från partiet Alternativ för Tyskland.

Det rapporterar AP.

Innebär flera saker

Den nya lagstiftningen innebär att flera saker ändras i den tyska invandringspolitiken.

Bland annat handlar det om att förenkla deporteringar för asylsökande som har fått avslag på sin ansökan.

Det ska även bli enklare att utvisa personer som tillhör en kriminell organisation.

Samtidigt kommer myndigheter att ha mer omfattande befogenheter för att granska personers identitet.

“Vårt delade mål”

Tysklands ledande partier har under året fastställt att man har för avsikt att minska antalet asylsökande och Olaf Scholz har tidigare i år uttalat sig om en tuffare migrationspolitik.

– Vårt gemensamma mål är att motverka irreguljär migration, har Scholz sagt enligt Reuters.

Samtidigt har mängder av tyskar tagit till gatorna för att protestera mot Alternativ för Tysklands planer på massdeportering av medborgare av utländskt påbrå.

Tiotusentals människor

Tiotusentals människor har gett sig ut på gatorna för att protestera mot planerna, bland annat har just Olaf Scholz, men även utrikesminister Annalena Baerbock, deltagit.

– Jag är tacksam för att tiotusentals människor går ut på gatorna över hela Tyskland i dessa dagar mot rasism, hatpropaganda och för vår liberala demokrati, har Scholz uttryckt via sociala medier.

– Vi demokrater är många, många fler än de som vill splittra.

Jämför med 1933

Flera tyskar har uppmanat till att förbjuda Alternativ för Tyskland, och frågan har blivit en het debatt i landet.

– Nazister, nej tack, står det på en skylt vid protesterna.

– Det känns som 1933, AfD-förbud nu, läses på en annan skylt.

– Utred förbud mot AfD, står det på en tredje.

Foto: N- Braun

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen