Tyngsta Tesla-fallet på fem år

2025 03 11

Tesla-aktien faller kraftigt.

Under den senaste tiden har rapporter kommit in om försäljningsfall för Tesla-bilar i flera länder.

Samtidigt är det tuffa tider för ägare av Tesla-aktier.

På måndagen föll aktien med drygt 15 procent – det tyngsta fallet på fem år.

Det rapporterar CNBC.

Faller kraftigt

Teslas nedåtrörelse på Wall Street intensifierades på måndagen.

Fallet på över 15 procent är den värsta dagen på marknaden sedan 2020.

I fredags avslutade Tesla en sjunde rak vecka med nedgångar, den längsta förlustsviten sedan debuten på Nasdaq år 2010. 

Aktien har fallit varje vecka sedan vd Elon Musk åkte till Washington för att ta på sig en viktig roll i Trump-administrationen.

Över 50 procent

Sedan toppen på strax över 479 dollar den 17 december har Tesla-aktierna tappat över 50 procent av sitt värde och utplånat över 800 miljarder dollar i marknadsvärde. 

Tesla ledde en bredare nedgång i amerikanska aktier, där Nasdaq tumlade nästan 4 procent, den brantaste nedgången sedan 2022.

Nedgången i Teslas aktie på måndagen handlar bland annat om osäkerhet kring president Donald Trumps planer på tullar. 

Kanada och Mexiko är viktiga marknader för fordonsleverantörer, och ökade tullar, med potential för ett handelskrig, kan påverka produktionen och leda till högre priser.

Tufft på börsen

Börsnedgången kommer efter en helg där Trump-administrationens tjänstemän och president Donald Trump menade att den amerikanska ekonomin kan komma att sakta ner.

Experter pekar nu på en tuff tid framöver.

– Sälj dina vinnare, omfamna björntesen och ducka och skydda er, säger Michael Bailey, forskningschef på Fulton Breakefield Broenniman, enligt Bloomberg.

Även i Sverige

De stora börsfallen på andra sidan Atlanten har gjort många investerare nervösa.

Även i Sverige backar börsen – om än inte riktigt lika mycket som i USA.

Det svenska indexet OMXSPI föll på måndagen med drygt en procent – medan OMXS30 backade 0,7 procent.

Foto: D. von Diemar

Text: Redaktionen


MASSIV HACKERATTACK: Svenskar uppmanas byta lösenord

2025 03 26

Flera svenska företag påverkas av ett omfattande cyberangrepp.

Detta efter att mjukvaruföretaget Oracle, som har tusentals kunder, blivit hackat.

Flera svenska sajter är drabbade.

Omkring 160 000 bolag påverkas, rapporterar Aftonbladet.

Det rör sig bland annat om följande aktörer:

- Ica

- Tele2

- Apoteket

- Skatteverket

- ATG

Uppmaning: Byt lösenord

Säkerhetsexperten David Jacoby uppmanar berörda kunder att byta lösenord.

– Det är oklart vilken information som har läckt ut, men är man kund hos någon drabbad bör man byta lösenord. Ett intrång leder alltid till fler intrång, säger han till tidningen.

Fakta Oracle

- Ett av världens största mjukvaruföretag

- Levererar tjänster till miljontals bolag i USA, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- 160 000 anställda

- Omsättningen uppgick till 53 miljarder dollar under 2024

Källa: Oracle

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Ny skatt på väg – ”2 160 kronor om året”

2025 03 25

Skattebetalarna ska bidra till ny kärnkraft i Sverige.

Det föreslår en statlig utredning som regeringen har tillsatt.

Enligt utredning ska kraftbolag som investerar i ny kärnkraft erbjudas ett garanterat elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. Om elpriset är lägre än så, ska mellanskillnaden täckas av staten genom en ny elskatt. 

Enligt elbolaget Nordic Green Energy kan det innebära en ökad kostnad med 2 160 kronor om året för villaägare. En summa som många inte är beredda att betala. Hela 85 procent av Sveriges villaägare är inte beredda att stå för kostnaden, framhåller Nordic Green Energy med hänvisning till en ny Sifo-undersökning.

Enligt undersökningen kan villaägare i genomsnitt tänka sig att betala upp till 1 134 kronor om året för mer kärnkraft. Alltså betydligt mindre än 2 160 kronor om året.

– Att en så stor majoritet inte är villig att betala vad kärnkraften kostar visar på ett tydligt behov av att se över alternativa lösningar. Vi kan inte låsa oss vid kärnkraft som den enda vägen framåt, särskilt när det är en investering som kommer att belasta svenska hushålls plånböcker under många år framöver, säger Lars Jungerth, affärsområdeschef konsument på Nordic Green Energy.

– För att säkerställa att elen blir både hållbar och prisvärd måste vi parallellt satsa på teknisk utveckling och snabbare utbyggnad av förnybara energikällor, så att vi kan minska vårt fossilberoende.

Ebba Busch: Stora risken är att inte göra något

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har försvarat finansieringsmodellen.

– Den stora risken är att inte göra den här investeringen, har hon sagt i SVT:s Aktuellt.

Här är finansieringsplanen

Regeringens finansieringsplan för ny kärnkraft kan sammanfattas i tre delar:

Statlig lånefinansiering Statliga lån med låg ränta för byggkostnader ställs ut av Riksgäldskontoret för att finansiera investeringar i ny kärnkraft. Staten kommer stå för 75 procent eller 300 miljarder kronor av investeringen. Räntan på de statliga lånen höjs successivt under driftsfasen för att ge incitament att ersätta de statliga lånen med marknadsfinansiering.

Prissäkringsavtal Ett prissäkringsavtal upprättas mellan staten och kärnkraftsproducenten. Kraftbolagen garanteras ett elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. För perioder då marknadspriset på el är lägre än det avtalade lösenpriset uppstår en kostnad för staten, som finansieras med en ny skatt på elkunderna. I de fall marknadspriset är högre än lösenpriset kommer staten att erhålla intäkter från differenskontraktet som kan föras vidare till elkonsumenten.

Risk- och vinstdelning Den tredje komponenten är en risk- och vinstdelningsmekanism som ger projektägaren en lägsta avkastning på sin investering. När reaktorn tas i drift delas projektets vinster i de bästa utfallen med staten och elkonsumenterna.        

LÄS MER HÄR: CHOCKHÖJNING: Bortglömd skatt har ökat med 100 procent | Ekonomibladet

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen